Hitlerovo komando. Zvláštní oddíl jednotek SS tvořili duševně choří

O existenci speciálních jednotek, které vznikly v roce 1935 a sloužili nejprve jako osobní stráž Adolfa Hitlera a postupně se přeměnily v ozbrojenou organizace NSDAP známou spíše jako jednotky SS (Schutzstaffel), jste již určitě slyšeli. Ale víte také o tom, že existovali speciální Hitlerovo komando, které bylo tvořeno duševně chorými jedinci a trestaci? Jak bylo toto komando zformováno a jaké zrůdnosti konalo, to se dozvíte v následujících řádcích.

Podmíněná milost pro nemilosrdné trestance

Píše se rok 1940, ve světě zuří druhá světová válka a Hitlerovi se v hlavě zrodil další hrůzný plán, který se chystá provést. Protože chtěl svým nepřátelům nahnat strach, napadlo ho něco opravdu neuvěřitelného. Byl ochoten udělit trestancům podmíněnou milost. Ovšem na oplátku měl pro tyto trestance připraven speciální úkol. Vhodnými kandidáty pro poskytnutí této milosti byli všichni, kdo uměli lovit a nebáli se porušovat zákon.

Vznik SS-Sturmbrigade Dirlewanger

Tak vznikla speciální jednotka SS-Sturmbrigade Dirlewanger, která se skládala z trestanců, kteří byli usvědčeni ze:

  • žhářství,
  • znásilnění,
  • vraždy,
  • vloupání,
  • nebo byli duševně nemocní.

Tento výběr zajistil, že každý jeho člen byl v boji ochoten udělat cokoliv, aby přežil. Po intenzivní přípravě byla jednotka SS-Sturmbrigade Dirlewanger připravena k akci.

Sadistický velitel jednotky

Velitelem jednotky trestanců se stal Dr. Oskar Dirlewanger, který přišel o svůj doktorát z politických věd kvůli usvědčení z pedofilie. Dirlewanger je popisován jako sadista, pedofil, nekrofil a psychopatický vrah.

Foto: Shutterstock

První úkol trestanecké jednotky: likvidace partyzánů v Bělorusku

Abychom vám názorně popsali, jakých zvěrstev byly členové SS-Sturmbrigade Dirlewanger schopni, popíšeme vám jejich dvě nejbrutálnější akce. První z nich byla likvidace partyzánských jednotek v Bělorusku. Jenomže členové komanda vraždili každého, koho při plnění svého úkolu potkali. V Bělorusku působilo komando dva roky (1942-1944) a za tu dobu zabili 30 000 lidí. Nejkrutějším způsobem zabíjení civilistů bylo shromáždění všech obyvatel vesnice, která právě přišla komandu do cesty, do stodoly. Ta byla následně zapálena a  každý, kdo se pokusil před plameny utéct, byl zastřelen kulometem.

Brutální potlačení Varšavského povstání

Další akcí trestaneckého komanda bylo potlačení Varšavského povstání. Tam se naplno projevili násilnické sklony jejích členů a během pouhých dvou týdnů zabili 40 000 lidí. Mezi nimi nechyběli jako obvykle ani ženy a děti. Z činů, které komando napáchalo, vstávají vlasy hrůzou. Před zabitím spoustu obětí mučili a znásilňovali. Členové komanda také nutili civilní obyvatelstvo pochodovat po mrtvých tělech, přičemž zavraždili každého, kdo se vychýlil z řady nebo z tohoto zážitku omdlel. Proti srsti jim nebylo ani vyvražďování dětí a žen ve velkém. Během bojů ve Varšavě zmasakrovali všech 500 dětí v mateřské škole. Protože děti byly bezbranné, šetřili při jejich zabíjení munici a místo toho je ubili k smrti zbraněmi.

Odplata pro velitele a konec komanda

Toto je pouze zlomek z hrůzných činů, které komando trestanců za svou existenci páchalo. Jejich velitel Oskar Dirlewanger byl v roce 1945 umístěn Spojenci do zajateckého tábora, kde byl zabit buď dalšími spoluvězni nebo polskými strážci. Zbytek jeho jednotky byl vyhlazen.

Speciální trestanecká jednotka SS-Sturmbrigade Dirlewanger splnila své poslání. Za dobu své poměrně krátké existence zabila desítky tisíc lidí a šířila mezi lidmi strach. Většinu ze zabitých tvořili nevinní lidé, kteří se komandu připletli do cesty.

Foto: Shutterstock, zdroje: Stern, Wikipedia

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments