Kdo na silnici nedodrží pravidlo 2 vteřin, bude mít velký problém

O bezpečném odstupu mezi vozidly se moc nemluví, a to je problém. Policisté a bezpečnostní experti apelují na jeho striktní dodržování. V roce 2023 se policisté chtějí zaměřit na to, jak se řidiči na silnicích chovají a zda na dodržování bezpečného odstupu dodržují.

Neviditelný hrdina na cestách: bezpečný odstup

Kolikrát jste přemýšleli o bezpečném odstupu na silnici? Nejedná se o něco, co by se často objevovalo v televizních zprávách. Ale možná by mělo. Neadekvátní odstup je totiž častým důvodem dopravních nehod, jak ukazují nedávné případy na Rakovnicku.

Podle Policie ČR zde došlo k dvěma nehodám způsobeným nedodržením bezpečného odstupu. Jde o důležitý ukazatel – bezpečný odstup vám totiž poskytuje dostatečnou reakční dobu.

Pravidlo dvou vteřin: váš nejlepší spolujezdec

Takzvané pravidlo dvou vteřin je zásadním nástrojem pro správné určení bezpečného odstupu. O co jde? O časovou jednotku, kterou byste měli mít mezi vámi a vozidlem před vámi. Je to snadné. Když vozidlo před vámi projede určitý bod, například sloup elektrického vedení, začněte počítat. Do dvou vteřin byste měli tentýž bod projet vy. Pak si můžete být jistí, že jste dodrželi bezpečná odstup od vozidla před vámi.

Reakční doba: neviditelný faktor rizika

Reakční doba může být klíčovým faktorem při zabránění dopravní nehody. Ačkoliv se může zdát, že vaše reakce jsou okamžité, realita je taková, že vždy existuje jisté zpoždění mezi okamžikem, kdy zaregistrujete potřebu brzdit, a okamžikem, kdy skutečně začnete brzdit.

Podle jednoduchých fyzikálních výpočtů se reakční doba převádí na vzdálenost a rychlost. Při rychlosti 50 km/h by měl být bezpečný odstup 28 metrů, při 90 km/h je to 50 metrů a při rychlosti 130 km/h je to dokonce 72 metrů.

Foto: Shutterstock

Řekněme si to otevřeně: bezpečnost je na prvním místě

Dopravní nehody se stávají, a to častěji, než bychom si přáli. Ale mnoho z nich bychom mohli předejít, kdybychom dodržovali jednoduché pravidlo dvou vteřin. Ve městech, na silnicích mimo obce, na dálnicích – všude je třeba držet bezpečný odstup.

Představte si, že 72 metrů, potřebných při maximální rychlosti 130 km/h, je rovno délce asi patnácti vozů Škoda Octavia za sebou. Držet se za vozidlem vpředu na dálnici pouze na délku jednoho auta, je tak extrémně riskantní.

Takže vzdejte hold bezpečnému odstupu. Držte se pravidla dvou vteřin a vytvořte silnice bezpečnější pro sebe i ostatní. Bezpečný odstup je neviditelný hrdina na cestách – udělejme ho viditelným!

Foto: Shutterstock, zdroj: PolicieCR, Bezpecnecesty

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Kdo na silnici nedodrží pravidlo 2 vteřin, bude mít velký problém”

 1. Pověsit se těsně někomu na záď je projevem agresivity na cestách. Většinou to udělá vyšinutý idiot, který se k Vám dořítí vysokou rychlostí. Pak vidíte v zrcátku, jak je ten pomatenec v záchvatu demence nervózní a čeká na možnost Vás předjet, když jedete předpisově. Celou dobu má odstup, tak na metr a půl.
  Vždy takovému debilovi ťuknu zlehka na brzdu. V tu chvíli je jeho odstup razantní, protože se posral, zasvinil si trenky a potahy, protože v infarktovém úleku začal zprudka a intenzívně brzdit.
  Pravidlo pak je, že Vás ta pí*a dojede a bliká a troubí a skáče do stropu a posunkuje fakáče a pěstí pod bradu a je červený, jak žalud.
  Jeden byl tak agresívní, že mě předjel a donutil vybržděním zastavit. Vyskočil a běžel si to vyřídit.
  Dostal tak na držku, vyválel se v kopřivách a pak sám prosil, abych na základě kamerového záznamu a svědka spolujezdce nevolal policii.
  Tak taková je situace na silnicích. Kdejaký neurotický dement má papíry. Nerozumím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *