Jedna z raket Elona Muska se vymkla kontrole. Brzy narazí do Měsíce, bude to trvat už jen pár dní

Lidstvo už vyslalo do svého vesmírného okolí spoustu raket, družic, satelitů a sond. Některé z nich se úspěšně vrátily na Zemi, z jiných se stal vesmírný odpad, který už nemá žádný účel, ale volně putuje vesmírem. Jedním z takových poutníků je i část rakety společnosti SpaceX – její pouť však zřejmě brzy skončí.

Bloudící raketa

V roce 2015 vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu meteorologickou družici. Raketa však neměla dostatek paliva na to, aby se vrátila zpátky na Zemi, a tak uvízla mezi gravitačními poli Země a Měsíce. Sedm let se raketa chaoticky pohybovala v okolí své mateřské planety, ale příští týdny tomu zřejmě učiní přítrž.

Tato stará část rakety totiž zamířila k Měsíci a podle její současné dráhy se zdá, že se s ním velmi brzy srazí. Podle výpočtů to vypadá, že ke kolice dojde 4. března. Nelze však přesně určit, na jaké místo na povrchu Měsíce dopadne.

Společnost SpaceX

Space X v roce 2002 založil americký vizionář Elon Musk. Společnost podniká v oblasti kosmické dopravy a dobývání vesmíru – vyvíjí moderní rakety, pracuje na výzkumu a snaží se snížit náklady letů do vesmíru. Jedním z jejích hlavních cílů je vyvinout spolehlivou raketu, která by se dala používat na vesmírné lety opakovaně. Předpokládá se, že SpaceX bude v budoucnosti jedním z lídrů ve vesmírné turistice, a společnost si dělá ambice i v otázkách kolonizace jiných planet.

Foto: Shutterstock

Co se stane po srážce?

Pro běžného člověka na planetě Zemi vlastně vůbec nic. Raketa zřejmě způsobí na Měsíci další kráter a náraz vyvrhne do vesmíru měsíční horninu. Vědci se pokusí kolizi pozorovat, většina z nich se ale nedomnívá, že by srážka Měsíce s částí pozemské rakety mohla přinést nějaké nové vědecké poznatky.

Přestože pro nás tato událost nepředstavuje žádné zvláštní riziko, je to určité varování. Lidstvo by si přece jen mělo rozmyslet, čím zamořuje své bezprostřední vesmírné okolí.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

4 názory k článku “Jedna z raket Elona Muska se vymkla kontrole. Brzy narazí do Měsíce, bude to trvat už jen pár dní

  1. Dlužím vám omluvu. Pište si co chcete a ignorujte komentáře které chcete (nebo spíš všechny) ale i tak jste best.
    Ani po tý čočce, co jsem vám dával, jste mě nezabanovali.
    Máte mojí hlubokou úctu a uznání, beze srandy.
    To co jsem zažil na ,,InSmartu,, to jen potvrzuje.
    Na váš web se aspoň dostanu, ale po pár mých komentářích na inSmartu se nedostanu ani na jejich homepage.
    Nebudu vás tu otravovat, přeci jen jsem otravný jako ovád kravský!
    Akorát jsem vám chtěl složit poklonu, za vaši neutrální práci novináře.
    Díky, že jste na mě nezkoušeli přiblblý triky s vadnym skriptem na stránce atd.
    Sbohem Mixe24 a měj se dobře, já už se tu neukážu ani nikde jinde.
    Komentáře k článkům mi přestávají dávat smysl.

    1. Nevydržíte Avatatare. Právě proto, že se tu lze vyjádřit a příjdou články hodné reakce.

  2. 😆 nic takového se neděje. Zase krmí uši pro hladové po,, senzacích”. Zkuste pozorovat měsíc třeba coolpixem P900 v místech bez světelného smogu. V klidu a na etapy. Ne jednorázově. Dopručuji v Polsku ,, Park ciemnego nieba,,. z druhé strany hranice je myslím Jizerka? Nevím, znám to odsud. Rezervace proti světelnému smogu. Pochopíte. Měsíc se v určitých chvílích jeví jako transparentní. Jak může být vidět skrze něj hvězda např? Chce to osobní zkušenost a poznání tohoto. Ano, narazí do něj raketa Muska. Stejně, jako na něm ve filmu od režiséra Kubricka přistáli Američané. Collins, Aldrin a Armstrong😆. S Kubrickem je hezký videorozhovor, kdy před smrtí tento světový režisér tento podvod rozvádí do detailu a přiznává. Lidé nevěří vlastním smyslům. Hltají co se jim předkládá a tato neotřesitelná pravda dělá z ostatních pitomce a kretény a konspirátory, když se vyjádří jinak. Protože věda je věda. Jen se trochu zapomíná, že když chcete zkoumat musíte dostávat štědré granty. A kdo platí určuje pravidla. Pravidla toho čím se bude krmit stádečko. Stejní lidé (rodové linie), kteří stojí za jinými světovými podvody. Jeden z nich dva roky svět prožívá. A nakonec.Nechte důvody proč by to dělali. Je jich tisíc a jeden. Na knihu. A nechte i araby a jejich knihu. To není předmětem komentu, ale oni jediní zobrazují měsíc smysluplným způsobem, když je ho srpek. Ta hvězdička v prostoru, kde by neměla co dělat. Dle vědy by to byl nesmysl a nehovořím o symbolice či jakémsi logu, ale o stavu měsíce a jeho transparentnosti. Toto lze spozorovat právě ve chvíli, když ho je srpek. V té potemělé části. Kdyby byl pevné těleso, asi těžko tohle spatři. Nečumte do mobilu, zkoumejte prostor ve kterém žijete a nepříjmejte vše, kdo vám co nakuká…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *