Jaroslav Flegr prozradil, jak získat přesný PCR test za 450 korun

Protiepidemická opatření se pomalu, ale jistě rozvolňují a Česká republika se začíná navracet k normálnímu životu, byť to bude ještě nějakou dobu trvat. A součástí nového normálu budou také testy. Ty nejpřesnější, tedy PCR, samoplátce stále stojí přibližně 1500 Kč, což je nemalá částka. Již brzy by ale měly být k dostání levněji, v rámci různých aktivit.

Příležitost, jak se dostat k PCR testu za 450 Kč, teď prozradil evoluční biolog Jaroslav Flegr. “V Praze bude za 14 dnů k dostání PCR test z krku za 450 korun? Má to ale drobný háček, bude třeba si k němu koupit za dalších 540 korun vstupenku do Lucerny na některý z koncertů,” uvedl Flegr na svém facebookovém profilu.

Od 23. dubna se v Lucerně začnou odehrávat koncerty, kterých se budou moci účastnit právě jen lidé, kteří předtím projdou PCR testem, a to ještě ten samý den. “Takové testování totiž dokáže odhalit zatím bezpříznakového nakaženého až tři dny před tím, než se stane nakažlivým. A 90 % lidí přinejmenším omezí kontakt s jinými osobami, když se o sobě dozví, že by je mohl nakazit a třeba i zabít,” vysvětlil Jaroslav Flegr, který se na projektu podílel.

Stěry z krku se budou provádět v mobilní laboratoři, která bude umístěna v blízkosti Lucerny. Testovaní lidé dostanou na ruku náramek s čárovým kódem a do sálu se dostanou jen tehdy, když bude jejich test negativní. Pokud test vyjde pozitivně, není třeba se obávat, celou částku dostanete zpět.

Jaroslav Flegr se také přiznal k tomu, že mu extrémně vadí rýžování peněz na epidemii, čímž naráží především právě na drahé PCR testy. “A přitom k rychlému ukončení epidemie by stačilo tak málo – vyjmout preventivní PCR testování z kategorie zdravotních úkonů a umožnit tím, aby soukromníci rychle navýšili testovací kapacity na dvacetinásobek těch dnešních – aby se tedy začalo provádět zhruba milion PCR testů denně. Během pár týdnů by to epidemii ukončilo a my bychom se mohli vrátit k normálnímu životu bez respirátorů a testování,” uvedl evoluční biolog. Namísto toho stát raději používá antigenní testování, které není ani levné ani dostatečně citlivé.

Foto: se souhlasem J. Flegra

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments