Hrozí masivní vlna afghánských uprchlíků, kteří už jsou na cestě, varuje arabista Pelikán. Vláda tají, kolik jich tu je

Ačkoliv mnozí experti a politici ujišťují, že migrační vlna z rozvráceného Afghánistánu, který teď začalo ovládat hnutí Tálibán, nehrozí, je otázkou, nakolik jde o správné informace a zda náhodou nejsou ze stejného ranku jako ujišťování, že afghánská vláda a armáda vydrží nápor radikálů několik let nebo alespoň měsíců. Jak se záhy ukázalo, byly to jen dny.

Podle arabisty Petra Pelikána není situace zdaleka tak jednoznačná. Podle něj totiž nezáleží ani tak na situaci ve zdrojové zemi migrace, ale v zemi cílové. “A z tohoto hlediska migrační vlna opravdu hrozí. Afghánci jsou v Evropě už ve velkém množství a další jsou mnoho let na cestě. Masová migrace nevypadá tak, že se lidé vydají na cestu a za týden jsou tady. Miliony Afghánců jsou třeba už roky na mezistanicích, nejčastěji v Íránu a Turecku. Většina z nich tam uvízla. Ale pokud se jim řekne, že mohou přijít sem, pak je tady máme,” uvedl Pelikán pro časopis Téma.

Arabista naráží na skutečnost, že se západní společenství v současné době snaží Afgháncům, kteří se chtějí dostat ze země, pomoci a přislíbilo jim azyl, byť se opět příliš neřešilo, podle jakého klíče budou rozděleni. Teď se zkrátka evakuují masivně desetitisíce Afghánců a jejich rozdělení přijde později. Je přitom otázkou, zda do tohoto balíku nemohou být začleněni právě i ti, kteří jsou už “na cestě” a uvízli nejčastěji v Turecku. To má s Evropskou unií dohodu, že migranty umístí do svých táborů a neumožní jim cestu dále. Pokud by však tato dohoda z nějakého důvodu padla, dali by se uprchlíci opět do pohybu.

Petr Pelikán také upozorňuje na skutečnost, že určité podoby programy pro přesídlení Afghánců v České republice běžely i v minulých letech. Nikdo tomu však nevěnoval pozornost a nikdo také neví, kolik obyvatel Afghánistánu se do Česka dostalo. “Pokud vím, byl to program udělování azylů Afgháncům, o nichž se řeklo, že pracovali ve své vlasti pro naši armádu a rekonstrukční týmy. Ale nikdo nikdy neřekl, kolik se jich sem do té doby dostalo. Je to tajné,” uvedl Pelikán, podle kterého je nepochopitelné, že stát tuto informaci tají. Měla by být veřejná.

Stejně tak není příliš jasné ani to, kolik Afghánců se do České republiky dostalo v posledních dnech prostřednictvím evakuačních letů. Pelikán také zpochybňuje představuje, že jde především o tlumočníky. “Měli bychom napřed vědět, koho jsme sem přivezli. První verze byla, že šlo o tlumočníky. Pak se hovořilo o spolupracovnících. A nakonec se zmiňovali lidé, kteří mají vztah k České republice nebo zde mají pobyt,” řekl Pelikán.

Arabista už dříve, v rozhovoru pro Prostor X, zpochybnil oficiální verzi o tlumočnících. Podle něj šlo spíše o Afghánce, kteří české armádě poskytovali nejrůznější informace a je tak možné je vnímat spíše jako agenty. Sám Petr Pelikán vládne afghánským jazykem a podivuje se nad tím, že si česká armáda za dvacet let nevycvičila ani jediného vlastního tlumočníka.

Petr Pelikán také popsal, jakým způsobem se sem Afghánci dostávají, aniž bychom o tom vůbec tušili. “Chodím tlumočit na cizineckou policii, kde vždy lapí nějakého migranta bez dokladů. Člověk by předpokládal, že takového člověka drží do doby, dokud nezjistí, kdo ve skutečnosti je. Jenže je to tak, že se mu udělá totožnost podle toho, co na sebe prozradí. A oznámí se mu, že je vyhoštěn, ať si jde na své velvyslanectví vyřídit doklad a odjede domů. Všichni přitom vědí, že to neudělá… Vždycky, když takového člověka pustí, snažím se s ním být v kontaktu a sledovat, jak to s ním dopadá,” říká arabista. S některými uprchlíky je skutečně ve spojení a žádný z nich nevycestoval zpět domů. Obvykle žijí u příslušníků svých komunit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments