Jak na nové hypotéky. Důležité rady

Mrazivé pocity, které mnozí z nás v této době zažívají, nejsou způsobeny pouze právě panujícím zimním obdobím. Každý, kdo nějakým způsobem řeší bydlení, ví, o čem je řeč – hlavně ti, kdo plánují investovat do nemovitosti. Hypotéky se neustále zdražují, ale, bohužel, bez nich se z větší části neobejdeme. Jak změny ovlivní Vaše rozhodování?  

Dlouhodobě diskutovaný růst inflace má negativní vliv mimo jiné i na hypotéky. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, což znamená, že za půjčení peněz potřebných na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti zaplatíme víc peněz. Zvýšená úroková sazba ovšem neovlivní pouze nové hypotéky, dotkne se i těch stávajících. Klienti, jimž končí fixace, budou muset znovu sjednávat nové podmínky svých hypoték. Oproti minulým letům budou banky výrazně přísněji posuzovat bonitu, tedy ekonomickou důvěryhodnost, žadatelů. Je velmi pravděpodobné, že velká část z nich na úvěr nedostáhne.

Jak již bylo zmíněno, zdražování hypoték se týká i stávajících, a to v momentě, kdy končí doba fixace, což je období, kdy je pevně stanovena úroková sazba hypotečního úvěru a výše splátek. V tomto údobí nelze měnit podmínky smlouvy. Doba fixace je předem domluvený časový úsek, po jehož uplynutí je potřeba projednat nové podmínky a nastavení úvěru. V tento okamžik je možné uvažovat o refinancování půjčky, tedy převedení k jiné bance. O možnosti přechodu je však nutné přemýšlet dostatečně dlouho dopředu, realizovat lze až 2 roky před termínem. Taktéž je velmi důležité pečlivě porovnávat jednotlivé nabídky. Kromě úrokové sazby by si žadatel měl všímat i dalších podmínek případné budoucí smlouvy.  Jedním z ukazatelů je tak zvaný RPSN – roční procentní sazba nákladů, jež kromě úrokové sazby zahrnuje také celkové náklady úvěru, včetně poplatků za posouzení žádosti, uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu nebo poplatky za převod peněžních prostředků. Tato sazba je vyjádřena v procentech za rok. Pro obyčejného smrtelníka je poměrně náročné vyznat se ve všech nabídkách a pojmech. Určitě je vhodné domluvit si schůzky a zeptat se přímo. Jinou variantou je využít některou z on-line kalkulaček, na příklad Hypoteční kalkulačka a výpočet splátky – MAXIMA REALITY a zjistit tak své možnosti.

Ještě více nástrah číhá na ty, kdož se rozhodli pro pořízení staršího bytu či domu. Komě svádění boje o úrokovou sazbu musí řešit i finanční náročnost rekonstrukce, jež je v mnohých případech nevyhnutelná. Cenově dostupný byt, případně dům, tak může být doslova pastí, ve které kupující velmi snadno uvízne. Zdražování veškerého stavebního materiálu, energií i nedostatek surovin  mohou rekonstrukci výrazně prodražit.

Současná situace vede mnoho lidí k zamyšlení nad tím, zda vlastně potřebují a chtějí bydlet ve vlastním. Ačkoli v nás ještě stále přetrvávají tradiční tendence „mít vlastní dům“ a zapustit kořeny na jednom místě, okolnosti nás vedou k jiným rozhodnutím. Avšak nikoli špatným. Jedním z případných řešení je  nájemní bydlení, jež má své výhody – odpadají starosti a povinnosti spjaté s údržbou bytu či domu a investování do nich. Bydlení v nájmu či podnájmu je zajímavé zejména pro mladší ročníky, jenž nejsou až tak svázané tradicemi a nevadí jim častější změna. Ale ani hledání vhodného pronájmu není jednoduchým úkolem. S odhalením případných rizik a nástrah jistě pomohou odborníci, proto je vhodné obrátit se na profesionální realitní kancelář, jež právně ošetří smlouvu a pohlídá vše, co bude potřeba. 

Otázka bydlení je nyní velmi citlivým tématem, ať už na půdě politické, realitní či občanské. Zdražuje se na všech frontách – kromě hypoték, materiálů a energií, rostou i ceny nemovitostí. Ani při zvýšené poptávce po domech a bytech nemůžeme očekávat, že by ceny klesaly. Nezbývá než si zachovat zdravý rozum a v případě nejistoty se obrátit na odborníky.

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Jak na nové hypotéky. Důležité rady”

  1. Nejlépe se na hypotéky vychindit. Ostatně, jako na všechno v kotlině. Nejlépe se vychindit i na kotlinu jako takovou. Zmar, svrab, neštovice, idiotismus, pokakánkovství všeho druhu. Nešťastné to místo pod sluncem. Jsem rád, že už tam nemusím být. Nikdy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *