O tom, že v minulosti proběhly morové epidemie určitě víte. Jen v českých dějinách proběhly tři obrovské epidemie moru, které si vyžádaly statisíce obětí. Jako jejich připomínka nám dodneška slouží morové sloupy. Víte ale, jak nemoc probíhala a jak se projevovala?
Znáte všechny druhy moru?
Mor je infekčním onemocněním. Způsobuje jej bakterie Yersinia pestis. Mor se dělí na tři druhy. Existuje mor:
- dýmějový
- septický
- plicní.
V čem se od sebe jednotlivé druhy moru liší?
Dýmějový mor a nemocní připomínající chodící mrtvoly
Dýmějový mor, někdy též nazývaný bubonický, je přenášen blechami. Bleší kousnutí následně zhnědne a dýmějový mor se začne naplno projevovat. Jak? Zasáhne lymfatickou soustavu a v oblasti mízních uzlin se vytvoří boule, kterým se říká dýměje. Ty jsou plné hnisu, neustále se zvětšují a začnou se drát na povrch. Jakmile se otevřou, vypadají jako vředy o velikosti středního pomerače. Neustále hnisají a časem způsobí smrtelnou otravu krve. K těmto hnisajícím boulím se přidá také horečka, únava a zimnice. Nemocný jedinec vypadá na pohled tak, jak se cítí, příšerně.
Když se bakterie rozšíří do plic
Součástí dýmějového moru může být i plicní verze, která má stejný průběh jako zápal plic. Vzniká tím, že bakterie proniknou z lymfy do plic. Kombinace dýmějového moru s plicní formou byla vždy smrtelná. Nakažení dýmějovým morem umírali v bolestech a hnili zaživa.
Septický mor a krvácení pacientů, které nelze zastavit
Septický mor byl zapříčiněn přítomností bakterie Yersinia pestis v krvi. Právě kvůli tomu, že se bakterie pohybují v krvi, mohou být napadeny i další orgány, například mozek. Mezi hlavní symptomy septického moru patří:
- náhlý pokles krevního tlaku
- kolaps
- krvácení do kůže.
Někdy mohou být na těle pacienta viditelné také obrovské fialové skvrny. Ty jsou způsobeny právě oním krvácením do kůže. Septická forma moru je smrtelná, protože dojde k nezastavitelnému krvácení, které vede následně k úmrtí.

Nejnakažlivější forma formu? Plicní mor
Třetí forma moru, plicní mor, je ze všech tří druhů nejhorší. Přenáší se totiž z člověka na člověka. Jak? Kapénkovou infekcí. Stačilo tedy s nemocným člověkem pobývat v jedné místnosti a následně se mor šířil neskutečnou rychlostí. Jak se plicní, nebo též pneumonický mor projevuje? Mezi jeho hlavní příznaky patří:
- horečka
- zimnice
- dušnost
- kašel
- bolest na hrudi
vykašlávání krve.
Dalo by se říci, že plicní mor má podobný průběh jako těžká forma zápalu plic. Někdy se k němu ale přidají také symptomy bubonického moru a vykašlávání krvavých hlenů. Plicní mor má bohužel stoprocentní smrtnost.
Chodící mrtvoly a všudypřítomné krysy
Jedním z projevů moru bylo také to, že se změnilo chování nemocného. Buď trpěl nespavostí a ulice tak byly v noci zaplaveny lidmi, kteří se potáceli v deliriu a z dálky opravdu připomínali chodící mrtvoly. Nebo naopak nemocný trpěl spavostí a neskutečnou únavou. K rychlému rozšíření moru ve městech napomáhala špína a všudypřítomné krysy, které nemoc přenášely.
Neskutečný zápach v ulicích a neexistující kanalizace
Jelikož v dobách morových epidemií ještě neexistovala kanalizace, ulice byly doslova zaplaveny splašky. V takovém prostředí se bakteriím moru dařilo a postupně tak mor zachvátil celá města a zanechával za sebou spoušť a obrovské počty mrtvých. Během morových epidemií ležela těla mrtvých v ulicích, protože lidé umírali tak rychle, že nebyl čas se mrtvých těl zbavovat. Poté co se přes město přehnala morová nákaza, změnily se i ty nejzabydlenější části v město duchů. Průběh nemoci byl navíc tak otřesný, že smrt byla pro nemocné mnohdy vykoupením.
Až s příchodem 18. století, ve kterém se do měst zavedla kanalizace, se povedlo morové epidemie vymýtit.
Foto: Shutterstock, zdroje: History, Healthline