Jak doopravdy vypadal Ježíš. Byla provedena rekonstrukce slavného Turínského plátna

Přemýšleli jste někdy o tom, jak doopravdy vypadal Ježíš Kristus? Pokud jste věřící, tak pravděpodobně ano a určitě máte v hlavě konkrétní představu. Kde se ta vize vzala? A není náhodou mylná? O tom se pokusili vědci přesvědčit při rekonstrukci tváře z tzv. Turínského plátna.

Evropské umění a Ježíš

Je dost pravděpodobné, že si Ježíše Nazaretského představujete jako bělocha s dlouhými hnědými či světlými vlasy a upraveným vousem a možná dokonce modrýma očima. Když se nad tím ale zamyslíte hlouběji, začne vám docházet, že tenhle obraz musí být mylný – Ježíš přece pocházel z židovské komunity žijící na území dnešního Blízkého východu. Je tedy velmi málo pravděpodobné, že by měl bílou pleť a modré oči.

Kde se ale tahle představa vzala? Je to úplně jednoduché: staletí evropského umění nám ji vpálily do podvědomí. Ať už „obyčejná“ výzdoba kostelů nebo obrazy nejznámějších mistrů nám ukazují Ježíše právě tak, jak jsme ho popsali výše. Podívejte se na díla Leonarda Da Vinciho nebo Michelangela. Odtud máte v hlavě Ježíšovu podobu, která je však rozhodně zkreslená.

Foto: Shutterstock

Turínské plátno

Jistou nápovědu, jak mohl Ježíš doopravdy vypadat nám může nabídnout Turínské plátno. Podle legendy se jedná o látku, do níž bylo zabaleno Kristovo tělo po jeho sejmutí z kříže. V látce se zachoval otisk těla i obličeje. Pokud by tedy byla legenda pravdivá, měli bychom celou řadu indicií, z nichž bychom mohli určit, jak Ježíš vypadal.

Potíž s Turínským plátnem je však v tom, že se objevilo několik století po ukřižování, později se ztratilo a pak se zase za podivných okolností objevilo. A moc dobře víme, že naprostá většina relikvií, která je spojována s Ježíšem a ukřižováním je zkrátka falešná. Na druhou stranu existuje i řadu argumentů, které svědčí pro pravost plátna – například to, že zřejmě skutečně zobrazuje muže popraveného ukřižováním.

Budeme-li Turínskému plátnu věřit, pak byl Ježíš Nazaretský na svou dobu poměrně vysoký muž štíhlé postavy. A naštěstí nemusíme příliš opravovat naše představy – opravdu nosil plnovous a měl delší vlasy.

Foto: Shutterstock, zdroj: History, BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments