Respirátory jen tak nesundáme, řekla viroložka Tachezy. Ať restaurace kontrolují, zda jsou hosté bezinfekční

Pomalu nastupující podzim přináší také obavy z toho, jakým způsobem se bude koronavirus v tomto období šířit. V loňském roku totiž zažehnul masivní vlnu, které jsme se nezbavili až do jara roku letošního. Tentokrát je ale situace přeci jen odlišná. Především je většina české společnosti už plně očkovaná. Jak však ukazují poslední průzkumy, to neznamená, že jsou bezinfekční, ale pouze chráněni před těžkým průběhem nemoci.

Podle viroložky Ruth Tachezy bude nutné nosit respirátory také na podzim. “Dozajista se respirátorů časem zbavíme, ale ještě ne na podzim. Nedokážu si představit, že by situace byla natolik dobrá, že bychom mohli všechno pustit a rozvolnit,” uvedla Tachezy v rozhovoru pro Lidovky.cz. “Do letošního prosince určitě. Postupně se to ale může měnit. Třeba v pracovních kolektivech, kde víte, že jsou všichni naočkovaní a zrovna se nikdo nevrátil ze zahraničí, tak respirátor není třeba.”

Viroložka tak svými slovy popírá nejnovější zjištění, kdy i na očkované osoby by mělo být pohlíženo jako na potenciálně infekční. Například biochemik Jan Konvalinka již prohlásil, že by se mělo zvážit jejich testování.

Viroložka by ponechala otevřené služby včetně restaurací, nicméně by se opět mohl omezit počet lidí u stolu. “V restauracích bych určitě také ponechala povinné prokázání testem, očkováním či prodělanou nemocí. Problém ale je, že u nás to pořádně nikdo nekontroluje. V jiných zemích to skutečně po hostech vyžadují, v Česku ne,” zdůraznila viroložka, podle které by to měli být právě restauratéři, kdo budou kontrolovat potvrzení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments