Kolem České televize se aktuálně rozvířilo mnoho diskuzí, které jsou primárně spojeny s chystaným navýšením koncesionářských poplatků a také s nutností platit za televizi pro kohokoliv, kdo vlastní třeba jen mobilní telefon, což nedává příliš smysl. ČT si tak chce opět navýšit svůj tučný rozpočet o další dvě miliardy korun.
Předem rozhodnuto
S tímto tématem však souvisí také otázka, do jaké míry Česká televize skutečně plní veřejnou službu a zda je opravdu tím veřejnoprávním médiem, které je tolik vzýváno. Mnoho lidí poukazuje na to, že se s programem a názory ČT jednoduše neshodne a neví proto, proč by za ni měli platit.
Bohužel, Česká televize dává kritikům na mlýn skutečně hodně materiálu. Tentokrát opět pořádně ujela. A kde jinde se to tak mohlo stát, než v kontroverzním pořadu 168 hodin, který je proslulý tendenčními reportážemi, které mají jednoznačné vyznění na tu či onu stranu. Zkrátka, jak autor reportáže nebo jeho nadřízení uznají za vhodné.
V neděli byla součástí tohoto pořadu reportáž o referendu, jehož výsledkem bylo, že se v obci Josefov nepostaví větrné elektrárny. Bohužel, celou reportáží se ovšem vinul nádech toho, že její autor už má dopředu jasno, kde je pravda. Vyznění celého díla tak nemohlo být jednoznačnější. Lidé, kteří demokraticky v referendu elektrárnu odmítli, jsou zde vykresleni schválně jako hlupáci, zatímco zastáncům projektu přizvukují všichni odporní respondenti a nakonec i autor reportáže.

Jednostranné vyznění
Přitom argumenty odpůrců větrníků jsou poměrně logické. Jednoduše nechtějí mít u svých domů obrovské stavby, které vydávají hluk a působí vizuální efekty. To se přitom bere jinde jako zcela validní argument a například v Praze, kde se blokuje spousta staveb, se nad tím nikdo nepozastavuje. Reportáž je přitom postavena tak, že se místní připravili o 1,5 milionu korun ročně a že kvůli tomu obci hrozí div ne kolaps. Neměla by být vesnice schopna fungovat i bez toho jako spousta dalších? To už nikdo neřeší, stejně jako fakt, že danou firmu s jejími větrníky už předtím odmítla řada dalších obcí.
Naopak zde dostává prostor pochybný expert na dezinformace Bohumil Kartous, podle kterého se obyvatelé obce stali obětí kampaně. Ovšem jaké a kdo jiný by na ní měl zájem, než samotní obyvatelé? To už se nedozvíte.
Čtěte také: Tohle už Nora Fridrichová hodně přehnala. Dostala drsnou výtku za porušení pracovní kázně
Celá reportáž je postavena tak, že větrníky jsou skvělé a přinesou obci rozvoj, zatímco pochybnosti obyvatel jsou zcela marginalizovány jako neopodstatněné. Zpochybňováno je i jejich samotné rozhodnutí s podtextem, že by si zasluhovalo revizi.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock