Flegr: Třetí vlna začala. Zemře v ní 30 tisíc lidí, když budeme mít štěstí

Evoluční biolog Jaroslav Flegr správně předvídal příchod třetí vlny koronavirové epidemie. Ta druhá přitom podle něj byla důsledkem nesprávných rozhodnutí vlády, která se snažila před volbami situaci lakovat narůžovo. Na třetí vlně se potom podepisuje zejména chladné počasí, v němž se koronaviru obzvlášť daří. Rostoucí čísla to potvrzují, a to nejen v České republice, která si opět dovolila přešlap v podobě rozvolnění, ale také v celé Evropě, kde se epidemie bere obecně mnohem vážněji a kde rovněž narůstají problémy.

Podle Flegra už jsme opět nastoupili na exponenciální křivku, která zprvu roste pomalu, ale pak dramaticky zrychluje. Potíž spočívá v tom, že jsme startovali z velmi vysoké základny kolem pěti tisíc případů denně. “Jasně vidíme velký nárůst nakažených. Jakmile je reprodukční číslo nad 1, tak je jasné, že probíhá exponenciální nárůst případů. Dá se zhruba spočítat, kdy se denně nakazí přes 10 tisíc lidí. Podle mě to bude ještě před Vánocemi,” uvedl Jaroslav Flegr pro idnes.cz.

Výjimka bude stát tisíce mrtvých

Také tentokrát se vláda dopouští chyb, které dělala i před říjnovými krajskými volbami. Flegr kritizuje především skutečnost, jakým se dnes pracuje s daty. Ta jsou mnohdy zkrášlována tak, aby z nich vyšly kýžené výsledky. Problém je v tom, že potom nevidíme realitu a celou situaci jen zhoršujeme. “Zase se snažíme sami před sebou zakrýt, že se nám zde rozjíždí stoupající rychlostí další vlna epidemie. Teď to pomocí změn ve způsobu výpočtu rizik zamaskujeme, aby měli obchodníci nějaké tržby a voliči viděli, jak jsou politici hodní a snaží se jim umožnit vánoční nákupy,” říká Flegr.

Podle Jaroslava Flegra je současné zpřísnění opatření, které přichází záhy po rozvolnění, nedostatečné. A to zejména proto, že si vláda dovolila výjimku v podobě otevřených obchodů, kde se v předvánoční době kupí lidé. Pokud se to rychle nezmění, epidemie se opět rozjede do obrovských obrátek.

Jestliže nás druhá vlna stála 10 tisíc mrtvých, myslím těch, kteří se dostali do oficiálních statistik, ve skutečnosti to bude klidně 20 tisíc mrtvých, tak lednová vlna nás bude stát určitě životů víc. Pokud se vejdeme pod 30 tisíc mrtvých, tak budeme moci mluvit o štěstí,” říká parazitolog.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments