Je to tady. České televizi bude platit každý, kdo má mobilní telefon. A poplatek se pořádně zvýší

Přestože se stále více Čechů vymezuje vůči veřejnoprávní České televizi, pořád musí platit koncesionářský poplatek. Dosud se mu však dalo vyhnout tím, že nebudete vlastnit televizi, což je jedině logické. Právě na její vlastnictví byl totiž poplatek navázán, a bylo přitom celkem jedno, zda jste toto kontroverzní médium sledovali, nebo nikoliv.

Týká se to všech

Teď se však pravidla hry zpřísní, protože zatímco televizních přijímačů v domácnostech ubývalo, jelikož zejména mladí už na televizi jako takovou příliš nekoukají, návaznost na mobilní telefon, jak teď bylo prosazeno, zasáhne podstatně více lidí.

Dochází k nové definici toho, co je zařízení způsobilé přijímat televizní signál, jehož vlastnictví zároveň ukládá povinnost hradit poplatek za Českou televizi, respektive Český rozhlas v případě rádia. Nově půjde o zařízení, které je schopno přijímat televizní či rozhlasové vysílání, což jsou v dnešní době prakticky všechny počítače, tablety, ale především mobilní telefony.

Touto změnou tak dochází fakticky k tomu, že za Českou televizi a rozhlas budou nově platit úplně všichni. Každý totiž některé z těchto zařízení vlastní. Už tak nebude možné jednoduše vyplnit prohlášení, že v domácnosti nemáte televizi. To se ostatně také špatně kontrolovalo a existuje předpoklad, že mnoho lidí v tomto případě neuvedlo zrovna pravdivé informace. Avšak vlastnictví mobilního telefonu se ověří podstatně snáze. Navíc platí, že stačí jedno takové zařízení v celé domácnosti a už je nutné platit.

Foto: Česká televize

Lidé to platit nechtějí

Aby toho nebylo málo, zvýší se také koncesionářské poplatky, které budeme nově platit. Za Českou televizi bude nutné platit 160 korun měsíčně, zatímco dosud to bylo 135 Kč. Za Český rozhlas to potom bude 55 Kč za měsíc. Dohromady tedy každá domácnost bude muset zaplatit 215 Kč, kterým už se prostě a jednoduše nevyhne.

Někteří lidé však už na sociálních sítích upozorňují na to, že koncesionářské poplatky rozhodně platit nebudou, protože s názory prezentovanými v České televizi nesouhlasí a nepřipadá jim, že by toto médium konalo kvalitní práci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments