Sputnik V na Slovensku míří do popelnice. Ruskou vakcínu nikdo nechce, odmítl ji i její největší zastánce

Kolem ruské vakcíny Sputnik V bylo velké haló i v České republice. Jejím největším zastáncem byl prezident Miloš Zeman, který kvůli jejímu zajištění požadoval i odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfky SÚKL Ireny Storové, kteří podle něj dodávkám bránili. Jak by to ale asi dopadlo, kdyby se Sputnik podařilo do Česka dovézt, to ukazují slovenské zkušenosti.

Tam totiž premiér Igor Matovič před pár měsíci skutečně dodávku ruských vakcín s velkou parádou převzal. V důsledku toho pak málem padla jeho vláda a on sám se nakonec musel z křesla předsedy vlády poroučet. Přesto stále doufal, že jeho hurá akce bude mít úspěch.

Jenže se tak nestalo. Podle předsedy odborového sdružení slovenských lékařů Petera Visolajského přišel Sputnik s křížkem po funuse, tedy v době, kdy už byl dostatek západních vakcín. Navíc se nepotvrdily předpoklady, že by se větší množství občanů chtělo očkovat právě jen slovenskou vakcínou.

Vzhledem k počtu dávek, které máme objednané a vzhledem k datu jejich expirace to vypadá, že velká část vakcín půjde do koše. Máme 200 tisíc kusů na skladech. Podaných je okolo tří tisíc a necelých pět tisíc na podání čeká,” uvedl Peter Visolajský pro deník Blesk. “Lidé už v tuto chvíli vidí, že jejich příbuzní dostali schválené vakcíny a je to bezpečné. Ta důvěra je k těmto vakcínám mnohem vyšší než ke Sputniku.”

Sputnikem se navíc na Slovensku očkuje za podivných okolností. Místní lékový úřad nechtěl vakcínu schválit s tím, že ruská strana nedodala dostatečné podklady a laboratoře navíc ve vakcíně objevily molekuly, které v ní podle poskytnutých dat nemají co dělat. A tak k výjimce pro ni přistoupilo ministerstvo zdravotnictví. Ministři se ale záhy vyměnili a ten nový do televizních kamer prohlásil, že by se ruskou vakcínou očkovat nenechal a nedoporučil by to ani svým blízkým.

Aby těch paradoxů nebylo málo, ruskou vakcínou se nakonec odmítl nechat očkovat i její největší propagátor na Slovensku, bývalý premiér Igor Matovič. “Je to bizarní. Očekával bych, že po tom všem, do čeho se vložil, zvolí jinou koncovku. Lidé tomu nerozumnějí. Odradilo to i množství sympatizantů této vakcíny,” řekl k tomu Visolajský.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments