Prymula dostane vyznamenání, potvrdil Zeman. Bioložka Peková se ho nejspíš nedočká

Prezident Miloš Zeman už po skončení první vlny epidemie koronaviru na jaře oznámil, že od něj epidemiolog Roman Prymula dostane s největší pravděpodobností státní vyznamenání. Jejich udílení 28. října se už velmi přiblížilo, ale zároveň se ukázalo, že Česká republika se z jarního premienta stala v boji s koronavirem evropským otloukánkem, na kterého si ostatní země ukazují jako na místo, kde to zvládají zdaleka nejhůře. Nebylo tedy jasné, jak to s oním vyznamenáním pro Prymulu, jenž se mezitím stal ministrem zdravotnictví, nakonec dopadne.

Prymula projevil soudnost

Sám Roman Prymula při nástupu do ministerské funkce, kdy už bylo jasné, že situace není vůbec dobrá, vyznamenání pro sebe zpochybnil. Konkrétně uvedl, že pokud by se mu epidemii nepodařilo zvládnout, vyznamenání by v takové chvíli přebíral jen velmi nerad a chtěl by o tom s prezidentem Zemanem mluvit.

Koronavirovou epidemii se přitom zatím příliš zvládat nedaří, ba právě naopak. Čísla jsou hrozivá a s velkým náskokem nejhorší v Evropě. Na Prymulovu obranu je třeba říct, že v době, kdy se na tyto problémy zadělalo, nebyl v žádné funkci, jež by epidemii oficiálně řešila. Do práce se naplno pustil až po odchodu svého předchůdce Adama Vojtěcha.

Peková si svými výroky zavařila

Prezident Miloš Zeman ale dnes potvrdil, že Roman Prymula vyznamenání obdrží. “Pan Prymula dostává nikoli metál, ale nejvyšší český řád. Za úspěch v boji s první vlnou covidu. Zadruhé jsem požádal ministry obrany a vnitra, aby mi k vyznamenání – byť poněkud nižšímu – navrhli hasiče, policisty a vojáky. No, a ­pan Prymula bude symbolizovat nejen sebe, ale i všechny zdravotníky. Jistě uznáte, že by bylo absurdní, kdyby 28. října, byť prostřednictvím vítěze nad první vlnou, nedostali zdravotníci vyznamenání,” uvedl Zeman v rozhovoru pro MF DNES. Ten také potvrdil, že chce, aby se udílení vyznamenání 28. října určitě uskutečnilo.

Na státní vyznamenání byla před několika měsíci Senátem navržena také bioložka Soňa Peková, která byla v průběhu první vlny koronaviru mediální hvězdou, jež veřejnosti vysvětlovala mnohé souvislosti. Zaujala také kontroverzními výroky o tom, že virus pochází z laboratoře a že do Vánoc zmizí. Tyto své teze přitom před několika dny zopakovala. Je velmi nepravděpodobné, že by jí prezident Zeman vyznamenání udělil. Odborníkům jejího ražení adresoval tvrdá slova: “Tito užvanění amatéři, kteří nám říkají, že koronavirus je chřipka, způsobili ve veřejnosti neoprávněné očekávání, že to brzy zmizí.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments