Komentář: Stačilo pár týdnů a Prymulovo renomé je v troskách. Respektovaný epidemiolog selhal

Když před několika týdny přebíral kormidlo nad protikoronavirovými opatřeními ostřílený epidemiolog Roman Prymula od zdiskreditovaného Adama Vojtěcha, byl to důvod k naději, že se tehdy nepříliš dobrou situaci podaří ještě nějak zachránit. I tento deník Prymulův nástup do funkce ministra zdravotnictví podporoval. Teď už je jasné, že ani tento krok se nepovedl a rozjetá epidemie se Prymulovi definitivně vymkla z rukou.

Selhal už v první vlně, jen se to nevědělo

V době, kdy Roman Prymula ve funkci hlavního epidemiologa řídil opatření v rámci první vlny, vzbuzoval důvěru. Svým klidným hlasem dokázal národu vysvětlovat, co mu hrozí, když nezatne zuby a nebude dosud nevídaná opatření, jako například plošné nošení roušek, dodržovat.

Zpětně se však ukázalo, že to nebyl Roman Prymula, díky komu byla silná opatření přijata. Premiér Andrej Babiš prozradil, že za ním musel přijít člověk, který neměl s vládou ani zdravotnictvím nic společného. Čísla přinesl ředitel pojišťovny Pavel Řehák a podle svých slov byl u vytržení, když zjistil, že ministerstvo ani vláda podobný výpočet k dispozici nemá. Nešlo podle něj přitom o nic složitého, ale jednoduchou excelovou tabulku s protaženým exponenciálním růstem. Otázkou je, proč takový graf nedokázal předložit Roman Prymula, profesor ve svém oboru a člověk, který je členem řady odborných společností a publikuje o epidemiologii celý život odborné články. Jak je možné, že Prymula nebyl schopen vládu varovat?

To zcela jistě byla jeho chyba, po které by se nikdo nepídil, protože jarní vlna se ve výsledku zvládla dobře a každému bylo tak nějak jedno, kdo s varováním přišel. Jenže tento úkaz byl jasným příkladem toho, jak mizerné má vláda pro své rozhodování podklady. Po odchodu z ministerstva zdravotnictví zakotvil Roman Prymula přímo u Andreje Babiše na Úřadu vlády coby zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Jistě, oficiálně se z řešení koronavirové otázky stáhl, ale každému bylo jasné, že tu je uklizen coby záložní ministr zdravotnictví. Médiím se ostatně nadále ke koronaviru ochotně vyjadřoval. A opět se lze ptát: proč Roman Prymula včas nepřišel za premiérem a neřekl mu, že situace je vážná. Proč nebylo například zakázáno cestování do Chorvatska, když bylo jasné, že odtud masově přijíždějí nakažení turisté? Vládu podle dostupných informací varovali jak zahraniční experti, že situace je tu příliš uvolněná. A mimochodem, opět se svým varováním přišel ředitel pojišťovny Pavel Řehák. Lze si ale představit, že se mu Andrej Babiš tak trochu vysmál ve stylu svých facebookových videí z té doby, kde koronavirus ukázkově bagatelizoval.

Prymula se v koronaviru ztratil

Skok o pár týdnů. Roman Prymula se stává ministrem zdravotnictví a vydupe si nouzový stav. V té době už odborníci, jako třeba profesor Jaroslav Flegr, varují, že je nejvyšší čas zavřít vše, co je jen možné. Čím dříve se to udělá, tím dříve se bude moct opět otevřít. Jenže Prymula postupuje salámovou metodou. Vždy nečekaně vystřelí dávku opatření a doplní, že se počká týden dva, zda zaberou. Jenže už po pár dnech přichází opatření další, opět s tím, že toto by už mělo stačit a počkáme nějaký ten týden, zda to zabere.

Takto jsme se dostali až k dnešnímu uzavření maloobchodu a omezení pohybu osob. Stalo se tak v týdnu, o kterém do včerejška všichni ministři svorně tvrdili, že se nic vyhlašovat nebude. Už jen pomyslnou třešničkou na dortu je pak týden starý slib, že žáci prvního stupně se začátkem listopadu zcela jistě vrátí do škol, ať se děje co se děje. Epidemie se vyvíjí zcela předvídatelně a Prymula už oznámil, že se první stupeň do škol zřejmě jen tak nevrátí.

Bohužel jediný plán, který jsme do Romana Prymuly slyšeli, spočíval v pochybném otestování všech občanů České republiky. To zarazilo i odborníky, kteří si nedovedli představit, jak to provést v rozumném čase, aby to mělo nějaký efekt. Navíc by testy statisticky vykázaly velké množství falešně pozitivních, kteří by museli do karantény, a naopak nezachytili část skutečně nakažených. Ve výsledku by to nemělo velký přínos a navíc by to zatížilo už tak těžce zkoušený zdravotnický systém. Profesor Jaroslav Flegr takový nápad okomentoval slovy, že je možný pouze v hloupé nebo zkorumpované zemi. Stál by totiž 3,5 miliardy korun jen v potřebném materiálu.

Roman Prymula bohužel dokázal, že nedokáže vývoj epidemie správně predikovat a přijímat opatření ve správný čas. Ukazuje se, že lockdown, a to ještě nedokonalý, vláda vyhlásila velmi pozdě. Podle všeho se i Andrej Babiš obává, že i s ním mohou nemocnice nakonec zcela zkolabovat. Kromě toho, že by to zřejmě znamenalo naprostou blamáž a konec jeho vlády, to bude stát také tisíce lidských životů.

Renomé Romana Prymuly už těžko obnoví státní vyznamenání, které má 28. října obdržet od  Miloše Zemana. Osud tomu chtěl, že nyní musí prezidenta osobně přesvědčovat o tom, aby ceremoniál na Hradě zrušil. Pokud by se tak nestalo, šlo by o výsměch všem občanům, kterým je znemožněno podnikat a volně se pohybovat.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *