Flegr zkritizoval slovenský plán na plošné testování. Něco takového si může dovolit hloupá nebo zkorumpovaná země, prohlásil

Evoluční biolog Jaroslav Flegr zaujal už také na Slovensku. Pro místní média totiž okomentoval plán premiéra Igora Matoviče na plošné otestování všech obyvatel země. Podobný plán přitom připravuje ministerstvo zdravotnictví Romana Prymuly také pro Českou republiku. V jiných zemích se o něčem podobném přitom vůbec nemluví.

Výsledky nebudou použitelné

Podle Jaroslava Flegra podobná akce nedává z epidemiologického hlediska žádný smysl. “I kdyby měl ten test jen dvouprocentní chybovost, to znamená, že by tam byly 2 % falešně pozitivních, tak budete mít 100 000 falešně pozitvních a dejme tomu 10 000 skutečně pozitivních. Takže jen každý desátý, který vám z testů vyjde jako nakažený, bude ve skutečnosti nakažení. Takže to nedává vůbec smysl,” uvedl Flegr pro portál noviny.sk. Dodal také, že protilátkové testy nejsou vůbec vhodné na plošná testování, ale jen na testování vybraných osob.

Podle Jaroslava Flegra by to dávalo smysl pouze v jediném případě. “Pokud byste byli Severní Koreou, tak by to smysl možná dávalo. Kdo by se nedostavil na testování, toho by zastřelili, ale myslím, že zatím je to na Slovensku docela dobré, tak to asi nepřipadá v úvahu.

Obrovský tunel a provize

Evoluční biolog je přesvědčený o tom, že takové testování je zbytečné. “Ti lidé, kteří by nechtěli jít do karantény, tak by na tyto testy stejně nešli. Navíc, ten počet otestovaných by žádné trasování, žádní epidemiologové nedohledali a neizolovali včas. Tedy pokud nemáte dejme tomu 20 000 zbytečných trasovačů. To byste se tedy měli, to by bylo skvělé, kdybyste nám je půjčili, protože my jich tolik nemáme.

Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že takové testování si mohou dovolit pouze specifické země. Buď by musela být úplně hloupá, nebo strašně bohatá. “Nebo je tu ještě další možnost, musela by to být velmi zkorumpovaná země. Kdyby to bylo u nás, a ono se k něčemu takovému opravdu schyluje, řekl bych, že je to obrovský tunel a z toho skončí milionová provize v kapse někoho, kdo je v pozadí.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments