Nejhorší teroristický útok na Prahu. Uhořelo 400 lidí a zničeno bylo na 800 domů

Víte, co se přihodilo 21. června 1689 v Praze? Došlo k nejhoršímu teroristickému útoku, který byl kdy na hlavní město České republiky spáchán. Kdo jej způsobil a z jakých důvodů?

Svatá říše římská a agresivní zahraniční politika Ludvíka XIV.

Pojďme si nejprve uvést na pravou míru, jaká byla politická situace v Evropě v roce 1689. Nynější území České republiky bylo v té době součástí Svaté říše římské a ta vedla v té době válku s Francií, v jejímž čele stál Ludvík XIV. Jeho zahraniční politika byla velmi agresivní a Francie se díky němu rozrůstala o další území. Ludvík XIV. území často nechával vypaloval, takže po něm zůstávala spoušť.

Francouzský požár v Praze a škody, které napáchal

V takové atmosféře vypukl 21. června 1689 v centru Prahy požár. K jeho rychlému šíření bohužel napomáhalo také počasí. Ten rok bylo obzvlášť horké léto a plameny se šířily jako splašené. Francouzský požár Prahy, jak se mu začalo říkat, měl na svědomí 400 mrtvých. Kromě lidských obětí napáchal škody také na vzhledu města. Za pouhých 24 hodin zničil 800 domů a kvůli požáru padl také největší gotický kostel v Praze, Chrám svatého Jakuba na Starém Městě, polovina židovského ghetta a deset synagog. V nich našlo smrt přes sto lidí, kteří se do nich paradoxně před požárem přišli schovat.

Kdo založil požár?

Kvůli nenávisti vůči Francii, která v té době ve Svaté říši římské panovala, byl tento zničující požár označen za akt francouzské pomsty a přisouzen stoupencům Francie. Ale bylo to opravdu tak? Po požáru začal v Praze hon na Francouze, ale až po dopadení Vavřince Procházky se přišlo na to, jak to vlastně bylo.

Vycvičená jednotka žhářů

Vavřinec Procházka, nazývaný též Ohnivý Vavřinec, byl pasáček vepřů, sirotek, otec tří děti a manžel. Pocházel z velmi nuzných poměrů a jeho život ho netěšil. Proto se nechal naverbovat do armády. Kvůli své nezkušenosti s bojem ale při své první bitvě padl do francouzského zajetí. Právě v něm byl údajně on s dalšími českými zajatci připravován na vypalování měst. Všichni prošli výcvikem, jak se stát profesionálními žháři. Za účast ve vypalovacích akcích navíc dostávali zaplaceno.

Foto: Shutterstock

Z Heidelbergu do Prahy

Jejich prvním cílem byla německá města, například: Heidelberg, Mannheim a další. Přes Německo, ve kterém při svých vypalovacích akcích způsobili pokaždé velký chaos, pokračovali až na území dnešní České republiky. Celá skupina žhářů čítala na 150 členů a do Prahy dorazili v převlečení za mnichy, žebráky a bývalé zajatce. Tak splynuli s davem a nikdo jim nevěnoval velkou pozornost. Po založení požáru v Praze ale několik z nich bylo dopadeno místními, kteří je přistihli v akci. Několik žhářů tak bylo na místě lynčováno a vhozeno do plamenů.

Neslavný konec Ohnivého Vavřince

Ohnivý Vavřinec byl při zakládání požárů jako v transu a připadalo mu, že konečně našel smysl svého života. Byl pánem Prahy a její osud ležel v jeho rukou. Po založení požáru v Praze se vydal s několika kumpány na cestu, jejíž cíl byl jasný: vypálit další významná česká města. To už mu ale naštěstí nevyšlo, protože byl dopaden, ke svým ohavným činům se přiznal a následně byl zabit. Aby za své činy opravdu zaplatil, byl odsouzen k dvojí smrti. Ta spočívala v tom, že byl nejprve přidušen a následně pod ním byla zapálena hranice.

Do dneška je Francouzský požár považován za nejhorší teroristický útok, který byl na Prahu kdy spáchán. Koho by napadlo, že za tímto požárem stojí Češi, kteří se kvůli vidině přivýdělku nechali naverbovat do profesionální žhářské skupiny a nebylo jim proti srsti vypalovat celá města.

Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas Sever, ČT24

Nenechte si ujít
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Málokterý obchodní řetězec se v České republice těší takové oblibě jako právě Pepco. To zde našlo skutečně vděčnou cílovou skupinu v podobě nízko a středněpříjmových domácností, které tam často odbavují značnou část svých nákupů, jež se týkají vybavení do domácnosti nebo oblečení, ať už pro sebe nebo pro děti. Divoký konec Velkou výhodou Pepca jsou jednoznačně velmi příznivé ceny, kterým specializované obchody nemohou konkurovat. Důvodem je poměrně úzký a omezený sortiment, který se navíc pravidelně střídá. To představuje další motivaci, proč obchody navštěvovat častěji – aby vám zkrátka nic neuniklo a sehnali jste všechny výhodné nabídky. Zdálo se, že obchodní model Pepco je nepřekonatelný a bude dále prosperovat. Jak se ale ukazuje, někde už naráží na své hranice. V sousedním Rakousku teď řetězec oznámil doslova šokující novinky. Nedokázal se tu prý náležitým způsobem prosadit, a tak tu končí. Tento konec má ovšem trpkou příchuť krachu, jelikož Pepco v Rakousku jde rovnou do insolvence, což není znak nějakého úspěšného podnikání. Podle toho to také vypadá, jak uvádí server Der Standard. Okamžitě bude zavřeno všech 73 prodejen, které tu řetězec měl, a navíc bude propuštěno 680 zaměstnanců. Prý to tak bude lepší Podle vyjádření společnosti se na rakouském trhu nepodařilo dosáhnout potřebných výnosů z prodeje. Firma, která se obchoduje na varšavské burze cenných papírů, si od odříznutí nevydělávající části byznysu slibuje vylepšení celkového hospodaření. Pepco chce nadále expandovat v západní Evropě i na trzích, kde již působí, jako je Česká republika. Všechno už se ale nejeví tak růžově, jako ještě před pár měsíci. Firma již dříve oznámila, že bude muset fungovat efektivněji a zvažovat, do čeho se pustí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Pravdou však je, že pokud jde o český trh, ten patří pro Pepco k vůbec nejvýnosnějším, a pokud bude značka nadále fungovat, zřejmě bude působit i tady. Je ale třeba také říct, že mu roste konkurence v podobně zaměřených řetězcích, jako je například Tedi, Action nebo Kik. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *