Jen pro zvané. Rozhovor z nelegálně otevřené hospody: jak se pije v době zákazů a jak to bude se vstupem pro neočkované

Ocitám se na jedné z hlavních ulic okresního města na severu Čech, abych mohl udělat rozhovor s hospodským, který se nebojí a minimálně pro zvané hospodu občas otevírá. Jedná se o poměrně vyhlášený lokál a získat pozvánku pro mě znamenalo mnoho mravenčí práce, než jsem se dostal k majiteli, který s rozhovorem nakonec souhlasil. Jeho jméno redakce zná, avšak na jeho přání jej nebude zveřejňovat.

Je už po osmnácté hodině večerní a já se obávám, že jsem dlouhou cestu vážil zbytečně, protože v hospodě je tma a přes prosklenou výlohu vidím pouze osvětlený bar s alkoholem. Žádný personál, dveře jsou zamčené. Proto se pokouším dovolat na číslo mobilního telefonu, které jsem obdržel v rámci komunikace s majitelem provozovny. Kupodivu se na druhém konci linky ozývá už po druhém zazvonění a přichází mi odemknout.

Ještě chvíli zpytuji svědomí, zda mi ten rozhovor stojí za jakýsi morální rozkol. Ujišťuji se však tím, že sám jsem byl den před rozhovorem na testech a naplánované je mám opět na příští týden. Zároveň se dozvídám, že v nelegálně otevřené hospodě není více než deset lidí a po dlouhém domlouvání rozhovoru jsem zvědavý, co majitele vede k tomu, že má otevřeno, přes porušení vládních nařízení.

Z jakého důvodu tyto akce pro vybrané štamgasty pořádáte?

Je to jednoduché, má to svůj vlastní důvod. Spousta z nás je jen zavřená doma, bez jakéhokoliv kontaktu s okolím. Chceme udržovat nějaké sociální vazby a zároveň přiznávám, že bychom rádi zaplatili alespoň nájem, protože my žádné kompenzace od státu nepobíráme. Jak sám vidíte lidi tu sedí i v rouškách, pokud zrovna nepijí, takže nemyslím, že jsme úplně nezodpovědní.

K té zodpovědnosti se možná ještě dostaneme. Proč jste ale nevyužili kompenzační programy od státu? Pokud se nepletu, je mezi nimi dávka, která počítá i s nájemným.

Když byla první vlna, tak jsme o ně žádali, obdrželi jsme je, ale téměř obratem jsme je museli vracet. Zřejmě jsme nesplňovali nějaké podmínky, ale nepochopil jsem tedy, proč nám vůbec byly peníze vyplaceny. Po této zkušenosti jsme si řekli, že touto cestou již nepůjdeme.

Tak nyní k té zodpovědnosti, kterou jste zmiňoval už dříve i v souvislosti s rouškami – vy osobně chodíte na testy?

Ne, nechodím.

Dobře, mluvíme tedy stále o zodpovědnosti, byť je jasné, že porušujete vládní nařízení. Podle jakého klíče jste tedy vybíral hosty, kterým dnes umožníte vstup do restaurace?

To je docela složitá otázka, ale většinu těch lidí znám a vím, že už si onemocněním COVID prošla, anebo to jsou lidi, kteří mají negativní testy.

Rozumím, ale mě jste se na to, zda jsem byl testován neptal.

Já vám to řeknu takto. Do práce většina lidí musí, pokud tedy nejsou pozitivně testováni. A oni se toho bojí. Mám spoustu kamarádů z okolních fabrik a těm šéfové řekli, že do práce prostě musí. Proto se mnoho z nich testovat ani nenechá. Tady se ovšem nebavíme o lidech, kteří tady s námi teď sedí. Na druhou stranu, do hospody člověk nejde, když mu není dobře.

Takže vlastně důvěřujete v osobní zodpovědnost každého, kdo tu nyní s námi sedí?

Ano. Jak jsem již říkal, ty lidi znám a nemyslím si, že by někdo šel do hospody s kašlem nebo teplotou.

Většina lidí, co k nám chodí, už koronavirem prošla, říká hospodský ze severních Čech. / Foto: Shutterstoc

Bavili jsme se o těch kompenzacích. Vy sám jste zmiňoval, že víte o několika hospodách kolem vás, které už definitivně zavřely. Máme za sebou první a druhou vlnu, ale vy jste tu pořád. Jak jste to dokázal?

Měli jsme finanční rezervu, souhlasím i s tím, že bychom měli mít nějakou „vatu“, jak řekla ministryně Benešová, pokud se nepletu. Ovšem přesto její výrok vnímám jako z jiného vesmíru. Tu pověstnou „vatu“ můžeme mít v lepším případě na pokrytí dvou, tří, možná čtyř měsíců, ale těžko na osm měsíců. Jsme tedy v takové situaci, že jsme mimo provozní rezervy byli nuceni šáhnout i po vlastních penězích a nyní se již poohlížíme po nějakých půjčkách od bank. Přesto, že nám pomohlo léto, jsme nyní o sedm milionů na hrubém obratu níž, než v loňském roce za stejné období.

Jak dlouho myslíte, že jste schopen svou hospodu udržet za současných podmínek? Berme tedy v úvahu lockdown, ale na druhou stranu i to, že tu pořádáte nějaká setkání na pozvánky, což odporuje vládním nařízením?

Jak už jsem zmiňoval, my to udržet chceme, takže pro to uděláme všechno i za cenu toho, že se budeme muset zadlužit a pak doufat, že se pandemie bude vyvíjet tak, abychom byli schopni ty dluhy zaplatit. Teď už jsem ale v situaci, kdy naši domácnost platí žena, která má příjem z jiného oboru.

Než jsme přišli ke stolu a začali vést rozhovor, tak jste zmiňoval, že si přivyděláváte. Jak tomu mám rozumět?

Já jsem zkrátka předpokládal, že se hospody jen tak neotevřou. U nás nemáme výdejové okénko, nevaříme. Proto jsem šel pracovat jako kuchař ke konkurenci.

Chápu, že tím můžete asi do určité míry zaopatřit domácnost, ale říkal jste, že nyní je to na vaší ženě. Zároveň si nedokáži představit, že z platu kuchaře si vytvoříte finanční rezervu pro provoz vaší hospody.

Vytvořil jsem si rezervu. Během těch několika měsíců jsem naspořil asi sto padesát tisíc, takže tím mohu ještě, vyjma půjček od bank, prodloužit dobu, kdy budeme schopni hospodu držet.

Už jsme se toho dotkli, ale ještě se k tomu vrátím. Znáte určitě v okolí mnoho konkurenčních podniků, to jste i sám zmínil. Jak vnímáte jejich situaci v obecné rovině?

Myslím, že spousta z nich jsou, a teď se omlouvám, v pr*eli. Ti, kteří nerozváží jídlo, obzvlášť. A ti, kteří jídlo rozváží, tak pokrývají pouze náklady na přežití podniku, na platy zaměstnanců. Na vlastní živobytí jim ale často nezbývá.

Abychom trochu odbočili, aktuálně mediálním prostorem velmi rezonuje očkování. Necháte se očkovat? Říkal jste, že na testy nechodíte.

Ano, nechám. Jestli to reálně přinese změnu nevím. Zároveň ale z očkování strach určitě nemám.

Dávat privilegia očkovaným lidem je hloupost, ale možná se tomu nevyhneme, domnívá se hospodský, který pořádá ilegální akce. / Foto: Shutterstock

Jaký máte názor na to, že by očkovaní lidé měli mít nějaká privilegia – například právě vstupy do restaurací nebo na sportovní utkání?

Já teď trochu odbočím, teď nedávno byly nějaké demonstrace, kde pár jedinců mělo na sobě Davidovy hvězdy, to mi přišlo přes čáru.

Tím mi trochu utíkáte od té mé původní otázky, ve které jsem se ptal na ta privilegia.

Já to vnímám tak, že to nepotřebuji. Na druhou stranu je to bonus pro nějaké cestování, ale hlavně jako preventivní opatření pro ochranu mých blízkých, kteří jsou v rizikové skupině. Také si myslím, že není dobré do toho lidi nutit a já jsem se rozhodl pro očkování, abych chránil například i lidi, kteří se ze zdravotních důvodů prostě očkovat nemohou. A konečně, konspirační teoretiky bych nechal úplně stranou.

Promiňte, chtěl bych ještě vědět odpověď na ta privilegia.

Je to hloupost. Privilegovat člověka, který má negativní test, respektive je očkovaný je prostě hloupost. Na druhou stranu to možná bude nevyhnutelné.

Dobře, tak jinak. Dokážete si představit, že v momentě, kdy dosáhneme nějakého stupně proočkování, budete do své hospody pouštět lidi na základě očkovacího průkazu?

Nejsme v Americe, myslím, že potřebujeme součinnost hosta a toho hospodského. My takové informace vyžadovat nemůžeme. Nemáme na to právo. My je tedy vyžadovat nebudeme, nemůžeme si to dovolit. A vlastně ani nechceme. Pokud budu vycházet z toho, jakým tempem se současné vládě daří očkovat, tak bychom museli čekat asi do roku 2022, takže ne, nebudeme vyžadovat očkovací průkazy.

Foto: Shutterstock / ilustrativní

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *