Komentář: Co musel Prymula nutně řešit s podezřelým Faltýnkem? Mohlo jít o problematické plošné testy za 3,5 miliardy

Pověst poslance Jaroslava Faltýnka je už dlouhou dobu v troskách, byť se na jeho eskapády, kdy se až příliš často objevoval v zájmu policejního vyšetřování a podezřelých obchodů spojených s pražským magistrátem či ministerstvem dopravy, v době koronavirové tak trochu zapomnělo. Jednoduše jsou důležitější věci na práci a Andrej Babiš ostatně už předtím svého někdejšího nepostradatelného druha odstavil od vlivu, protože dělal obchody za jeho zády. Teď se však Jaroslav Faltýnek připomněl ve velkém stylu, když se na konspirační schůzce sešel s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. V restauraci, která měla být z nařízení vlády uzavřená (mimochodem, v nouzovém stavu za taková porušení hrozí milionové pokuty) a bez povinných roušek.

Nákupy v nouzovém stavu

Jeden se může ptát, co nesneslo odkladu a muselo být řešeno tímto způsobem, který hrozil prozrazením a také se prozradil? Faltýnek před poslanci vytáhl až směšnou historku, že na noční schůzce s ministrem zdravotnictví řešil vyslání 28 amerických lékařů na pomoc českému zdravotnictví. “Poprosil jsem ho, aby mě informoval o plánované zahraniční misi lékařů,” řekl Faltýnek ve Sněmovně. “Omlouvám se, že jsem narušil důvěru. Je to moje chyba.” Něco takového ale oba klidně mohli řešit právě na půdě Poslanecké sněmovny, která v těchto dnech zasedá, případně po telefonu.

Ne, tedy muselo jít o něco většího. Něco, při čem dvojice potřebovala klid a nechtěla být viděna a slyšena, byť to první se jí trestuhodně nepodařilo. Vzhledem k pověsti Jaroslava Faltýnka a poli působnosti ministra Prymuly padá podezření na různé nákupy zdravotnického materiálu. V nouzovém stavu, který si Prymula vydupal, je totiž možné nakupovat zrychleným způsobem a bez výběrových řízení. Tedy ráj pro různé kšefty. Potvrdilo se to už na jaře, kdy ministerstvo, ještě pod vedením Adama Vojtěcha, nakupovalo nesmyslně předražené roušky a respirátory. To už ostatně šetří policejní vyšetřovatelé.

Nesmyslné testování

A teď tu máme ony často zmiňované sady pro plošné otestování populace. Z úst ministra Prymuly může znít nápad otestovat velkou část občanů Česka jako solidní pokus zastavit šíření epidemie. Jen škoda, že odborníci jsou svorně proti. Testy podle nich nejsou dostatečně přesné, aby nenadělaly ještě větší zmatek a navíc by testování ještě více zatížilo zdravotnický systém. A také by mimochodem přišly na 3,5 miliardy korun. Dost vysoká částka na to, aby přilákala i Faltýnka. A jistě ještě zajímavější marže. Profesor Jaroslav Flegr dokonce uvedl, že takové testování může proběhnout jen v hloupé nebo zkorumpované zemi. Pravdou je, že kromě Slovenska se nikde jinde nechystá.

Roman Prymula by měl zcela jistě odstoupit z funkce ministra zdravotnictví za to, že naprosto zadupal do země důvěru občanů ve svůj úřad i vládu jako takovou. Jaroslav Faltýnek už měl odstoupit dávno, a teď je tu další výzva. Zda oba padnou, bude do značné míry záviset na tom, zda se schůzka odehrála s vědomím premiéra Andreje Babiše. Vzhledem k tomu, že Faltýnek i Prymula jsou dnes už spíše Zemanovi muži, to tak být nemuselo. Potom se jich Babiš zřejmě zbaví.

Foto: Twitter R. Prymuly

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *