Jak vypadaly vztahy mezi ženami a muži ve středověku. Představy máme poněkud idylické

Milostné vztahy mezi ženou a mužem ve středověku nebyly vždy takové, jak si myslíme. Nešlo pouze o patriarchát. Ačkoliv je to překvapivé, ženy měly své postavení, které nebylo vůbec podřadné. Naopak! Pojďme se podívat, jaké byly reálné vztahy ve středověku.

Když se bavíme o mezilidských vztazích ve středověku, mnoho z nás má jasnou představu – dominance mužů a podřadnost žen. Ty měly za úkol pouze rodit děti a starat se o domácnost. Je tato představa reálná? Ne! Jak to bylo doopravdy?

Žádné domluvené sňatky

Filmy, dokumenty i knihy nám neustále opakují, že ve středověku nebyly uzavírány sňatky lásky, ale z rozumu. Manželství se domlouvala z ekonomických nebo i politických důvodů. Dochovalo se nám nepočet důkazů o uzavření sňatku mezi mužem a ženou z lásky. Pravdou je, že sami milenci nebyli ti, kteří si domlouvali sňatek. Byli to rodiče a poručníci, kteří chtěli ze sňatku vytěžit co nejvíce benefitů.

Svět se točil kolem žen

Postavení žen ve společnosti udávalo, jak velký respekt mužů žena měla. Čím byla úcta vyšší, tím vyšší se očekávala vzdělanost, skromnost a oddanost manželovi. Obyčejné ženy neměly tak snadnou cestu ke vzdělání. Jejich slovo však nebylo ignorováno. V rodinách či komunitách byly manželky důležitější z důvodu role matky a pečovatelky.

Foto: Shutterstock

Bez námluv to nešlo

Faktor, který dokonale popisuje vztahy mezi ženami a muži ve středověku, byl koncept dvorské lásky. Byl to seznam pravidel chování urozených rytířů a vážených dam. Dvorská láska měla romantické až erotické znaky. Muž (rytíř) očekával oddanost a věrnost a od žen (dam) odměňování za mužovy úspěchy.

Náboženství hýbalo světem

Tak jako dnes náboženství ovlivňuje společnost, tak i tenkrát hrálo důležitou roli. Udávalo formu manželství, sexuálního života i roli ženy/muže v rodině. Náboženství manželství popisovalo jako svátost a sex musel být pouze v rámci manželství. Prosazovalo muže, jako hlavu rodiny.

Existují názory, že ve středověku byly vztahy mezi mužem a ženou mnohem lepší než v současnosti. Ať to bylo jakkoliv, nelze jednoznačně určit, které informace jsou pravdivé a které jsou mýty. Jediné, co víme jistě je, že pravá láska existovala i tehdy.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheScholarShip, MaryAnnBernal, HistoryExtra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments