Jedna z nejoblíbenějších potravin v Česku končí. V obchodech už si ji nikdy nekoupíte, poslední možnost udělat si zásoby

Lidé jsou zvyklí v obchodech nacházet věci, které kupují dlouhé roky, klidně i desítky let. Takový supermarket je ostatně určitou připomínkou tradic, protože si zde můžete být jistí, že tu najdete věci, které máte rádi a které tvoří každodenní součást vašich životů. Teď si ale představte, že o nějakou takovou potravinu přijdete. To by vás jistě hodně mrzelo, nebo ne?

Dojde k uzavření

Bohužel již brzy se tak v případě jedné tradiční pochoutky stane. V podobě a kvalitě, na kterou jste byli desítky let zvyklí, už si ji nikdy nekoupíte. Jde bohužel o výsledek čachrů mezinárodních producentů potravin, které si v minulých letech zcela zprivatizovaly české potravinářství, což teď nese své neblahé výsledky.

Potravinářský gigant Orkla totiž oznámil, že s definitivní platností zastavuje výrobu oblíbených okurek Znojmia v České republice. A nejen to. Dokonce uzavře i dvě továrny, ve kterých se tyto okurky vyráběly. Jedna se nachází v Bzenci na Hodonínsku a druhá u Prahy v Panenských Břežanech. Firma se ani nesnaží předstírat, že by pro závody měla jiné využití, případně se snažila zajistit budoucnost svým českým zaměstnancům.

Právě teď probíhá ve výrobních závodech Znojmia útlum, který povede k definitivnímu zastavení výroby a uzavření výroben na konci tohoto roku. Více než 250 zaměstnanců to tvrdě odnese, protože budou propuštěni. Jistě dostanou nějaké zákonné odstupné, ovšem mnozí z nich ve firmě pracovali i desítky let. A teď se ocitnou na dlažbě.

Foto: Shutterstock

Už se to nikdy nevrátí

Orkla sice počítá s tím, že si značku Znojmia ponechá a bude pod ní v českých obchodech nadále prodávat okurky, ovšem v tomto případě půjde už v podstatě o úplně jiné zboží. Dodávat se bude odkudsi ze zahraničí bez jakékoliv tradice či poutu k České republice.

Je znepokojivé, že tato mezinárodní společnost vlastní i další české potravinářské firmy, které zde stále produkují. Jde například o paštiky Májka nebo Hamé, ochucovadla Vitana nebo kečupy Otma. Po této zkušenosti přitom již nelze vyloučit, že firma uzavře i tyto závody a ponechá si pouze cenné, avšak již vyprázdněné značky.

Čtěte také: Hroutí se to. Dochází další důležitá potravina, lidé se zásobují, co to jde. Nakupte, dokud na to máte

Ukazuje se, že prodat toto rodinné stříbro v podobě tradičních firem vyrábějících české potraviny, nebylo vůbec dobré rozhodnutí. Pro manažery zahraničních koncernů totiž nejde o nic jiného než čísla v tabulkách. A když ta přestanou třeba na rok vycházet, může to znamenat okamžitou likvidaci výroby, která už se jednoduše nikdy nevrátí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

9 Replies to “Jedna z nejoblíbenějších potravin v Česku končí. V obchodech už si ji nikdy nekoupíte, poslední možnost udělat si zásoby

  1. To mě vůbec není líto. Už dávno nechutnají jako před léty. Koneckonců jako spousta dalších potravinw

    1. Dají se koupit s původní recepturou, ale v jiných zemích. Natrefil jsem na ně v Polsku a zdály se mně nějak chutnější než koupené u nás. To že u nás ty okurky chutnají jinak bude asi tím, že pro český “specifický” trh budou mít jiné složení nálevu, jinými slovy víc ošizené a plné chemie. Český zákazník podle nadnárodních obchodních řetězců prej ošizené potraviny vyžaduje. Ono se okurky Znojmia už přes dva roky pro náš trh dělají ještě jinde než jen v ČR. Např. v Turecku.

  2. Je mi moc líto, že jsme si rozprodali ,, rodinné stříbro “. A to je nejen výroba kyselých okurek, marmelád, čokolád,tatranek,piva, jehel, tvárnic, kameninových rour (podniky Calofrik, Igla, Plzeňské pivo, Orion, Opavia, Zora,atd.a i Znojmia) a mnoho dalších českých provozoven a podniků, které byly zničeny nebo zprivatizovány s úmyslem zničit nebo převzít značku. Neříkám všechny, např Škoda (auta) napůl zůstala, přesto před rokem jsem zaslechla zmínku o obci privatizaci Budvaru!!!!!!!!!!!! Tohle mě je drtí. Uznávám, že výrobky se v rámci ,,programu vylepšení “někdy zhoršily. Třeba Tatranky za mého mládí byly výborné. Potom se začaly dělat Horalky, které byly odlišné a taky dobře chutnaly. Ale po čase měly podobnou chuť. A tak jsem je přestala kupovat. Tak to dopadlo i se špekáčky a za čas vyráběnými uzenkami. Asi v roce 1992 – 93 se mi dostala do ruky tatranka a já řekla rodině: ,, TA MA’ CHUŤ MÝHO MLÁDÍ “. To samé bylo u špekáčků!!! Ale po čase se kvalita zase zhoršila. Přesto některé výrobky si kvalitu udržely a jak je vidět z vašich příspěvků jdou koupit i v cizině. Útěchou nám může být, že pokud budeme mít alespoň trochu peněz, možností a zdraží ochutnat mnoho dalších zajímavých jídel. A to přeji nejenom sobě, ale i Vám ✍️☕🍵🥛🍺🥃🍞🍗🍱🥗🍉🍓🌽🥒🍇🌶️🍍🍰🍾. Zdraví Maruš

  3. Kvalita Znojemských okurek se podstatně zhoršila. Původní receptura nálevu byla chuťově velice dobrá. Dnešní znojemské okurky mají pouze stejný název a to je tak všechno.

  4. A doufám že už neuvidím a nebudu muset číst ty vaše sracky a bláboly vy buzny. Protahujte si tam mezi sebou ty vaše zasrany a vyjebaný řitě a nechte lidi na pokoji vy termosky

  5. Znojmia jsou jen předražené a nechutné. Se Znojemskymi okurkami mají jen podobný název. Žádná škoda jich nebude stejně se ve Znojmě a dokonce ani v Čechách nevyrábí. Nahradí je Český vyrobce. Okurky Machland jsou chutné a o polovinu levnější. Bylo by třeba, aby ty nechutné dovezené šmejdy nahradil Český výrobce, abychom nemuseli konzumovat ten odpad z Evropy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *