Kdo k sobě domů nepustí úředníka, přijde o velké peníze. Jsou to tisíce korun každý měsíc

Mnoho lidí se v České republice bohužel dostalo do stavu, kdy nejsou schopni pokrýt své každoměsíční náklady pouze ze svých zaměstnaneckých příjmů. Je to dáno především vysokou inflací z minulých let, která se týkala hlavně těch nejzákladnějších věcí, jako jsou potraviny nebo energie, které dopadají zejména na nízko a středněpříjmové domácnosti. Problém je v tom, že jejich příjmy zdaleka nerostly tak rychle, jak skokově vystřelily ceny. Vznikla tak určitá finanční propast, kterou musí vykrývat stát.

Peníze už docházejí

A zatímco ještě v loňském roce všichni hlásili, že se lidé mají jen přihlásit a peníze jim začnou proudit, zejména potom v rámci příspěvku na bydlení, jelikož nebyl příliš čas zkoumat, kdo opravdu má a kdo naopak nemá nárok, teď už je situace o poznání jiná. Stát se snaží maximálně ušetřit a rozhodl se všechny neoprávněné žadatele pořádně zkrouhnout.

Pravdou totiž je, že počet těch, kteří čerpají příspěvek na bydlení, v posledních měsících velmi rychle roste a do rozpočtu se to začíná negativně propisovat. Číslo domácností, které tuto pomoc dostávají, se totiž rychle blíží 300 tisícům. Průměrně se přitom vyplácí 6300 korun, což není vůbec málo peněz. Někdo má pochopitelně méně, jiný ale zase podstatně více. Důležité je, že za září bylo na příspěvek na bydlení vydáno 1,7 miliardy korun. Toto číslo přitom rychle stoupá a stává se velkou zátěží.

Není tedy divu, že si stát bere na pomoc celou řadu kontrolních mechanismů. Od příštího roku by například mělo platit to, že pokud si o příspěvek zažádáte, úředníci vám zkontrolují veškeré bankovní účty, zda tam náhodou nemáte finanční přebytky, jež byste mohli použít dříve, než si požádáte o sociální pomoc. Podle odborníků jde o prolomení bankovního tajemství, ovšem je pravdou, že vyplácení dávek je nutné nějakým způsobem kontrolovat. Platí přitom, že úředníci budou moci prověřit i účty osob blízkých žadateli.

Foto: Shutterstock

Co když toho zneužijí?

A to není zdaleka všechno. Příliš se to neví, ale kdo žádá o příspěvek na bydlení, musí si být vědom toho, že do jeho domácnosti může přijít kontrola, kterou musí vpustit dovnitř. Tato kontrola obvykle provádí šetření, zda skutečnosti uvedené v žádosti o příspěvek odpovídají skutečnosti. Teoreticky sice úředníka můžete u vchodu odmítnout, avšak potom se připravte na to, že o příspěvek přijdete a dost možná budete muset doplatit i ty již vyplacené, z čehož může být nepěkné mrzení.

Čtěte také: Brutální nájezd Čechů na příspěvky na bydlení. Co se to děje? Rozdávají se peníze ve velkém, berte

Jak už tomu tak ale v České republice bývá, této skutečnosti mohou zneužít nejrůznější vykukové. “Každou chvíli mi tu někdo zvoní. Tu že je od plynařů, tam zase z nějakého úřadu a chce jít na kontrolu. Já ale vím, že jde většinou o šejdíře, takže jim zabouchnu před nosem,” líčí důchodkyně Ivana z Dvora Králové, která se teď obává, aby neudělala nějakou chybu, jelikož bez příspěvku na bydlení nevyjde. Avšak do domácnosti si nikoho pouštět nechce. “Tolikrát jsem viděla v televizi, co pak těm lidem provedli.”

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 1SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “Kdo k sobě domů nepustí úředníka, přijde o velké peníze. Jsou to tisíce korun každý měsíc”

  1. Ono je to pravda, ze dochazi ke zneuziti, ale toto je zase navod pro podvodniky, jak se lehce dostat k vam domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *