Kočky domácí mají katastrofální dopad na planetu, varují vědci. Navrhují radikální řešení

Na jedné straně přítulní domácí mazlíčci, na té druhé potom katastrofa pro ekologii. Kočky jsou zkrátka velmi kontroverzní tvorové. Podle vědců mají devastující dopad zejména na lokální populace volně žijících živočichů, uvádějí vědci v nové studii.

Pro přírodu jsou kočky devastující

Vědecký tým ze Státní univerzity v Severní Karolíně označil kočky domácí za jeden z největších problémů pro ochranu přírody. Pokud jsou kočky svými majiteli vypouštěny mimo obydlí, dokáží napáchat velké škody, které nikdo příliš neřeší. Domácí kočky podle odhadů zabijí miliardy kusů svých přirozených kořistí. Je to přitom desetkrát více, než kolik mají na svědomí kočky divoké. Podle vědců existuje jediné řešení tohoto problému: kočky domácí mají zůstat doma a neměly by být vypouštěny ven.

Vědci provedli náročný výzkum, kdy sledovali pohyb necelé tisícovky koček v různých zemích. Ukázalo se, že mezi nejohroženější živočichy patří ptáci žijící na zahradách či příjezdových cestách domů, případně králíci, kteří se k domům chodí živit trávou.

V rámci studie byl sledován pohyb živočichů pomocí GPS zařízení a jejich majitelé měli za úkol sčítat kořisti, které jim kočky přinášely ke vchodovým dveřím. Následně bylo vše analyzováno a došlo k provedení extrapolací, protože kočky nepřinesou každý svůj úlovek.

Divoké kočky jsou oproti domácím nevinné

Následně vědci srovnali výsledky s tím, co se jim podařilo změřit u koček divokých. Ukázalo se, že nevinně působící domácí zvířátka mají na desetkrát větší dopad na populace volně žijících živočichů než kočky, které žijí divoce a jsou považovány za predátory.

Vědci došli také ke zjištění, že kočky žijící ve městech, měli svůj perimetr v průměru do 91 metrů od obydlí, zatímco kočky žijících na venkově chodily ještě o trochu dále.

Věděli jsme, že kočky zabijí velké množství zvířat. Některé odhady ukazují, že jen v USA zabijí 10 až 30 miliard volně žijících živočichů ročně,” řekl spoluautor výzkumu Roland Kays. “Tou nejjednodušší věcí, kterou můžeme udělat, abychom ochránili divokou přírodu, je držet kočky doma.” To je, vzhledem k tomu, jakým způsobem se kočky obvykle chovají, velmi radikální řešení jak pro ně samotné, tak i jejich majitele.

Domácí kočky přitom, na rozdíl od těch divokých, neloví proto, aby ukojily svůj hlad, ale spíše pro zábavu, respektive tak dávají průchod svým přirozeným pudům. Krmeny jsou však svými majiteli.

Foto: Shutterstock