IQ měl až o 100 bodů vyšší než Einstein. William James Sidis ve 12 letech vyučoval na Harvardu, ale zemřel jako bezvýznamný úředník

Z nějakého důvodu se v souvislosti s inteligencí často mluví o známých jménech fyziků Alberta Einsteina nebo Stephena Hawkinga. Ale slyšeli jste už někdy jméno William James Sidis? Troufáme si tvrdit, že nikoliv, a přitom to byl právě on, kdo svým intelektem výše jmenované vědce hravě strčil do kapsy.

William James Sidis se narodil v roce 1898 ve Spojených státech amerických. Do vínku přitom dostal obrovskou porci inteligence, s níž mohl s trochou štěstí změnit svět. Do jeho životních karet naplno promluvila genetika, protože i jeho rodiče lékaři, kteří emigrovali z Ukrajiny, byli výjimečně inteligentní a u jejich syna se to sečetlo nebo možná spíše znásobilo.

Rodiče z něj chtěli mít génia

Rodiče Boris a Sarah tušili, že jejich syn je výjimečný a rozhodli se tomu jít naproti. Snažili se tak všemi způsoby, aby William mohl svou inteligenci dále rozvíjet. V biografii od Amy Wallace nazvané Weekends on All Things Considered se píše, že mnohdy byli až příliš nároční. Domnívali se totiž, že génia mohou vychovat. William tak byl zásobován nekonečným množstvím knih a dalších materiálů. Snaživí rodiče do rozvoje svého syna investovali prakticky vše, co vydělali.

Podle Abrahama Sperlinga, ředitele Aptitude Testing Institute, který prováděl srovnávací testy, dosahovalo IQ Williama Jamese Sidise “s přehledem 250 až 300 bodů”. To by znamenalo, že by o 50 až 100 bodů předběhl Alberta Einsteina.

Vysoká inteligence se projevovala už od raných let, kdy si ve dvou letech dokázal samostatně číst články v listu The New York Times. V šesti letech se potom plynule domluvil několika jazyky včetně latiny, němčiny a hebrejštiny. Protože se i tak zřejmě nudil, vytvořil si vlastní jazyk a kromě toho měl v oblibě psaní poezie a novel.

Nechtěl být výjimečný

William James Sidis z hlediska inteligence své vrstevníky převyšoval o mnoho let. Na Harvardskou univerzitu proto mohl nastoupit už když mu bylo jedenáct. Poprvé si přihlášku podal už v devíti letech, ale to bylo tehdy na konzervativní univerzitu příliš. I tak se stal nejmladším žákem, který na Harvardu kdy studoval.

Aby toho nebylo málo, ještě v roli studenta se ujal role učitele a od roku 1910 vedl lekce matematiky. Školu dokončil v roce 1914 v pouhých 16 letech. Tedy ještě dříve, než na ni ostatní nastupují. Sidis byl přitom specifický tím, že na rozdíl od jiných géniů nevynikal pouze v jedné oblasti, ale ve všech.

Přestože by se mohlo zdát, že takový člověk musel mít skvělý život, opak byl pravdou. Na Harvardu se mu posmívali a utahovali si z něj. Sám Sidis přitom nechtěl být výjimečný a toužil žít jako obyčejný člověk. Poté, co dokončil univerzitu, se proto nestal věhlasným vědcem, ale střídal jedno běžné zaměstnání za druhým. Používal i falešná jména, aby ho lidé nepoznali. Už ve své době byl totiž svého druhu atrakcí. Jakmile ho někdo poznal, dal Sidis výpověď a odstěhoval se do jiného města.

Zemřel chudý a osamělý

William James Sidis se nadále věnoval své vášni, kterou bylo psaní knih. Vydával je ale pod pseudonymy a nedočkal se velké slávy. Vzhledem k tomu, že jména často střídal, není dnes možné ani říct, kolik toho vlastně napsal. V roce 1925 napsal knihu The Animate and Inanimate, jejíž výtisk o desítky let později koupil anonymní sběratel za 8000 dolarů.

V roce 1937 byl už Sidis poměrně úspěšně anonymizován a žil vcelku běžným způsobem. Deník The New York Times se ale rozhodl zjistit, co se vlastně se zázračným chlapcem stalo. Vyslal ho vypátrat jistou novinářku, která s ním navázala falešné přátelství a vymámila z něj řadu informací. Když si Sidis článek přečetl, byl znechucený. S novinami se dokonce soudil, ale neuspěl. Pak se stáhl do ještě větší izolace.

Williams James Sidis zemřel v roce 1944 ve věku 46 let na následky krvácení do mozku. Zemřel chudý a navzdory tomu, že byl nejchytřejším člověkem historie, pracoval poslední roky jako běžný úředník.

Foto: Unknown author / Public domain

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *