Česku hrozí ztráta stovek miliard z EU. Důvodem je Babiš

Česká republika by mohla přijít o tučné dotace z Evropské unie. Ta znovu upozornila na skutečnost, že vláda dosud nic neudělala se střetem zájmů, který má v čerpání dotací premiér Andrej Babiš a společnost Agrofert, již stále vlastní, byť skrz svěřenské fondy. EU již dříve uvedla, že tento konstrukt je nedostatečný a beneficientem Agrofertu je stále český premiér. Ten má přitom velké páky k ovlivnění toho, kam dotace plynou.

Evropská komise napřímo pohrozila České republice, že pozastaví čerpání dotací, pokud nedojde k jednoznačnému zlepšení kontroly střetu zájmů premiéra. Je to uvedeno v dopise, který komise zaslala českému ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu financí a ministerstvu pro místní rozvoj. Na dopis upozornil Český rozhlas.

Evropská komise žádá českou stranu, aby podala zprávu o tom, jakým způsobem zlepšila systém rozdělování veřejných dotací. Z šestistránkového dopisu, pod kterým je podepsán šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaitre a šéf Generálního ředitelství pro zaměstnanost Joost Korte, vyplývá, že Evropská komise není přesvědčena o dostatečnosti kroků, které Česká republika v této věci provedla.

Komise po česku například požaduje, aby ministerstva zodpovědná za distribuci evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají, třeba skrz svěřenské fondy. Podle Bruselu musí úřady zavést také metodiku, která by posuzovala střet zájmů právě u firem vložených do svěřenských fondů.

Andrej Babiš stále odmítá, že by cokoliv porušoval a odvolává se na skutečnost, že naplnil příslušný zákon vložením svých firem do svěřenských fondů. Tuto argumentaci však EU odmítá. Pokud nedojde k nápravě, hrozí zastavení čerpání všech dotací, a to i těch už schválených. Pro Českou republiku by to znamenalo velkou ránu. Teprve před pár týdny přitom v Praze šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen informovala o tom, že Česká republika dostane v příštích letech další stovky miliard z balíčku infrastrukturální pomoci. Tehdy se dotazu na střet zájmů premiéra Babiše vyhnula diplomatickou odpovědí, že vše se bude čerpat podle zákona.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments