Kam se poděly miliony neúspěšného hnutí? Mikuláš Minář mlčí, nejasnosti se prohlubují

Jedním z klíčových hesel hnutí Lidé PRO byla naprostá transparentnost. Nebylo to náhodou, průhlednost politiky a jejích aktérů je něco, po čem existuje trvalá společenská poptávka a nové politické strany toho hojně využívají. Pokud se jim zadaří a dostanou se do vysoké politiky, obvykle jdou původní principy stranou a nastupují staré dobré praktiky. Viděli už jsme to mnohokrát a zatím neexistuje opačný případ.

Kdo ví, možná se jím mohl stát právě projekt Lidé PRO, který přinášel především mladickou energii Mikuláše Mináře a trochu jiný deklarovaný pohled na to, jakým způsobem by se měly dělat věci v politice. Jak to dopadlo, už všichni víme. Hnutí nezískalo dostatečnou podporu, kterou si vytýčilo, aby vůbec šlo do voleb, a končí. Zakladatel Minář mohl odejít s čistým štítem a heslem, že to aspoň zkusil a třeba to vyjde příště.

Jenže v případě Lidé PRO a Mikuláše Mináře došlo ke ztrátě iluzí navzdory tomu, že vše skončilo neúspěšně. Ukázalo se totiž, že hnutí vyčerpalo veškeré své přiznané finance, přibližně šest milionů korun, a navíc zřejmě disponovalo i prostředky, které se na transparentním účtu vůbec neobjevily.

Když došlo k odhalení tohoto stavu, reagoval Mikuláš Minář popuzeně. “Peníze jsme nevyhodili z okna. Vynaložili jsme je maximálně účelně a přetavili je v masivní oslovování lidí v ulicích, na sociálních sítích, prostřednictvím newsletterů a dobrovolníků, k čemuž bylo zároveň třeba podpory nejrůznějších služeb v zázemí,” uvedl na svém facebookovém profilu.

Pro takové vysvětlení ale neměli příliš pochopení ani sympatizanti hnutí či dokonce jeho členové, kteří podle všeho o financích neměli žádný přehled, protože fungovali na bázi dobrovolnosti. Zakládajícím členem hnutí byl ostatně i bývalý dlouholetý ředitel Transparency International, David Ondráčka. Ten okamžitě poté, co se objevily otazníky nad financemi hnutí, vyzval Mikuláše Mináře, aby předložil podrobný seznam výdajů.

Ten to sice vágně přislíbil, jenže od té doby je ticho po pěšině. “Mám teď veřejného vystupování asi na nějakou dobu dost,” odpověděl na dotaz serveru irozhlas.cz Minář.

Transparentní účet hnutí přitom stále žije. Aktuálně je na něm jen zlomek z vybraných milionů. Peníze ale stále přibývají, byť jen v minimálních částkách, které jejich odesilatelé využívají k tomu, aby sdělili svůj názor. “Příspěvek na cestu do propadliště dějin, kdyby těch 6 mega, co vám lidi naposílali, bylo málo,” napsal ke své platbě například Radovan Sýkora.

Zdá se, že Mikuláš Minář svou image bojovníka ta transparentnost odevzdal až příliš levně.

Foto: Milion chvilek pro demokracii

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments