Tajemství dlouhověkosti starověkých Egypťanů? Klíčem je jejich jídelníček

Co se vám vybaví, když se řekne Egypt? Pyramidy, Sfinga, faraoni, mumie. Egypťané však byli nejen skvělými staviteli a průkopníky, ale také věděli, jak poskládat poměrně vyvážený jídelníček. Ten nejspíš stojí za jejich dlouhověkostí.

Nil – základ života

Ačkoli krajina Egypta zahrnuje převážně poušť, okolí Nilu bylo vždy životadárné s bujnou vegetací. Egypťané se brzy naučili pracovat i se záplavami, díky kterým se dařilo zemědělství. Hlavní surovinou byla pšenice a ječmen, které tvořily základ egyptského jídelníčku a sice v podobě chleba a piva. Egyptský chléb se však tomu našemu nepodobal, jednalo se o těsto z mouky, vody a droždí. Pro urychlení mletí obilí se do drtiče přidával také písek, jak ukazují poškozené zuby nalezených mumií.

Maso jen pro bohaté

Samozřejmě jídelníček nezahrnoval pouze chléb a pivo, ačkoli ty patřily do jídelníčku chudých i bohatých. Oblíbené bylo také maso, především skopové a vepřové. To si však mohly dovolit jen vyšší vrstvy a i tak se maso podávalo jen při slavnostnějších příležitostech. Dostupnější pak byla drůbež, kterou si mohli dovolit u běžní občané a která se dala ulovit v přírodě. Maso se připravovalo klasickým vařením, pečením ale také opékáním, které představovalo předchůdce dnešního grilování. Dochucovalo se základním kořením jako je sůl, pepř, koriandr nebo fenykl. Vzhledem k velikosti Nilu a obývání oblastí podél řeky byli Egypťané také zdatní rybáři a ryby tak měly důležité zastoupení v jídelníčku.

Foto: Shutterstock

Starověké mlsání

Co měli Egypťané opravdu rádi, bylo ovoce a zelenina všeho druhu. Pěstovaly se ředkve, hrách, okurky nebo sladké melouny. Vyšší vrstvy, které disponovaly vlastní zahradou nebo sadem, sklízely také fíky a datle. Egypťané také uměli mlsat. Ovoce sušili na prudkém africkém slunci, ale největší pochoutkou , hojně používanou, byl med. V medu vařili i zeleninu a bylo to v podstatě nejpoužívanější sladidlo. Je tedy zjevné, že jejich jídelníček se zakládal na sacharidech, bílkovinách a zdravých tucích a to je pravděpodobně důvod, proč se Egypťané dožívali vysokého věku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Historyhit

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

8 názorů k článku “Tajemství dlouhověkosti starověkých Egypťanů? Klíčem je jejich jídelníček

  1. Mé osobní tajemství dlouhověkosti(věřím v to a čas ukáže) je střídmost ve všem. Práce na čerstvém vzduchu, vlastní jídlo(ne korporátní šmakulády jde li to), vyhodit do odpadu televizi, nebo si ji ponechat jen, jako přístroj k dvd a odškubnout se od vysílání(udělali jsme), případně ji prodat komukoliv, kdo to ještě nepochopil. Totéž rádio, tisk a zprávy na seznamu. Ty zprávy na seznamu si eventuálně ponechat sem tam, jako hitparádu komických gagů pro osobní, nebo rodinné pobavení. Ale opatrně. Jen pro silně názorově zakotvené jedince. A nekupovat noviny. Už se nedají použít ani rozstříhané na patřičných místech. Spoustu optimismu a já osobně vynechávám lékaře. Neradím. Píši co dělám já. Až nadoraz mnohdy a ejhle, zjistil jsem, že jsem darem dostali fantastickou imunitu. Vlastní. Jen ji nechat v klidu a s důvěrou pracovat.
    Znáte tu taškařici? Jde chlap k doktorovi. Je uvědomělý a ví, že se na starší kousek sluší felčara občas navštívit. Doktor ho skoukne a hned píše recepis dlouhý jak nákupní seznam. (tedy kdysi dlouhý nákupní seznam). Chlap si ho vezme, odchází a říká si. Bať. Doktor chce taky žít. Pak jde vyzvednout recept. Dá doplatky a řekne si. Bať, výrobci a lékárník chce taky žít. Pak jde, otevře první popelnici, tam s tím břinkne a řekne. Kurňa, ale já chcu taky žít!
    Hlavně dobrou mysl, žádná třepačka pod parapetem doma, kde nás zavírali a plno slunce, hluboce dýchat, usmívat se a být v naději, že se ty události vystříbří k plné spokojenosti obyčejných lidí. Tak, jako kdysi. Naděje.
    Víte co se stane s každým zloduchem dříve či později? Umlátí se sám. Takový přírodní zákon. Takže k tajemství dlouhověkosti je nebýt zloduchem. Ani zlodůškem. Mít dobré srdce.
    Mnoho dobrého Vám všem. A dlouhá léta:-)

  2. A k zmiňované dlouhověkosti (mluvím opravdu za nás, mě a ženu co si my myslíme a necpeme jiným, jako návod) je fantastický pocit, že nás nikdo nešmíruje. Ten klid v mysli je také ozdravný. Neříkám, že smartíky nemáme, ale na doma. Co chceme zjistíme doma přes ně. Nevyjíždí s námi. Když jedeme i na pár dní je neuvěřitelná pohoda s nikým nežvanit o tom co jsme večeřeli, jaké máme počasí a jestli od neteře malá udělala krásný bobásek. Důležitosti(většinou nejsou žádné, to je jen otroctví a zbytečně panická obava, že bez founu něco prošvihnu) se dozvíme doma. Kdysi se tak žilo a bylo to mnohem zdravější.
    A udělali jsme si povinnou výbavu auta z naší vlastní iniciativy, kdy v boxu palubovky je nová karta sim. A nový tlačítkový tel. za pár stovek. Odděleně. V případě absolutně nouzové potřeby se v pár sekundách složí, zapne a volá. Třeba porucha vozu?
    Technologie jsou to co je proti nám zneužíváno a my jsme je neodmítli, ač o tom uvažujeme ještě radikálněji, ale upravili si jejich používání po svém.
    Fakt nepotřebuji slinty, které mi akorát zkracovaly život, aby mi chodily sms jak se mi líbilo tam a tam a jestli tu restauraci třeba mohu ohodnotit a víte, že se ví o každém vašem uprdnutí. Může být častá nàmitka, že když přece nedělám nic zlého… ani tak nepotřebuji být šmírován. Holt, někdo se rodí už s duší otroka.
    Na navigování je navigace. Ta správně zvolená bez účtů a jiných provázanin na konkrétní osobu zase. K focení zážitků je foťák.
    A ke klidnému a dlouhému možná životu pro nás osobně je ignorovat technologie.
    Nějaký elektronický pas mít nikdy nebudu. Víte o co jde jistě. Nebudu. A když nebude možný pohyb, tak budu sedět doma. A co. Nebo včas odejdu tam, kde je ještě preferován rozum a přání lidí. To pravděpodobněji. Raději 100x začínat znovu, než se jednou nechat nadobro sešněrovat. Ta vitalita a nadšení pro nové věci a nelpět na starém je taky možná návod, jak tu být dlouho.

    1. Pane, pěkně se to čte. Sám se dle výše uvedeného snažím žít. Když přijedou vnoučata z Prahy – jé tady je nuda. Když po pár dnech, strávených bez rodičů pod mou kuratelou odjíždějí, jsou z nich tzv. spokojení “vidláci” a když jím vracím telefony, tak se diví, jak to rychle uběhlo a ty jejich krámy vůbec nepotřebovali.

      1. Pane. Jste zlaty clovek. Ja? Jsem dnes na mol. Je mi jedno jestli pojdu. Posloucham Alexandrovce s piju stolichnayou. kdo? kdo mi chce zakázat mít rád slovany? Seru na politiku

  3. A víte co Fialko? Polibte mi prdel. Měl jsem Rusko rád před 20ti lety.Proč!?Moje věc. Mäm ho rád pořád. Proč? Opět moje věc. Polibte mi prdel

    1. Nikdo neschvaluje co vyvedli. To odsouzenihodne je. Ale celý národ neni Putin. Je tam spousta lidi co ho nesnasi jako ja a nejradeji by ho zesadili. Tak nerikejte, ze jsou to všichni zmetci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *