Kdo na silnici nedodrží pravidlo 2 vteřin, bude mít velký problém

O bezpečném odstupu mezi vozidly se moc nemluví, a to je problém. Policisté a bezpečnostní experti apelují na jeho striktní dodržování. V roce 2023 se policisté chtějí zaměřit na to, jak se řidiči na silnicích chovají a zda na dodržování bezpečného odstupu dodržují.

Neviditelný hrdina na cestách: bezpečný odstup

Kolikrát jste přemýšleli o bezpečném odstupu na silnici? Nejedná se o něco, co by se často objevovalo v televizních zprávách. Ale možná by mělo. Neadekvátní odstup je totiž častým důvodem dopravních nehod, jak ukazují nedávné případy na Rakovnicku.

Podle Policie ČR zde došlo k dvěma nehodám způsobeným nedodržením bezpečného odstupu. Jde o důležitý ukazatel – bezpečný odstup vám totiž poskytuje dostatečnou reakční dobu.

Pravidlo dvou vteřin: váš nejlepší spolujezdec

Takzvané pravidlo dvou vteřin je zásadním nástrojem pro správné určení bezpečného odstupu. O co jde? O časovou jednotku, kterou byste měli mít mezi vámi a vozidlem před vámi. Je to snadné. Když vozidlo před vámi projede určitý bod, například sloup elektrického vedení, začněte počítat. Do dvou vteřin byste měli tentýž bod projet vy. Pak si můžete být jistí, že jste dodrželi bezpečná odstup od vozidla před vámi.

Reakční doba: neviditelný faktor rizika

Reakční doba může být klíčovým faktorem při zabránění dopravní nehody. Ačkoliv se může zdát, že vaše reakce jsou okamžité, realita je taková, že vždy existuje jisté zpoždění mezi okamžikem, kdy zaregistrujete potřebu brzdit, a okamžikem, kdy skutečně začnete brzdit.

Podle jednoduchých fyzikálních výpočtů se reakční doba převádí na vzdálenost a rychlost. Při rychlosti 50 km/h by měl být bezpečný odstup 28 metrů, při 90 km/h je to 50 metrů a při rychlosti 130 km/h je to dokonce 72 metrů.

Foto: Shutterstock

Řekněme si to otevřeně: bezpečnost je na prvním místě

Dopravní nehody se stávají, a to častěji, než bychom si přáli. Ale mnoho z nich bychom mohli předejít, kdybychom dodržovali jednoduché pravidlo dvou vteřin. Ve městech, na silnicích mimo obce, na dálnicích – všude je třeba držet bezpečný odstup.

Představte si, že 72 metrů, potřebných při maximální rychlosti 130 km/h, je rovno délce asi patnácti vozů Škoda Octavia za sebou. Držet se za vozidlem vpředu na dálnici pouze na délku jednoho auta, je tak extrémně riskantní.

Takže vzdejte hold bezpečnému odstupu. Držte se pravidla dvou vteřin a vytvořte silnice bezpečnější pro sebe i ostatní. Bezpečný odstup je neviditelný hrdina na cestách – udělejme ho viditelným!

Foto: Shutterstock, zdroj: PolicieCR, Bezpecnecesty

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments