Profesor Flegr má jasno: zbývá posledních pět dní. Pak přijde úplný kolaps

Zdá se, že opatření platná od pátku sama o sobě nevydrží ani pár dnů, přestože vláda nejprve chtěla týden počkat, jak se na vývoji epidemiologické situace projeví. Jenže v sobotu přišlo děsivé číslo nově nakažených, které navíc bylo podpořeno tím, že každý třetí test vyšel pozitivní, což značí obrovskou virovou nálož v populaci.

Reakce už musí být opravdu rázná

Premiér i ministr zdravotnictví už v podstatě otevřeně říkají, že uzávěra ekonomického a společenského života přijde. A to velmi brzy. Možná už v neděli nebo pondělí. To jde ostatně ruku v ruce s vyjádřením evolučního biologa, profesora Jaroslava Flegra. Podle něj už sice nevyvázneme bez značných následků, ale zřejmě ještě můžeme zabránit úplné katastrofě. Bohužel na to zbývá posledních pár dnů, ve kterých musí přijít rázná reakce.

Myslím, že máme ještě tak pět dnů, abychom se vyhnuli absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Máme čtyři tisíce lidí propuštěných z nemocnic a devět set mrtvých, takže každý pátý, kdo se dostane do nemocnice, zemře. Žádný zdravotnický systém tohle nemůže vydržet,” uvedl Jaroslav Flegr pro televizi Prima.

Profesor Flegr je přesvědčen o tom, že za současnou situaci mají plnou odpovědnost politici. Ti se v nevhnodný okamžik ocitli v předvolebním období a snažili se tak katastrofální stav věcí zametat pod koberec. Když volby proběhly a politici začali konat, bylo už pozdě.

Čtěte také: Komentář: Profesor Flegr měl pravdu ve všem. Vláda by ho měla požádat o pomoc pro krizový štáb

Lidem to dojde až uvidí plačící doktory

Pokud by se vláda spokojila s aktuálně platnými opatření, budou následky podle Flegra obrovské. “Do patnácti dnů tady musí dojít ke kolapsu společnosti. Kdo tohle dopustil, měl by být trestně stíhaný” popsal takový scénář. Opatření považuje za naprosto nedostatečná.

Pokud by k tvrdšímu postupu skutečně nedošlo, nakonec stejně společnost zareaguje sama. “Lidé, kteří uvidí plačící doktory, tak přestanou vycházet ven a udělají si lockdown. Skutečně dojde spontánně k zastavení života,” dodal parazitolog.

Do budoucna není Jaroslav Flegr příliš optimistický. Současný obrovský nárůst jsme si podle něj způsobili pouze vlastní hloupostí. Nejde o skutečnou druhou vlnu a také proto jsme na tom v porovnání ostatními evropskými zěmemi tak špatně. Opravdová druhá vlna ale ještě přijde, a to spolu se sychravým počasím a klesajícími teplotami.

Vědec Jaroslav Flegr se sice primárně nezabývá viry, ale je především parazitologem a celoživotně se věnuje své vášni: výzkumu parazita toxoplazmózy. Coby evoluční biolog si ale včas dal dvě a dvě dohromady a došlo mu, jakou hrozbu koronavirus představuje. Ne snad, že by ohrožoval samotnou existenci lidstva, ale pokud bychom ho nechali projít populací, znamenalo by to jen u nás desítky až stovky tisíc mrtvých. Po celém světě by to pak byly desítky milionů obětí. Jako jeden z prvních tak Flegr začal na hrozbu koronaviru upozorňovat a v létě zcela přesně předpověděl, jaký bude mít epidemie vývoj.

Foto: Facebook J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
559 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments