Francie jako první zavádí povinné očkování proti covidu

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil významné změny v očkovací strategii své země. Do restaurací a obchodů už se lidé nedostanou bez covid pasu, ve kterém budou mít potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo testu. Francie také jako první země zavádí povinné očkování. To se zatím týká zdravotnického personálu, jak informoval server France24.

Koronavirová situace se v důsledku šíření mutace delta začala opět rychle zhoršovat. Macron tak ve snaze zachránit letní sezónu i francouzskou ekonomiku přistoupil k tvrdým krokům.

A zdá se, že nesou ovoce. Podle aplikace Doctolib, která disponuje patřičnými statistikami, v úterý ráno, tedy po prezidentově nařízení, dramaticky stoupl zájem o očkování. Jen za pondělí se přihlásilo 926 tisíc lidí. To představuje denní rekord od momentu, kdy země začala koncem loňského roku očkovat. Přibližně 65 % rezervací přitom pochází od lidí mladších 35 let.

Prezident Emmanuel Macron také národu oznámil, že od 15. září se budou muset povinně naočkovat zdravotničtí pracovníci, pokud tak ještě neučinili. Nastínil také možnost, že očkování bude povinné pro celou populaci, pokud se kolektivní imunity nepodaří dosáhnout mírnější formou.

V naléhavém televizním projevu Macron nařídil speciální covidový průkaz každému, kdo chce jít do restaurace, nákupního centra, nemocnice či nastoupit do letadla a vlaku. V průkazu je třeba mít jednoznačný důkaz o očkování, negativním testu nebo prodělané nemoci.

Aktuálně má dokončené očkování přibližně 40 % Francouzů. Rychle rostoucí čísla nově nakažených jasně ukázala, že to nestačí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments