Hrozí silná migrační vlna. Hamáček připustil uzavření hranic

Schengenský prostor dostává zabrat. Sotva se Evropa jakž takž vymanila z koronavirové krize, a to do té míry, že už snad nebudou jednotlivé státy muset uzavírat své hranice před ostatními členy Evropské unie, což byl kolorit loňského a začátku letošního roku, už je tu další problém. A tím je hrozba neřízené migrace z Afghánistánu a případně dalších zemí Středního východu či Afriky.

Německo už v neděli ústy ministra vnitra Horsta Seehofera uvedlo, že už migranty nebude “vítat”, nicméně před nimi v případě potřeby zavře hranice. Tento scénář teď připustil také český ministr vnitra Jan Hamáček. “Velmi pečlivě vyhodnocujeme migrační situaci. Zatím žádné zprávy o tom, že by se blížila velká vlna, nemáme. To neznamená, že Česká republika a česká policie není připravena. Máme připravené typové plány pro případ, kdyby bylo potřeba část hranice uzavřít nebo na nich znovu zavést hraniční kontroly,” uvedl Hamáček pro server idnes.cz.

Podle něj skvěle funguje spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému, a pokud by bylo třeba, je Česká republika schopna zavést kontroly hranic okamžitě, a to v řádu několika hodin.

Občané řady států Evropské unie jsou zneklidněni tím, že by se mohla opakovat situace z roku 2015, kdy do EU vstoupily statisíce migrantů v krátkém čase. Německá vláda jim tehdy otevřela hranice a na další členské země začala apelovat, aby si uprchlíky rozdělily podle takzvaných kvót. Tento systém však selhal a nemá žádného nástupce. V Evropě tak neexistuje klíč, podle kterého by si země mohly migranty rozdělovat.

Také proto německý ministr vnitra Horst Seehofer jednoznačně řekl, že tentokrát se bude postupovat jinak. “Uděláme vše, abychom zabránili nekontrolovatelnému přílivu běženců do Evropy,” uvedl Seehofer pro nedělník Bild am Sonntag s tím, že pro případ nouze se zpřísní kontroly na hranicích. “Ne každý, kdo k nám chce, sem také smí,” dodal rázně německý ministr vnitra.

Někteří experti se obávají toho, že současná situace v Afghánistánu vytvořila v mnoha obyvatelích této země dojem, že mohou přijít do Evropy. Hodně také bude záležet na pozici Turecka, v jehož uprchlických táborech čekají miliony migrantů. Pokud by se vypravili dále do Evropy, znamenalo by to obří migrační krizi. Čtěte více: Hrozí masivní vlna afghánských uprchlíků, kteří už jsou na cestě, varuje arabista Pelikán. Vláda tají, kolik jich tu je

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments