Jak správně opustit hotelový pokoj? Většina lidí to netuší a dopouští se velkého faux pas

Nezáleží na tom, jak často, nebo na jak dlouho hotelové pokoje navštěvujete. Zda jedete na rodinnou dovolenou či pracovně. Jedno ovšem zůstává nezměněné, a to je etiketa chování v hotelovém pokoji. I když si za něj zaplatíte, což mnohdy nebývá zrovna nejnižší suma, neznamená to, že po vás pokoj zůstane jako po tornádovém řádění. Opusťte pokoj jako člověk. S několika pravidly to zvládne každý z nás.

Začínáme v koupelně

Pokud trávíte v hotelovém pokoji více než jednu noc, je dobré, abyste použité ručníky dali bokem. Klidně jen ke dveřím na podlahu na jednu hromádku. Je to z toho důvodu, aby uklízečky rozeznaly, které ručníky jste použili, a které naopak ne. V koupelně ještě malou chvíli zůstaneme.  Rozhlédněte se kolem a vyhoďte ruličky od toaletního papíru, kapesníky či vlasy v odtoku. 

Tuzér a odpadky

Jestliže jste v hotelu, kam každý den chodí pokojské a uklízí za vás nepořádek, nezapomínejte jim poděkovat. Ať už je to slovně nebo spropitným, jistě je to potěší. Někteří lidé při delším pobytu dávají víc peněz, někteří při krátkém pobytu méně peněz. Každopádně je jistě vhodné za tuto práci a péči o vás poděkovat. 

Dbát byste měli i na pořádek. Neházejte ubrousky, ale i papírky po zemi. Není nic jednoduššího, než papírky a jiný nepořádek hodit do koše. Stále myslete na to, že pokojská neuklízí nepořádek jen po vás, ale i po ostatních lidech. A v případě velkého hotelu může mít pokojů opravdu mnoho. I když si možná říkáte, že je to její práce, máte jistě pravdu. Ale i taková uklízečka je jen člověk. Jestliže máte na pokoji malý koš, požádejte obsluhu, zda by vám mohla donést pytel na odpadky. 

Foto: Shutterstock

Nábytek zpět a otevřete okna

Mnohdy se stane, že máte pokoj s oddělenými lůžky a vy je zrovna chcete mít u sebe. Ať už je to kvůli dětem či partnerovi. Při odchodu nezapomínejte dát postele, ale i komody na své místo. Při odchodu také můžete otevřít okna, protože výměna vzduchu jistě nějaký čas trvá. Tímto způsobem pokojským ušetříte čas. Pozor ale na nepřízeň počasí. Pokud prší nebo je silný vítr, okna raději nechte zavřená.  

Buďte ohleduplní a používejte jen to, co využít potřebujete. Pokud jste sám na pokoji, druhou postel nechte netknutou. Opět personálu ušetříte čas. Jedná se opravdu o několik málo věcí, které není problém dodržovat a nepřidělávat tak zbytečnou práci druhým. Navíc jde o vaši vizitku, ale také o slušné chování.   

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

14 názorů k článku “Jak správně opustit hotelový pokoj? Většina lidí to netuší a dopouští se velkého faux pas

  1. Takové ptákoviny co tady autorka píše to snad ani není pravda. Jistě,že existují burani,kteří třeba nechají všude nepořádek,ale většina lidi je normálních. Takže všude zhasnu,uklidím,odpadky nechám v koši a já třeba i po sobě ustelu. Ten kdo je buran a bordelář takové články ani nečte a je mu vše jedno.Komu není shůry dáno v apatyce to nekoupí !

    1. A k čemu jako budete stlát, když to stejně pokojská musí po každém hostovi převléknout? Naopak ji tak leda jen popletete, jestli jste postel využil, nebo ne.

    2. A ještě by jste se měl Šebesto pochválit za to, že když se napapkáte někde ve veřejném stravování, tak jdete a umejete po sobě talíř. Tak dobrý jste. Ještě, že Vám bylo shůry dáno, ale bude to ke konceptuální gramotnosti stačit? 🤔Ustlat po sobě na hotelu? Jaképak copak. Pochvala musí být. Hlavně ta sám na sebe. Buď dobrý občane…..

      1. Antoníne ty jsi DEBIL ! Jinak to říct nejde ! Do kotle přilož jak říká básník ať uděláš něco užitečného !

    3. Šebesto, tak já jsem debil? Píšeš mi to. Já nemám potřebu ti to vracet. Znám lidi tvého typu. Jsou zbabělí a vystrašení. Asi tě tatínek, spolužáci, či někdo jiný v dětství šikanoval a bil? A teď se rozklepeš, jak rosol, když by jsi se se svou sprostotou měl někomu postavit tváří v tvář. Nezvládneš to. Dost tě to vnitřně ponižuje a potřebuješ si ukázat, že jsi přesto chlap. Využíváš internetu a diskuzí k tomuto způsobu zvyšování si nízkého seběvědomí. Z bezpečí svého obýváku. Tím nic neriskuješ. Nestojíš mi, ani za zlámanou grešli. Ani na jakoukoliv, již jinou reakci. Užij si svou slávu a internetové svaly. Ty skutečné nemáš, nebo silně atrofované🤣😆😂. Čau kémo a dobrou zábavu. Ještě je hodně sprostých slov co mi můžeš uštědřit. Je mi to u prdele.

    4. A ještě něco Šebesto. Vůbec se mi tu nelíbí. Kvůli tobě. Mám na tebe alergii a tak víš co? Po dopsání tohoto tu přestanu chodit. S odpovědí se namáhat nemusíš. Stopro si nepřečtu už nic z toho co tu sesmolíš pro mě a vysmolíš. Venku se vystrkuje sluníčko a budu mít lepšího na práci. Hlavně mám kde. Ty užívej od Pátku prý zase nouzáku a piš a piš a piš. Co jiného. Mix 24 měj se a ty Šebesto také. Hodně štěstí pane.

  2. Tady Sagi
    tak kolik asi tak to spropitné (dížko) za den .
    Jo já jsem úplně dostal strach tak se radši půjdu vyspat domů.

    1. Že ano? Nááhodou…, počíst kraviny a ještě je pak v diskuzi rozvést je relax. Namísto všeho co se děje a k čemu, už se pod hrozbou kriminálu vyjádřit odlišně nedá. Jen se vším souhlasit jako osel a nesvéprava. Ale tady? Můžete nesouhlasit kolik chcete. Třeba si úplně klidně napsat, že to máte u zadele někde stlát v hotelu, když je to personálu co musí po vás převléci a přestlat taky u zadele. Jen vy pro sebe můžete získat falešný pocit toho, jak jste dobrý a spořádaný. Prostě pašák. Maximálně takový Šebesta vás může za opačný názor, než je ten jeho odsoudit. Že vám není dáno a v apatyce nekoupíte. Ale to vám může být taky u zadele. Basa z toho nečouhá. Asi. Jeden nikdy neví. Znáte to o tom obraze císařpána, jak ho potento mouchy a vy jste to odnesl…..

  3. Hlavně ta rada s otevřeným oknem je k “nezaplacení”. Většina hotelů má řízené větrání, a kdyby ne, tak otevřené okno do příchodu pokojské, může napáchat víc škody než užitku.

  4. Jelikož mám s prací pokojské své zkušenosti, naprosto s článkem souhlasím. Málokterý host něco z popisovaných kroků před odchodem z pokoje udělá. Co zůstává na pokojích, nad tím zůstává rozum stát. Vždycky si říkáme, že si prostě lidi myslí, že když zaplatili za ubytování, že si mohou dovolit všechno, a to bohužel i to, co by doma neudělali – pokud něco z toho doma dělají, tak asi teda žijí v chlévě. Dýška jsou opravdu sporadická ( za 20 směn v měsíci to může dělat +/- 150-200,-), někdy je na pokoji puch jak v opičárně, z koupelny zmizí všechny kosmetické doplňky, včetně náhradní role toaleťáku, mizí nabíječky k tabletům, lžíce na boty, všechno skleněné+zrcadla zapatlané, aby bylo co leštit…a to se jedná o vcelku drahý hotel na úrovni, kde je předpoklad, že jezdí lépe situovaní lidé. Asi mají všichni doma paní na úklid. Zkuste si během cca 5 hodin uklidit kompletně (včetně přestlání postelí, vyčištění koupelny, atd.) 15-18 pokojů. Lidi si myslí, že pokojská chodí jen s prachovkou a ometá prach. A komenty, ať si najdu jinou práci, si laskavě prosím odpusťte. Každou práci musí někdo udělat, každá je přece důležitá. Jen je třeba si umět práce druhých vážit a uznat ji.

    1. Uhodila jste hřebík na hlavičku s těmi lépe situovanými hosty. To jsou až na výjimky ti největší a nejbezohlednějčí burani. Třeba s BMW X6 Vás málem vytlačí z dálnice, protože jedete jen 130, na parkovišti zaparkují (ač tělesně zdraví) na stání pro invalidy, zaparkují Vám před výjezdem z nemovitosti a když je upozorníte, ještě sprostě nadávají. Přivolaní policisté jim slušně domlouvají a málem jim políbí boty, místo, aby jim napařili pokutu. Ve firmě, kde jsem pracoval před penzí jsou krásně udržované trávníky s květinami. Příznačné pro tyto naboby bylo, že vylezli z auta vlezli na trávník, mobil v ruce a při hulákání do mobilu pošlapali všechny kytky (osobní zkušenosti).
      “Až na výjimky” jsem napsal proto, že třeba můj soused vydělá pár set tisíc měsíčně, ale zůstal normálním člověkem bez frňáku nahoru. A můj zaměstnavatel, kde jsem byl 12 let až do penze, byl taky normální a taky lidský. No, byl o rok starší než já. Ale ubývá jich a úbytek se zrychluje, nahrazují je arogantní individua, která čekají, že jim budete líbat nohy a oslovovat je “vaše blahorodí” a od kterých můžete čekat akorát kopanec.
      Zvyknete si? Já si nechci zvykat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *