Jak bude vypadat svět po jaderné válce. Nejhorší filmy jsou oproti realitě směšné

Světové mocnosti se neustále drží ve střehu s ohledem na hrozbu využití jaderných zbraní. Již od projektu Manhattan, jenž měl ve 40. letech otestovat sílu atomového výbuchu, je zřejmé, že válečný konflikt s využitím těchto zbraní bude mít zničující důsledky. A to takové, jaké si mnozí nedovedou ani představit.

Jaderné mocnosti

K vlastnictví jaderných zbraní se otevřeně hlásí Rusko, USA, Severní Korea, Pákistán, Indie, Čína, Francie a Velká Británie, přičemž prvně dvě jmenované země jsou největšími jadernými mocnostmi. Některé nedemokratické státy dokonce využívají vlastnictví jaderných zbraní jako pohrůžku při vyjednávání se znepřátelenými zeměmi. Proto je potřeba s jejich představiteli jednat velice uváženě.

Celkem tak je na světě evidováno 13 080 jaderných hlavic. Před pěti lety pak byla sice na půdě OSN sjednána dohoda o zákazu užívání jaderných zbraní, nicméně státy s největším počtem těchto zbraní dokument nepodepsaly. Ať už je důvod odmítnutí podpisu strategický či jakýkoli jiný, v případě válečného konfliktu jim v jejich použití nic nebrání.

Freepik.com
Foto: Freepik

Konec civilizace po jaderné válce

Pokud bychom se měli zamyslet nad tím, jakou škodu by mohly způsobit jaderné zbraně, je nutné tyto hlavice rozdělit podle jejich dostřelu. V zásobě mají země totiž jak rakety s dostřelem několika desítek až stovek kilometrů, tak i střely, jež jsou schopny doletět na jiný kontinent. Destruktivní důsledky ale mají i ty nejmenší hlavice, naopak ty nejsilnější jsou schopny srovnat se zemí i oblast o velikosti Francie.

Následky po atomovém výbuchu by se neprojevily jen v okolí místa dopadu. Do vzduchu by se uvolnilo několik milionů tun prachových částic, což by znamenalo znatelný úbytek dešťových srážek. Vlivem zkrácení zemědělské sezóny by se pak svět musel vypořádat s velkým hladem. Rovněž by svět byl zasažen silným ochlazováním, jelikož by se přes množství částic nedostaly sluneční paprsky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cordis, Salon

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments