Každý důchodce v Česku dostane příští rok přidáno 4320 korun. Jim se to ale ještě zdá málo

Stát s velkým časovým předstihem oznámil, jakým způsobem porostou důchody v příštím roce. Jednoduše proto, aby se na to lidé mohli připravit a věděli, s čím počítat. Předvídatelnost je v tomto případě velmi důležitá, obzvlášť když se poměrně výrazně mění dynamika pravidelné řádné valorizace penzí.

Kolik dostanete

Ta byla v minulých letech nebývale vysoká a penzisté se tak mohli těšit z toho, že dostávají každý měsíc klidně o tisícovku navíc. Na to už ale v rámci důchodového systému, respektive ve státní kase, jednoduše nejsou peníze. A tak bude přídavek v příštím roce přeci jen skromnější, ale stále poměrně slušný.

Důchodci si polepší o 360 korun měsíčně, jak oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ročně to dělá 4320 navíc pro každého důchodce, jelikož valorizace proběhne růstem pevné části důchodu. Každý by tak měl obdržet stejnou částku a nebude již docházet k tomu, že by se důchody výrazněji navýšily těm, kdo už je mají tak vysoké, a naopak ti s menšími penzemi by tolik nedostali.

Důležité je také výsledné číslo, na jaké se dostane průměrný důchod v roce 2024. Ten by měl dosáhnout na 20 600 Kč. To je dokladem toho, že v minulých letech důchody rostly opravdu vysokým tempem. Ostatně, téměř osmdesát procent důchodců má po červnové valorizaci k dispozici více než 18 tisíc korun měsíčně, a od příštího roku budou mít ještě více.

Foto: Shutterstock

Jak z toho máme vyjít?

Přesto jsou ale penzisté s chystanou valorizací nespokojení. Byli zkrátka zvyklí na větší nárůsty, a teď se musí smířit s tvrdou realitou, která však může být ještě horší. V úvahu připadá i kompletní zmrazení důchodů, protože česká ekonomika přinejlepším neroste a hrozí jí další propad. A to za situace, kdy jsme stále ještě nedosáhli ani úrovně z roku 2019. Na tu bychom se podle ekonomů mohli dostat až v roce 2026. Po tuto dobu tedy těžké čekat, že se bude důchodcům nějak zvlášť přilepšovat.

Čtěte také: Do důchodu až v 71 letech. V Česku to zkrátka jinak nepůjde

Je to opravdová drzost, přidat nám takovouhle almužnu. Vždyť ti nahoře si nedávno zvyšovali platy a říkali, že to nejde zastavit. Proč oni nejdou příkladem? Pořád tu pomáháme cizím, ale na naše lidi nezbývá,” tvrdí paní Hana, která počítala s tím, že její důchod ve výši 19 tisíc korun se příští rok navýší opět alespoň o tisícovku. Teď je ale velmi zklamaná. Prý bude mít potíže vyjít, protože všechno pořád zdražuje, hlavně energie a potraviny. Pravdou však je, že nárůst cen už se takřka zastavil a je jen velmi pozvolný. V příštím roce by se měl dostat dokonce k cíli České národní banky a přestat být tak problémem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments