Komentář: Babiš přehodil svou zodpovědnost na občany. Pohrozil jim nejvyšší přísností, pokud nebudou poslouchat

Trochu jako ve škole si dnes museli připadat občané České republiky. Premiér země Andrej Babiš se na ně na speciální tiskové konferenci obořil s tím, že se dosud neřídili pokyny ministerstva zdravotnictví a také proto je situace s koronavirem tak špatná. Překvapení diváci od premiéra přitom neslyšeli ani slůvka omluvy nebo nějakého přijetí zodpovědnosti za stav, jaký v zemi panuje. Dodejme, že Česko je na tom ze všech evropských zemí zdaleka nejhůře, a to už v každém ohledu. Babiš už tak nemůže do zemdlení opakovat, že je vše v nejlepším pořádku, že nakažených přibývá jen kvůli rostoucímu počtu testů a že se v nemocnicích s covidem nikdo neléčí.

Dnes už víme, že to od Babiše byla přinejmenším kouřová clona, když ne rovnou fake-news. Musel dobře vědět, do čeho se řítíme. A pokud ne, měl by zvážit, zda je na správném místě. Nikdo jiný nemá k dispozici tolik expertů a dat jako právě vláda. Ta s nimi musí nakládat způsobem, aby ochránila své občany.

Nelze vládnout podle průzkumů

Premiér Andrej Babiš se ale neustále ohání tím, že celou dobu dělal jen to, co po něm lidé chtěli. A ti nechtěli nosit roušky, tak je nezaváděl. “Názor lidí na nošení roušky se zásadně změnil a dokonce sedm procent Čechů si ji nebere nikdy,” uvedl na tiskové konferenci. Jako by to někoho v tento moment mělo zajímat. Vzpomeňme si na jaro, kdy vláda schválila speciální zákon, podle kterého mohli policisté udělit na místě pokutu ve výši 10 000 korun za nenošení roušky. Dodejme, že pokuty skutečně udělovali, a to i lidem, kteří roušku neměli nasazenou venku. Tedy v prostředí, kdy je riziko přenosu infekce relativně nízké.

Babiš nyní skuhrá nad tím, že lidé opatření nechtějí dodržovat, a proto tu máme pět tisíc nově nakažených a desítky tisíc nezjištěných případů denně. “Buď budeme všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset přikročit k dalším omezujícím krokům,” řekl na tiskové konferenci. Na občany tak svalil svou zodpovědnost za to, že v této krizi selhal. Je třeba výmluvnější důkaz o tom, že nelze vládnout podle marketingových průzkumů? Respektive nelze podle nich vládnout v těžkých dobách. V době prosperity a bezstarostnosti to svede každý.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments