Česká republika dlouhodobě řeší takzvaný problém bydlení. Jednoduše řečeno, ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že si je lidé nemohou dovolit koupit do svého vlastnictví. Většina by přitom chtěla, protože bydlet ve vlastním bytě v tuzemsku stále platí za jeden z největších a nejlepších výdobytků. Přitom nikdo neříká, že člověk musí bydlení vlastnit. Docela dobře se dá žít i v nájmu, které naopak, vztaženo k cenám nemovitostí a reálných příjmů, zase tak vysoké nejsou.
Řešení je nasnadě
Přesto mnozí pořád dumají nad tím, jak byty a rodinné domy lidem zpřístupnit tak, aby si je mohli koupit. Jedni volají po tom, aby se zjednodušily povolovací procesy a nastartovala výstavba ve velkém, jako například v Polsku, kde se tím povedlo ceny nemovitostí stabilizovat. Když zkrátka nabídka dokáže vykrýt poptávku, není důvod k tomu, aby byty zdražovaly o deset a více procent každý rok.
Něco takového je ale v České republice v nedohlednu. Naopak, vysoké úrokové sazby a zdražení hypoték vedly k tomu, že developeři své snahy aktuálně omezili a na trh budou v příštích letech pouštět možná ještě méně bytů, než jak tomu bylo dosud. To by ve střednědobém horizontu mohlo jejich ceny dále navýšit. Jakmile totiž opět sazby hypoték klesnou, lidé o ně začnou mít zájem a vrhnou se na těch pár nemovitostí, které na trhu budou, čímž vyšponují jejich cenu vzhůru.
Objevují se však i mnohem nebezpečnější myšlenky, jak bydlení zpřístupnit. Před časem hodně rezonovalo téma zdanění, které by investorům znepříjemnilo držení více bytů, které potom třeba pronajímají nebo nechávají dokonce prázdné.

Co to vymysleli?
Takové zdanění by bylo nepříjemné, ovšem ještě by statky investorů přímo nelikvidovalo. Ovšem jeden z pirátských zastupitelů Patrick Zandl teď vytáhl o mnoho těžší kalibr. “Dalším postupem může být omezení mezigenerační mobility kapitálu, tedy třeba významně vysoká dědická daň, která zkomplikuje předávání nemovitostí dětem a opět má tendenci tlačit na snížení cen nemovitostí,” napsal dotyčný ve svém blogovém příspěvku.
Co tím říká? Nic jiného než že by se majetek neměl předávat napříč generacemi, protože je to vlastně nespravedlivé. Tak proč ho pořádně nezdanit, a to tak, aby ho dědicové nedokázali udržet? Zdá se vám to hodně přitažené za vlasy? Tak vězte, že podobné myšlenky ve světě aktuálně velmi rezonují a podle všeho už se dostávají i k nám. Jejich realizace potom může být překvapivě rychlá, pokud nastane příhodná konstelace.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock