Je to skutečně nepříjemné, ale majitelé starších i novějších nemovitostí mají novou povinnost. Odborníci přitom doporučují, aby ji lidé plnili, jelikož se to bude skutečně vymáhat a mohli by proto skončit ve velkých problémech.
Zase další povinnost
Aktuálně se v souvislosti s novým stavebním zákonem řeší jiné potíže způsobující nemožnost postavit prakticky cokoliv nového, ovšem tato novinka platná od 1. července 2024 překvapivě obsahuje i záležitosti, které se vztahují na již postavené rodinné domy.
Tato část stavebního zákona platí už od zmíněného data, avšak o prázdninách nikdo nic neřešil. To se však s návratem lidí do práce po létě změní. Tudíž byste to od počátku září skutečně měli řešit, ideálně potom ve spolupráci s příslušnými úřady.
Co je tedy potřeba? Každý dům, ať už starý nebo nový, musí nově disponovat projektovou dokumentací, která bude odpovídat stavu, v jakém byl postaven. Pravdou je, že lidé měli mít tyto dokumenty k dispozici již dříve, ovšem mnozí hřešili na to, že v dosavadním zákoně nebyla stanovena žádná sankce, ani se to nijak nevymáhalo.
Rychle si to opatřete
Právě to se teď ale mění. Koho úředníci nachytají při tom, že nemá v pořádku projektovou dokumentaci, ten dostane skutečně mastnou pokutu. Její výše se dokonce navyšovala z původně zamýšlených 200 tisíc korun rovnou na 400 tisíc.
“Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení,” informuje zákon č. 283/2021 Sb. Pakliže dokumentace není k dispozici, musí majitel zajistit přinejmenším takzvaný pasport stavby.
Čtěte také: Tak to prasklo. Kdo má v Česku byt nebo dům, ten se nedoplatí. Připravuje se plán, jak vás oškubat
Pasport není zase tak složité a nákladné získat. V případě bytu za něj zaplatíte kolem 3000 Kč a u domu se jeho cena šplhá někam k 10 tisícům korunám. Vždy ale pochopitelně záleží na velikosti bytu či domu, od níž se cena odvíjí.
Foto: Shutterstock
A kde je ta slavná digitalizace?
Katastr nema satelitní snímky a plany?jak nemovitosti vypadaji
Nevím jestli nějaký passport, ale když jsem zjišťoval kdo mi udělá projektovou dokumentaci na rodinný domek, tak jenom podle půdorysu 12×10 m , jedno podzemní podlaží a tři nadzemní podlaží. A projektant že si prý mám připravit asi 80 000 Kč.
Na splátky to prý neprovede, takže teď šetřím a počítám že tak do 10 let bych tuto částku navíc mohl našetřit.
Jinak samozřejmě nějakou projektovou dokumentaci na 60% nemovitosti máme. Ale projektant že prý udělá kompletně celou projektovou dokumentaci podle svého zaměření.
No tak na to minimálně tenhle rok nemám, ani náhodou.
Naštěstí prý pokuta se dá splácet .
Zkuste archiv stavebního úřadu, pod který spadáte. Nás budou pokutovat, ale archiv stavebního úřadu má mít originál dokumentaci. Když jsme žádali o stavební povolení, museli jsme přeložit 4 x pasport. To se mě líbí, archiv má existovat na úřadě. A jinak budou pokutovat majitele. U bytů, u nás to stavělo SBD, a kde mám vzít dokumentace?
Pokud máte na tak obrovský dům, musíte mít i peníze na pasport. Neměly by tam třeba bydlet alespoň 2 plnohodnotné rodiny? Nasáčkovala bych Vám nadměr! A pěkně vysoký!!!
Článek nezodpovědným způsobem straší. Dělá dojem, že každý majitel MUSÍ na úřad předložit projektovou dokumentaci. Nic takového se nechystá. Úředníci dodávají, že to bude platit POUZE na konkrétní výzvu u majitelů u kterých je podezření na neohlášené přístavby na pozemku. BU, BU, BU. Lide ze strachu klikají a penízky se sypou. Jak prosté, můj milý Watsone😁
Mít v pořádku projektovou dokumentaci já svéprávný požadavek. Článek je velmi zavádějící a hloupý. A pan Kulhánek též.