Šel jsem na procházku, zdůvodnil Daniel Landa svou účast na protivládní demonstraci. Projít se půjdu i 28. října na Hrad, naznačil

Nedělní demonstraci proti všemu možnému, ale především vládním opatřením v boji s koronavirem, navštívil také zpěvák Daniel Landa, který se v posledních týdnech začal opět občansky angažovat. Bohužel se ukázalo, že demonstrace s občanským uvědoměním neměla mnoho společného a byla jen záminkou pro pořádnou bitku, za níž jejím účastníkům hrozí několikaleté tresty odnětí svobody a milionové pokuty.

Falešná iluze bezpečí

Pro Daniela Landu šlo ale o příležitost, jak upozornit na svůj nedávno zveřejněný Blanický manifest. V něm se staví proti tomu, aby bylo lidem znovu něco shora nařizováno. “Naše práva jsou nám představována jako relativní a dočasná privilegia. O našich životech se snaží rozhodovat jiní, nabízejíce falešnou iluzi bezpečí, péče a ochrany postavenou na úřady vynucované solidaritě, o jejíž příjemcích ovšem nerozhodujeme my,” píše Landa v Blanickém manifestu, který už podepsalo několik desítek tisíc lidí. “Kritické myšlení a otevřená diskuze, které vždy sloužily jako ověřený nástroj tvůrčího vývoje společnosti, jsou omezovány a nahrazovány předepsaným myšlením a společenským vylučováním těch, kteří věci vidí jinak.

Zpěvák se přitom nevyjadřuje pouze k aktuální koronavirové krizi. Tu však považuje za eskalátor všech zmiňovaných negativních jevů a vyústila ve významné ukrajování občanských svobod, které bude pravděpodobně ještě pokračovat. Ostatně, biolog Jaroslav Flegr předpokládá, že se koronaviru doopravdy nezbavíme, pokud do rukou státu neodevzdáme velkou část svého soukromí.

Chodím se procházet, říká zpěvák

“Pod záminkou ochrany společnosti jako celku – jsou činěny z dospělých členů společnosti poslušné objekty, kterým je sdělováno, co si mají myslet, co si mohou dovolit říkat a co mají dělat. Objekty ideálně, co nejvíce závislé na institucích a politické reprezentaci,” má jasno Daniel Landa v tom, proti čemu chce bojovat.

Své názory chtěl zpěvák zjevně podpořit účastní na nedělení protivládní demonstraci, ale nakonec k tomu nedostal velkou příležitost. Naopak z celé akce vyšli ti, kdo vládní opatření kritizovali, jako podivná skupina buranů. “Co se neděle týče, byl jsem se tam projít jako občan Daniel Landa, od jakéhokoliv násilí a podněcování k němu se kategoricky distancuji,” uvedl ke své účasti zpěvák pro expres.cz. Dodal nicméně, že stejným způsobem se půjde projít 28. října na Pražský hrad. Tehdy by zde měl Miloš Zeman udělovat vyznamenání. Prezident přitom umělce v čele s Landou či Danielem Hůlkou zklamal svými vyjádřeními. Hůlka mu v tento den půjde vracet vyznamenání. Zřejmě se tak chystá další demonstrace nebo spíše happening. “Mou cestou je spojovat, ne rozdělovat, a hledat s moudrými společné optimální řešení. O co nám obecně jde, najdeš ve čtyřech artikulích Blanického manifestu. Budoucnost naší země mi není lhostejná.”

Foto: Facebook D. Landy

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
164 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments