Švédsko v koncích. Země bojuje s bytovou krizí a zjišťuje, že regulace nefunguje. Mladí jsou bezradní

Velmi vyostřenou verzi bytové krize, kterou máme v České republice, prožívá v současné době Švédsko. Tato severská země, obvykle vnímaná jako velmi příjemná k životu a z hlediska sociálních vrstev nebývale vyrovnaná, se potýká s nedostatkem bytů. Respektive nedostatkem cenově dostupného bydlení.

Zejména mladí lidé narážejí na obrovské problémy, když se chtějí osamostatnit. To pak přináší komplikace pro celou společnost. Mladí musí oddalovat založení rodiny a mnohdy to dojde tak daleko, že už se jim rodinu ani založit nepodaří. “Celá polovina mých příjmů jde jen na nájem malé garsonky. Bydlím na okraji Stockholmu a platím 11 tisíc švédských korun (přibližně 27,5 tisíce českých korun). Kvůli tomu se musím omezovat a neustále kontrolovat ostatní výdaje. Nemám jinou možnost, ale jsem velmi nespokojený,” popsal pro BBC dvacetiletý Oscar Stark, kterému se sice od rodiny podařilo odstěhovat do vlastního, ale ukazuje se, že si možná ani malý byt nebude moct dlouhodobě dovolit.

Švédové se do bytové krize dostali navzdory tomu, že jejich sektor bydlení je silně regulovaný, ostatně jako většina švédské ekonomiky. Například na české poměry je švédská regulace jen obtížně představitelná.

Základem je tu kolektivní vyjednávání o nájmu, které za nájemníky v podstatě řeší různé svazy nájemců a za pronajímatele zase jejich svazy. Vychází se z užitné hodnoty bytu, kdy je pro každý byt ve Švédsku stanovena přiměřená výše nájmu. Pakliže se nájemce s pronajímatelem nedohodnou, nastupuje na scénu tento vzoreček, který za ně situaci vyřeší. Sjednaný nájem nesmí užitnou hodnotu bytu přesáhnout o více než pět procent.

Ale už i nájmy stanovené na základě kolektivního vyjednávání jsou příliš vysoké. Ve Švédsku je však ještě jedna možnost, jak se dostat k cenově dostupnému bydlení. Jde o takzvané “kontrakty na bydlení z první ruky”, na které existuje čekací listina. Zjednodušeně řečeno jde o byty v obecním vlastnictví. Jakmile takový kontrakt získáte, je váš do konce života. Jenže právě to se ukazuje být velkým problémem. Například ve Stockholmu se na kontrakt průměrně čeká devět let, v těch nejlukrativnějších čtvrtích dokonce 18 let.

Švédsko dlouhou dobu patřilo k zemím, kterým se dařilo osamostatňovat jedince v poměrně raném věku. To se ale postupem času mění. Ukazuje se naopak, že stoupá počet Švédů, kteří žijí v přeplněných domácnostech.

Nejhorší situace panuje ve Stockholmu, kde se sice v letech 2015 až 2019 postavilo 83 tisíc nových bytů, jenže ani to nestačí. Tento region patří k nejrychleji rostoucím v Evropě a jen do roku 2030 se počítá s tím, že bude muset pojmout dalších 400 tisíc lidí.

Švédsko je tak příkladem země, kde se ukázalo, že regulace bydlení příliš nefunguje. Podle některých hlasů dokonce přispívá k tomu, že se trh konzervuje a je tak téměř nepřístupný nově příchozím.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

37 názorů k článku “Švédsko v koncích. Země bojuje s bytovou krizí a zjišťuje, že regulace nefunguje. Mladí jsou bezradní

  1. Kdysi bylo SVEDSKO muj sen tam zit a bydlet a dnes jsem rad . ze se tak nestalo s nostalgii vzpominam na tu strrrasnou norrrmalizaci a roky pred 89 – o u uSSa bordelu jsem nikdy nepremyslel .

  2. Mladi jsou bezradni ano vse negrům a verbezi jak rikala ta vagina od piratů bilej chodi do prace a muze platit hypoteku cernej dojde a bude se valet na pohodu tohle tu nastane pokud bude vladnout ta piratska sekta muslimska .Koukl jsem chvili na prima partie ten pirat je naprosto mimo tezkej dement §§§§§§ slachta ac ho nemusim ho totalne zesmesnil .

    1. Proto všichni normální slušní lidé musí každý den dělat vše pro to aby Piráti+Stan nezískali více než 18% hlasu v letošních volbách !!

  3. Za vší stojí neochota mladých zakládat rodiny v mladším věku a jejich touha žít tzv. singles. Další bytový problém jsou migroši. A poslední problém nenažranost majitelů a spekulace.

    1. TAHLE generace ma jeste neco po rodicich ci prarodicich co si vse vybudovali za toho strasnyho komunismu dalsi generace uz nebude mit nic jen se stehovat jak ptaci a stavet drevostavby ci bydlet v autech apod . jak v uSSa a hlavne budou platit a platit a platit a novo Čechové se budou smát jak necerni chodi do prace coz se vlastne deje uz dnes .A rodice dnes davaj detem z duchodu ale vse do casu vsechno tahle havlodemokrrrrrrracie znici a budou se vymyslet picoviny jaky daně misto aby se tu prestalo krast – viz janousek rittig bem apod v kazdy civilizovanym a pravnim statě hnijou v krimu .

    2. To si jakože představujete že si v podstatě ještě děcka mají udělat děcka bez zajištěného bydlení a jakýchkoliv finančních rezerv? Proč? Jenom aby mohli někde bydlet? Aby jakože měl každý kde byldet protože to podle matematiky pak bude vycházet? Nebo protože jste takovou blbost udělal Vy?

      1. Co je špatného na tom, když lidi, kteří spolu chodí, taky spolu bydlí? Náklady na bydlení jsou rázem na polovině. A jeden volný byt navíc. A pořídit si děcko je podle Vás blbost? To jste hodně velký duševní chudák. Osobně jsem si pořídil děcko v 31 letech, po skoro desetiletém manželství a do té doby jsem měl dvě práce a zajistil jsem nás do budoucna. Jenže to se mladým taky nechce.

    3. Tam ukaž všem, jak postavíš několik bytů a jako nažraný majitel je budeš pronajímat za hubičku. Magore.

      1. Jestli si myslíš, že nájem okolo 15-20000 Kč za 1+1 v okresním městě je normální, tak si magor sám, ubožáku. Ty byty většina majitelů nestavěla, ale zakoupila za hubičku v pochybných privatizacích a dražbách. Nově postavené byty už skupují jen a pouze spekulanti, ať už z Ruska, Itálie, ale i odjinud. To už hulváti jako Ty těžce chápou, v hlavách mají většinou naděláno.

    4. Netroufl bych trdit, že u některých to není pohodlnost a hedonismus. Zase na druhé straně se zamysleme, kdo tento životní styl svou politikou a hlavně ideologií vytváří. A do třetice nechtěl bych se dneska jako mladý kluk se svou holkou zamýšlet nad založením rodiny. To je dost patová situace…

      1. Okolo místa, kde žiju, je asi 7 nebo 8 vesnic, které se postupem let proměnili na chalupářské. Mladí utekli, přece nebudou za prací dojíždět, nedejbože bydlet na vesnici. Dnes jejich potomci naříkají na výšku nájmu v městech a nedostupnost bydlení. Přitom se na jejich bývalou chalupu někdo přijede třkrát za rok zrekreovat a jinak je prázdná. Za to nikdo z politiků nemůže, za to může lidská hloupost.

  4. Bezradní budou jen praví mladí Švédi. Pro islámské čmoudy se vždy bydlení najde, na to se můžete spolehnout. To samé lze pozorovat i u nás. Zatímco pro normálního mladého pracujícího Čecha, chtivého založit vlastní rodinu je stále těžší si obstarat bydlení a hlavně ho utáhnout ze svého platu, tak pro nejmenovanou tmavou menšinu není problém nic, ani bydlení ani peníze. Je vidět, že se někdo velmi snaží aby původní evropské obyvatelstvo se nemnožilo. No a zase jsme u Kalergiho doktríny na vyhubení bílých evropských národů. Je to sice označováno mainstreamem za konspiraci, ale o co tu jde doslova bije do očí.

    1. Pokud jde o situaci v Česku, jděte si stěžovat za těmi kdo tu 10 let odmítají euro a tím dlouhodobě snižují hodnotu práce v ČR vůči EU. ČR je relativně malá ekonomika, ale je otevřená a plně zaintegrovaná po všech aspektech do EU, v takové situaci může vychýlení kurzu, nebo intervence proti koruně, fakticky umazat několik let růstu příjmů a zároveň zdražit importy spotřebníého zboží, ale také učinit zde investice do nemovitostí pro lidi z jiných zemí lákavější. Stejně jako ji pořád poměrně otevřená společnost dělá zajímavým cílem pro expaty.

      Pokud se to spojí s nedostatečnou výstavbou, jaké jsme byli posledních deset let svědky pro vlastní blbost a stavění se proti developerským projektům ve velkých městech, stejně jako s totálním zanedbáváním rozvoje dopravní infrastruktury (ne EU to nesvedete, Rakousko staví několik obrovských železničních staveb, tu se maximálně opravují perony), tak je problém.

  5. No svedsko je nejnebezpecnejsi islamsky chalifat soucasnosti a je na prvnim miste evropskych zemi v usmrceni strelnou zbrani….tam zit nechcete ani za zlaty prase

    1. Co si tam díky idiotským politikum natahali to tam mají !!! Kdyby daleko více volili Švédi protimigrantské strany tak by se dnes nemuseli ve většich městech bát agresivních migrošu – to samé ve Francii Německu Rakousku Italii !!!

  6. Chudák mladý Švéd, ve svých 20 letech si dovolí platit za garsonku 1000 euro. To mladý Čech zaplatí za garsonku v paneláku postaveném za Husáka na okraji Prahy 10 tisíc Kč. Akorát ten Švéd bere ve stejném oboru 4x víc. Tak kdo je v koncích?

  7. Obecný problém v západním světě je nedostatečná výstavba která není s to udržet krok s růstem populace. Ať už se jedná o výstavbu bydlení, nebo o výstavbu dopravní infrastruktury.

    1. V evropě se zvyšuje počet lidí, že je potřebná nová výstavba?v tom problém nebude. přemýšlejte?

  8. Naše mládež je po vstupu do života po bytové stránce bezradná už hezkou řadu let. Upřímně řečeno dnešním mladým nezávidím jejich situaci. Marně přemýšlím, kde takový průměrný pár v mladším produktivním věku schrastí dostupné bydlení. Mám tím pochopitelně na mysli bydlení způsobilé založení rodiny, ne podnájmové garsonky za více než půl platu nebo sdílené kvartýry s jednou cimrou pro každého (respektive pro pár) a společnou kuchyní a sociálem. Dnešní bydlení stále většího počtu mladých lidí u nás v zásadě připomíná ty vysmívané (a v dnešní době už hodně anachronické) komunálky ze sovětského Leningradu. Smutné je, stát o řešení této situace nejeví ani nejmenší zájem. 🙁

    1. Tak on ten problém také spočívá v tom, že mladí do 35 let všechno probendí za zážitky a cestování a pak když jim začnou tikat hodiny a začnou v tomhle věku zakládat rodinu, tak najednou zjistí, že vlastně nic nemají, nic si nenašetřili, co jim dali rodiče to prohýřili a navíc v tomto věku získat hypotéku už také přestává být snadné, protože ji budete splácet až do důchodu.
      Takže velkou roli v tom hrají i priority současné generace.

    2. Kdyby kde jaká nána nebo mladíček nežili sami v bytech tak by těch bytu byl dostačující počet ! Města a okolí jsou již odporně přeplněna dalšimi a dalšimi domy a byty !!! V Praze by měli konečně již zakázat další stavby domu a bytu – kapacitně to již nyní nezvládají silnice po Praze ani parkovací místa ani Mhd !!!

  9. To se vyřeší. Vzhledem k počtu lidí, jež jsou ve Švédsku postříleni v přestřelkách gangů přistěhovalců, se uvolní tolik bytů, že krize pomine.

  10. Tak možná kdyby nebylo v módě mít na všem naprosto nehorázné daně a ještě nehorázně danit práci, nebo placení daně jen proto, že vlastním nějakou nemovitost … tak by pak postavení nového domu ty mladé nestálo tolik, že to nesplatí ani do konce svého života.
    Nedostupnost bydlení je pouze vizitka neschopného státu, který zdražil vše na úroveň, kdy se v tom státu nedá ani bydlet.

  11. Tak vám nevím. Každý to vidíte jednostranně. Jeden …zlo jsou muslimové. Druhý …zlo jsou regulace. Celá situace je dost komplexnější. Od stavebního povolení, přes finanční prostředky pro zakoupení bytu, přes možnost města kupovat a stavět byty (když už regulují), přes ochotu lidí si byty kupovat, či platit vyšší najemné, nebo mít na 30 let hypotéku.

    Vše jsou to hrozně nepopulistické nelíbivé kroky ( zvyšovat daně; zvyšovat nájemné, aby se postavili nové domy, byty), kdo na to má koule? Dnes se jenom řve, kdo dělá co špatně, ale nikdo už neukáže jak je to složité, a co by to stálo dohromady…
    ANO nejjednodušší je “imigrantni ne” a bude vše vyřešeno. Bohužel si myslím, že zahraniční kapitál např. v čechách vede k tomu, že se kupuje leccos a jen se čeká až po roste cena (spekulace na trhu s nemovistovmi a pozemky), či to, že nějaký podnikatel si bytů může koupit 20 a ještě z toho neplatí pořádně daně, tak to nikoho netrápí.

    Střílet do vlastních se nedělá (bohužel by se ukázalo, že žereme jenom to, co jsme si tady uvařili)…. ale ano pokračujte jednostranně od imigranetch a regulacích… další diskuze o…. jen výkřiky

  12. Kamarád syna pracuje ve Švedsku kde má plat v přepočtu kolem 75 tis.kč a za pronájem bytu 2+kk na okraji Götteborgu 18.5 tis.kč ! Nemá duvod si stěžovat je mu 26 roku a jak řikají dnešní mladí je v pohodě! Jestli si 20 letí smradi myslí že z nich každý bude mít v těch to letech vlastní byt tak jsou blázni !! Možná kdyby z těch bytu vypakovali těch 450 tis. migrošu z Afriky Indie Pakistanu tak by se na část z nich byty dostaly !

  13. To jsou slavné výdobytky kapitalismu. Za komoušů také byty nebyly, prachy jsme neměli,tak jsme si vzali od komančů bezúročnou půjčku na materiál a šup do monterek a po práci jsme si stavěli baráky svépomocí. To ale pro dnešní mládež je nepřijatelné. Pravda a láska zvítězila, ale nikdo už nechce pracovat.

  14. Tak každý by rád vlastní domeček a tak nám rostou satelity jak houby po dešti. Vesnice se nekontrolovatelně rozšiřují a zbavují se ornice, zatímco z měst všichni utíkají s odůvodněním vysokých cen. Jenže ten satelitní dům stojí taky 8-12 mil a plocha není nafukovací. Pokud komanči dělali něco dobře, tak to byla výstavba měst do výšky. To je jediná cesta. Teknrát tolik proklínané králikárny dnes zachraňují situaci a tak i přesto, že už jsou dávno za životností, platí se zlatem. A žádný vládní program výstavby panelových domů není ve výhledu. Protože by developeři museli jít okopávat pole.

  15. A co takhle vzit do ruky lopatu lzici a dalsi naradi a sam se pricinit ? Takto lze pohodlne postavit domek 100 m2 uzitne plochy Do dvo micu … ale to znamena vypeti praci sebevzdelavani a tah na branku
    Bohuzel nase spolecnost ma pochopeni pouze pro prenaseni povinosti jednotlivcu na stat vymenou za hlasy … nebudme ovecky zijme sve zivoty naplno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *