Komentář: Co musel Prymula nutně řešit s podezřelým Faltýnkem? Mohlo jít o problematické plošné testy za 3,5 miliardy

Pověst poslance Jaroslava Faltýnka je už dlouhou dobu v troskách, byť se na jeho eskapády, kdy se až příliš často objevoval v zájmu policejního vyšetřování a podezřelých obchodů spojených s pražským magistrátem či ministerstvem dopravy, v době koronavirové tak trochu zapomnělo. Jednoduše jsou důležitější věci na práci a Andrej Babiš ostatně už předtím svého někdejšího nepostradatelného druha odstavil od vlivu, protože dělal obchody za jeho zády. Teď se však Jaroslav Faltýnek připomněl ve velkém stylu, když se na konspirační schůzce sešel s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. V restauraci, která měla být z nařízení vlády uzavřená (mimochodem, v nouzovém stavu za taková porušení hrozí milionové pokuty) a bez povinných roušek.

Nákupy v nouzovém stavu

Jeden se může ptát, co nesneslo odkladu a muselo být řešeno tímto způsobem, který hrozil prozrazením a také se prozradil? Faltýnek před poslanci vytáhl až směšnou historku, že na noční schůzce s ministrem zdravotnictví řešil vyslání 28 amerických lékařů na pomoc českému zdravotnictví. “Poprosil jsem ho, aby mě informoval o plánované zahraniční misi lékařů,” řekl Faltýnek ve Sněmovně. “Omlouvám se, že jsem narušil důvěru. Je to moje chyba.” Něco takového ale oba klidně mohli řešit právě na půdě Poslanecké sněmovny, která v těchto dnech zasedá, případně po telefonu.

Ne, tedy muselo jít o něco většího. Něco, při čem dvojice potřebovala klid a nechtěla být viděna a slyšena, byť to první se jí trestuhodně nepodařilo. Vzhledem k pověsti Jaroslava Faltýnka a poli působnosti ministra Prymuly padá podezření na různé nákupy zdravotnického materiálu. V nouzovém stavu, který si Prymula vydupal, je totiž možné nakupovat zrychleným způsobem a bez výběrových řízení. Tedy ráj pro různé kšefty. Potvrdilo se to už na jaře, kdy ministerstvo, ještě pod vedením Adama Vojtěcha, nakupovalo nesmyslně předražené roušky a respirátory. To už ostatně šetří policejní vyšetřovatelé.

Nesmyslné testování

A teď tu máme ony často zmiňované sady pro plošné otestování populace. Z úst ministra Prymuly může znít nápad otestovat velkou část občanů Česka jako solidní pokus zastavit šíření epidemie. Jen škoda, že odborníci jsou svorně proti. Testy podle nich nejsou dostatečně přesné, aby nenadělaly ještě větší zmatek a navíc by testování ještě více zatížilo zdravotnický systém. A také by mimochodem přišly na 3,5 miliardy korun. Dost vysoká částka na to, aby přilákala i Faltýnka. A jistě ještě zajímavější marže. Profesor Jaroslav Flegr dokonce uvedl, že takové testování může proběhnout jen v hloupé nebo zkorumpované zemi. Pravdou je, že kromě Slovenska se nikde jinde nechystá.

Roman Prymula by měl zcela jistě odstoupit z funkce ministra zdravotnictví za to, že naprosto zadupal do země důvěru občanů ve svůj úřad i vládu jako takovou. Jaroslav Faltýnek už měl odstoupit dávno, a teď je tu další výzva. Zda oba padnou, bude do značné míry záviset na tom, zda se schůzka odehrála s vědomím premiéra Andreje Babiše. Vzhledem k tomu, že Faltýnek i Prymula jsou dnes už spíše Zemanovi muži, to tak být nemuselo. Potom se jich Babiš zřejmě zbaví.

Foto: Twitter R. Prymuly

Odebírat
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments