Komentář: Prymula potvrdil, že je Zemanovým mužem. Prezident ho bude ve funkci držet za každou cenu

Do nevídané krize se dostalo české zdravotnictví. Kromě toho, že zespodu čelí obrovskému tlaku pacientů nakažených koronavirem, jeho hlava v podobě ministerstva zdravotnictví se otřásá v základech. Poté, co byl ministr Roman Prymula přistižen v restauraci, která měla být uzavřená, a ještě bez roušky, vyzval ho premiér Andrej Babiš k rezignaci. Prymula však prohlásil, že rezignovat nehodlá, protože podle svého výkladu nic neporušil.

Složitá spojenectví

Tiskové konference premiéra Babiše a ministra Prymuly dělilo několik hodin. Lze si přitom poměrně jednoduše představit, co se v těchto hodinách dělo. Mezi ministrem zdravotnictví a úřadem prezidenta republiky probíhala čilá komunikace, jak celou věc zahrát tak, aby Prymula ve funkci zůstal, respektive aby se v ní udržel co možná nejdéle. Jeho konec je totiž neoddiskutovatelný, ale záležet bude na tom, kdy se napíše ona pomyslná tečka a ministerstvo převezme nový šéf.

Roman Prymula odmítnutím výzvy premiéra k rezignaci potvrdil, co už se dlouho šuškalo. A sice, že není nominantem vládního hnutí ANO, ale patří k takzvaným hradním ministrům, podobně jako například ministr zemědělství Miloslav Toman. Mezi lidi, kteří mají blízko Hradu, už se několik měsíců počítá také poslanec Jaroslav Faltýnek, se kterým měl Prymula onu inkriminovanou schůzku. Důležitá informace: premiér Babiš o tomto setkání podle všeho nevěděl. Šlo tak o svého druhu konspirační schůzku, na které se vzhledem k Faltýnkově pověsti mohly řešit různé obchody ministerstva zdravotnictví v rámci nouzového stavu, například nákup testovacích sad pro plošné testování obyvatelstva. Na těchto obchodech mohou mít zájem také spojenci Miloše Zemana, tedy zejména Martin Nejedlý a Vratislav Mynář.

Čtěte také: Komentář: Co musel Prymula nutně řešit s podezřelým Faltýnkem? Mohlo jít o problematické plošné testy za 3,5 miliardy

Zeman si znovu postaví hlavu

Nyní je jasné, že Roman Prymula sladil noty s Milošem Zemanem oficiálně. Prezident už premiérovi Andreji Babišovi sdělil, že s odvoláním ministra nesouhlasí. Až za ním Babiš dnes odpoledne dorazí na osobní schůzku a představí mu jméno nového ministra, pravděpodobně uslyší to samé: Prymulu neodvolám, ničeho se nedopustil. Že je prezident takového jednání bez problému schopen, to ukázal už v minulosti několikrát. Ministerstvo zdravotnictví je v současné době pro oportunisty ze Zemanova okolí nesmírně cennou dojnou krávou. Může jim stačit ji silou držet jen pár měsíců. Navíc, Prymulovi prezident udělí státní vyznamenání.

Těžko si přitom představit, jakým způsobem bude probíhat v dnešní době klíčová spolupráce ministra zdravotnictví s premiérem, když druhý jmenovaný tomu prvnímu již nevěří a chce ho odvolat. Česká republika se řítí do obrovských problémů a na kapitánském můstku dochází k mocenským půtkám, které by za dobrých časů byly směšné. Dnes mohou mít bohužel tragické důsledky.

Foto: Twitter R. Prymuly