Provalilo se, že české platy jsou směšně nízké. Češi dělají velkou chybu a berou málo

Firmy v České republice budou počítat rekordní zisky. Díky vysoké inflaci si totiž dokázaly obhájit markantní navýšení cen, které však šlo hlavně do vyšších marží a méně již do dražších vstupních nákladů, jejichž ceny přeci jen nakonec nevyskočily příliš.

Nejhůře na světě

Společnosti působící na českém trhu si mohou také gratulovat v tom, jak málo musely svým zaměstnancům zvedat platy. Ty totiž vůči navýšení cen zůstávají hluboko v mínusu a už druhým rokem klesají. Právě pro zaměstnavatele jde o ideální prostředí. Mohou navyšovat ceny více, než kolik přidávají svým lidem.

S trochou nadsázky se mohou smát tomu, jak na to všechno vyzrály. Na jedné straně totiž Čechy neustále drží v nejistotě tím, že tvrdí, jak je současný trh složitý a vyhlídky nejsou zrovna nejlepší, ve skutečnosti ale řada společností zažívá ty nejlepší časy.

Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda, zaměstnanci se v České republice nechávají holit jako ovečky. Je prý až neuvěřitelné, jak moc Češi drží ústa a krok. Ve srovnání se světem zdaleka nejvíce. Jednoduše si neříkají o vyšší plat, i když tomu okolnosti jednoznačně nahrávají.

Foto: Shutterstock

Nepochopitelná situace

Pouze čtvrtina českých zaměstnanců si dle průzkumu PwC chce říci o navýšení mzdy. Je to zdaleka nejméně ze 46 zkoumaných zemí. Nad tím by se dalo ještě mávnout rukou, pokud by zde byla stabilní ekonomická situace a ceny. Jenže mezi těmito zeměmi je v Česku také jedna z nejvyšších inflací, která by přitom měla lidi vybízet k tomu, aby si o přidání řekli.

A aby toho nebylo málo, z těchto zemí je v Česku také jednoznačně nejnapjatější trh práce. To znamená, že firmy mají nouzi o zaměstnanci a ti by teoreticky měli tahat za delší konec provazu. Pokud si řeknou o zvýšení mzdy, mají velkou šanci, že jim to projde, protože firmy jednoduše nemají kde jinde brát.

V České republice tak panuje naprosto nepochopitelná situace. Rostou ceny, nejsou zaměstnanci a mzdy přesto rostou jen velmi málo. Lze si to vysvětlit pouze tím, že si Češi bojí říkat o vyšší odměnu. Mají jednoduše pocit, že by to měl být zaměstnavatel, kdo s tím přijde a je jim nepříjemné o vlastní práci a ohodnocení za ni vyjednávat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments