Jedna z raket Elona Muska se vymkla kontrole. Brzy narazí do Měsíce, bude to trvat už jen pár dní

Lidstvo už vyslalo do svého vesmírného okolí spoustu raket, družic, satelitů a sond. Některé z nich se úspěšně vrátily na Zemi, z jiných se stal vesmírný odpad, který už nemá žádný účel, ale volně putuje vesmírem. Jedním z takových poutníků je i část rakety společnosti SpaceX – její pouť však zřejmě brzy skončí.

Bloudící raketa

V roce 2015 vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu meteorologickou družici. Raketa však neměla dostatek paliva na to, aby se vrátila zpátky na Zemi, a tak uvízla mezi gravitačními poli Země a Měsíce. Sedm let se raketa chaoticky pohybovala v okolí své mateřské planety, ale příští týdny tomu zřejmě učiní přítrž.

Tato stará část rakety totiž zamířila k Měsíci a podle její současné dráhy se zdá, že se s ním velmi brzy srazí. Podle výpočtů to vypadá, že ke kolice dojde 4. března. Nelze však přesně určit, na jaké místo na povrchu Měsíce dopadne.

Společnost SpaceX

Space X v roce 2002 založil americký vizionář Elon Musk. Společnost podniká v oblasti kosmické dopravy a dobývání vesmíru – vyvíjí moderní rakety, pracuje na výzkumu a snaží se snížit náklady letů do vesmíru. Jedním z jejích hlavních cílů je vyvinout spolehlivou raketu, která by se dala používat na vesmírné lety opakovaně. Předpokládá se, že SpaceX bude v budoucnosti jedním z lídrů ve vesmírné turistice, a společnost si dělá ambice i v otázkách kolonizace jiných planet.

Foto: Shutterstock

Co se stane po srážce?

Pro běžného člověka na planetě Zemi vlastně vůbec nic. Raketa zřejmě způsobí na Měsíci další kráter a náraz vyvrhne do vesmíru měsíční horninu. Vědci se pokusí kolizi pozorovat, většina z nich se ale nedomnívá, že by srážka Měsíce s částí pozemské rakety mohla přinést nějaké nové vědecké poznatky.

Přestože pro nás tato událost nepředstavuje žádné zvláštní riziko, je to určité varování. Lidstvo by si přece jen mělo rozmyslet, čím zamořuje své bezprostřední vesmírné okolí.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments