Hygiena a laboratoře mají ve výsledcích testů nebezpečný zmatek. Žena z Prahy kvůli tomu málem nakazila rodiče

Na sociálních sítích se množí příběhy lidí, kteří referují o nebezpečném zmatku v testování na koronavirus a především informování o výsledcích. Stává se, že se výsledky někde zapomenou a dotyční o nich nedostanou žádnou zprávu. Když na příslušná pracoviště volají, někdy se výsledek dohledat podaří, někdy ale také ne – a testovat se musí znovu. Objevují se ale také ještě horší případy, kdy laboratoře nebo hygiena lidem výsledek testu zamění. Důsledky takových pochybení mohou být fatální.

Laboratoř se s výsledky spletla

O svůj příběh se podělila také žena z Prahy, která předminulý týden dostala zprávu o tom, že koronavirus nemá, tedy že je negativní. Předtím se bála setkat se svými rodiči, aby je případně nenakazila. Když však dostala potvrzení o negativně, rozhodla se s nimi tuto novinu oslavit. Pár hodin nato jí ale hygiena informovala o tom, že došlo k chybě a že je ve skutečnosti Covid pozitivní.

Předminulé úterý ráno jsem šla na testy a ve středu mi přišel e-mail s smskou, kde jsem si přečetla, že jsem negativní. Samozřejmě jsem byla ráda, protože rodiče, kteří mají nad 70 let, se s námi už dlouho neviděli, tak přijeli k nám na zahrádku,” uvedla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno pro tn.cz.

Spolu s rodiči strávila přibližně tři hodiny. Když pak zvedla telefon a laboratoř jí oznámila chybu, byla v šoku. “Volali nám, že se spletli a že mi posílají e-mail s novou zprávou, ve které už jsem byla pozitivní.

Hygiena nevolala ani netrasovala

Rodiče spadající do rizikové skupiny, kterou se stát podle své aktuální strategie snaží maximálně chránit, následně také prošli testy jako samoplátci. Oba naštěstí s negativním výsledkem, který už pak nikdo nerozporoval. Ani žádný další člen rodiny koronavirus nemá.

Zmíněná žena se k testům dostavila sama poté, co na sobě pozorovala příznaky odpovídající nákaze koronavirem. Šlo o kašel a takřka kompletní ztrátu čichu. “Naštěstí jsem nejela nikam ven. Netuším, kde jsem se mohla nakazit. Pracuju z domova a chodím maximálně do obchodu. Mám děti ve škole a ve školce, tam na vyšším stupni nějaká nákaza proběhla, ale děti jsou bez příznaků,” uvedla.

Ani poté, co se u ženy prokázala nemoc Covid-19, nezachovala se hygiena tak, jak se deklaruje. Dotyčnou vůbec nekontaktovala a nesnažila se vytrasovat její kontakty. Žena se hygienikům snažila sama dovolat, ale několik pokusů bylo marných. Karanténu tak vyřešila na svůj popud s praktickým lékařem.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments