Komentář: Babiš ukázal, že se obejde bez důležitého Prymuly, ale nikoliv bez zdiskreditovaného Faltýnka

Když včera ráno vyšly fotografie neorouškovaného Romana Prymuly, kterak vychází z restaurace, jež už v té době měla být uzavřená, nabraly věci rychlý spád. Ministr zdravotnictví se v té chvíli ještě domníval, že situaci ustojí a na možnost rezignace odpovídal vágně “pokud si to veřejnost bude přát”. Defenzivní linie jeho vyjádření, že přeci vlastně nic neprovedl, dávala tušit, že očekává zastání od svého šéfa, premiéra Andreje Babiše.

Plukovník Prymula pěšákem, který může padnout

Ten však záhy vystoupil s projevem, ve kterém Prymulovo a také Faltýnkovo chování označil za katastrofu. Nuance však byla vidět okamžitě: zatímco Prymula měl bez diskuze složit ministerskou funkci, svého dlouholetého druha Faltýnka vyzval Babiš pouze k tomu, aby se vzdal funkce 1. místopředsedy hnutí ANO. To dotyčnému nedělalo příliš těžkou hlavu, protože v příštím roce na tento post už stejně nechtěl kandidovat. V samotném hnutí pak tyto funkce stejně nemají valný význam. Faltýnek tak uposlechl. Nadále však zůstává poslancem a dokonce i šéfem poslaneckého klubu ANO. Premiér na toto konto řekl, že poslanecký klub si své záležitosti musí vyřešit sám. Těžko se tu přitom najde někdo, kdo by vyzval stále ještě mocného Faltýnka na souboj.

Celá kauza zajímavým způsobem nasvítila uvažování premiéra Babiše. Mohlo by se zdát, že z obou figur, které zhřešily nočním tahem, je v současné chvíli cennější ta ministra zdravotnictví, který řídí veškerá protiepidemiologická opatření a který se těšil solidní podpoře veřejnosti, mimo jiné i díky povedenému projevu k národu, v němž se nezapomněl omluvit za přešlapy a nastínil, co Čechy čeká. Jistě, část toho teď ukázkou papaláštví zadupal do země, ale situace byla stále hratelná, jak ostatně předvedl sám Prymula ve svém vystoupení, kdy oznámil, že sám nerezignuje.

Faltýnek se utápí v jedné kauze za druhou

Babiš však nemá problém Prymulu obětovat, což je v této chvíli navýsost riskantní. Naopak Jaroslavu Faltýnkovi uděluje jen výchovný políček. Přitom to měl být právě Faltýnek, kdo schůzku s ministrem inicioval. A je to také Faltýnek, který se v poslední době točí kolem všeho podezřelého, s čím má hnutí ANO nějakou spojitost. Ať už je to kauza brněnské Stoky, vodění předsedy ÚOHS Petra Rafaje nebo podivné obchody na ministerstvu dopravy.

Andrej Babiš to zaznamenal už dříve a přibližně před rokem Faltýnka odstavil od vlivu na vládu a významně mu omezil pole působnosti. Jenže Faltýnek je pro něj zároveň nepostradatelný. Ať už proto, že za premiéra dělal špinavou práci a je s ním namočený v Čapím hnízdě, nebo proto, že dokáže udržet pohromadě 78 poslanců hnutí ANO, které Babišovi lidé posbírali všude možně a kteří tak ze všeho nejvíce připomínají příslovečný pytel blech.

Andreje Babiše už to v tuto chvíli možná mrzí, protože ví, že oportunista Faltýnek paktující se zhusta s hradním ansámblem mu v příhodnou chvíli klidně vrazí kudlu do zad, ale vyhodit ho zkrátka nemůže.

Foto: Facebook A. Babiše

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments