Hlavy států na summitu NATO podpořily Českou republiku. Jediný zpochybňovač na místě byl paradoxně Miloš Zeman

Lídři třiceti států NATO v rámci summitu v Bruselu vyjádřili solidaritu s Českou republikou poté, co vyšlo najevo, že za útokem na muniční sklady ve Vrběticích stojí Rusové. Česko přitom zastupoval prezident Miloš Zeman, který tuto aktivitu Rusů na českém území zpochybnil a uvedl, že existují dvě vyšetřovací verze. To však nikdo z jeho kolegů nereflektoval.

Hlavy států Severoatlantické aliance vydaly společné prohlášení, ve kterém stojí, že Rusko stále více ohrožuje bezpečnost některých států NATO, a to zejména provokativní a rozkladnou aktivitou. “Patří sem i nelegální a ničivé akce ruských zpravodajských služeb na území aliance, z nichž některé si vyžádaly životy obyvatel a způsobily rozsáhlé materiální škody. V plné solidaritě stojíme za Českou republikou a dalšími zeměmi, které byly tímto způsobem postiženy,” uvádí společné prohlášení.

Severoatlantická aliance konstatovala, že na tyto hrozby je třeba se do budoucna připravit. Také vyzvala Moskvu, aby odstranila Spojené státy americké a Českou republiku ze seznamu zemí, které považuje za nepřátelské. Žádná jiná země kromě těchto dvou na seznamu přitom není. Rusko a USA jsou dlouhodobí rivalové, jejichž vztahy se v posledních letech vyostřují. S Českou republikou mělo Rusko dlouho kladné vztahy, ty se však začaly kazit, což vyvrcholilo vrbětickou kauzou.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments