Orosená okna jsou v zimě velkou nepříjemností, která do bytu vtáhne plíseň. Lze tomu ale jednoduše zabránit

Trápí vás přes zimu kapičky vody na sklech oken a loužičky vody na parapetech? S rosením oken se bohužel setkáváme ve starých i nových bytech. Víme ale, jak rosení oken zabránit.

Kondenzace vodních par je klasický fyzikální jev, který vzniká na rozhraní dvou odlišných teplot. V bytech se voda sráží na okenních sklech, nasákne do omítky, kde způsobuje vznik plísní a vytváří nezdravé prostředí.

Seřízená okna předchází kondenzaci vody

Dejte do pořádku ve vašem domě či bytě okna, ať už jsou plastová, dřevěná, hliníková, z dřevohliníku nebo špaletová. Kvalitní okna splňující všechny parametry i tepelnou izolaci jsou základ. Abyste se vyvarovali rosení oken, musíte vybrat správný typ oken včetně kvalitní montáže. U starších oken mohou být porušeny okenní rámy i jejich zasklení. Stejné je to také u nových dvojskel či trojskel. Nechte okna tedy čas od času zkontrolovat a seřídit.

Pravidelné větrání jako prevence, obzvláště v kuchyni

Větrání je jednoduchá a účinná metoda, která zabrání rosení. Stačí se zbavit vodních par a snížit vlhkost vzduchu v místnosti. Udržujte vlhkost vzduchu v místnostech na 50 %. Při vaření používejte digestoř a vařte v hrncích s poklicemi. Žaluzie nechte přes zimu vytažené, ať může vzduch proudit. Zkraťte také závěsy a záclony. Nábytek odsuňte 5 cm od zdi, ať nebrání proudění vzduchu.

Odstraňte vlhkost z koupelny

Koupelna významně navyšuje vlhkost vzduchu v bytě i domě. Do koupelny je proto vhodné nainstalovat větrák jako účinný zdroj odvětrávání, při koupání či sprchování zavírat dveře a ihned po něm vyvětrat. Pomáhá také zbytečně v bytě nepřetopovat. Ideální teplota je v obytných místnostech 20 až 21 °C, v ložnici 16 až 18 °C.

Zkuste pohlcovače vlhkosti

Oblíbeným a velmi účinným prostředkem proti přebytečné vlhkosti je interní pohlcovač vlhkosti. Ty jsou v různých typech a velmi dobře fungují. Díky nim budou vaše okna po celou zimu bez nepříjemných kapiček vody a okna se nebudou rosit.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments