Kdy začne v Česku mrznout? Meteorologové už to vědí, je to nečekaně brzy

Je to neuvěřitelné, ale v tomto týdnu si užijeme letního počasí ještě plnými doušky. Pakliže jste se ho za prázdniny a dosavadní průběh září ještě nenabažili, tak teď máte pravděpodobně poslední možnost. I když může být i nadále celkem hezky, asi už to nebude na koupání, jako ještě v tomto týdnu.

Brzy budeme na nule

Pomalu, ale jistě začne své růžky vystrkovat podzim, který s sebou zkrátka přináší chladnější denní teploty a mnohdy dokáže být vcelku nepříjemný, protože může přinést i nějaké ty mrazy. Často více než potom samotný začátek zimy.

Ani letos by tomu nemělo být jinak. Polské Centrum pro meteorologické modely totiž věští pro střední Evropu poměrně brzký příchod teplot kolem nuly. Již brzy by do Polska a okolních zemí měly dorazit teploty, které jsou podzimu vlastní, tedy kolem deseti stupňů.

Už v druhé polovině října potom může počasí skutečně přitvrdit a přinést první mrazy. Nešlo by o nic tak moc výjimečného, byť pochopitelně záleží, v jaké to bude intenzitě. Teploty kolem nuly v noci nikoho nepřekvapí, ovšem pokud by tomu tak bylo i přes den, možná by to nebylo každému zrovna příjemné.

Letošní rok je přitom mimořádně teplý a pravděpodobně v tomto ohledu překoná veškeré teploty. Když ne v rámci České republiky, tak globálně zcela určitě. Můžeme být tedy překvapeni i tím, že se vyšší teploty nakonec udrží i v říjnu.

Foto: Shutterstock

Tohle tu dlouho nebylo

Jak totiž poukázala meteoroložka Dagmar Honsová pro TN.cz, letošní září je skutečně jedinečné a za první dvě dekády jsme zažili hned sedm tropických dní v tomto měsíci. To se jen tak nestává.

Zajímavé také je, že loni se první sníh objevil už 19. září. Tedy v této doby před pár dny, a to ve chvíli, kdy očekáváme návrat letních teplot na úrovně až ke 27 stupňům Celsia. V těchto dnech se přitom očekává zlomení teplotních rekordů, které byly zaznamenány v minulých letech. Dosud je pro toto období jako rekordní evidováno 17. září 2016, kdy byla naměřena teplota bezmála 25 °C.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments