Exprezident Klaus hrozivým koronavirovým číslům nevěří. V minulých letech se umíralo více, tvrdí

Bývalý český prezident Václav Klaus patří k odpůrcům vládních opatření zamířených proti šíření koronaviru. Velmi ho straší zejména zvažovaný lockdown, tedy uzavření velké části sektorů ekonomiky, který pravděpodobně do několika dní přijde, vzhledem k tomu, jak neutěšená čísla statistici každý den reportují.

Nemocný člověk a člověk s drobky viru

Václav Klaus prezentovaným číslům příliš nevěří, respektive interpretuje je odlišným způsobem než vláda a epidemiologové. Jsou to přitom podle něj právě neustále hlášená čísla, která ve veřejnosti přiživují strach z koronaviru. “Že jsme překročili sto tisíc čeho? Nakažených? To ale nejsou nemocní lidé. Nemocný člověk je někdo úplně jiný, nemocný je člověk s COVID-19 a ne ten, kdo má v sobě drobky toho viru,” řekl Václav Klaus v televizi Prima.

Stejně skepticky hledí také na statistiky těch, co nemoci Covid-19 podlehli. Koronavirus podle exprezidenta nepřinesl zatím žádný výkyv v každoroční úmrtnosti. Dokonce je podle něj letošní rok z tohoto hlediska dokonale průměrný. “Pokud se podívám na data, tak letošních dosavadních 33 týdnů bylo v uplynulé dekádě až pátých v pořadí, co se týče počtu úmrtí. Nejvíce zemřelých bylo v roce 2018, pak 2015, 2017, 2019 a až pátý je rok 2020. Je tohle hlavní zpráva? Je to překvapivé číslo?

Strach lidi ničí

Vláda se z Klausova pohledu chová k občanům žijícím ve svobodné společnosti trestuhodně. Říká, že by se s lidmi nemělo zacházet tak, jak to předvádí ministr zdravotnictví Roman Prymula, jenž z nich dělá pomalu malé děti, které musí poslouchat na slovo. Bývalý prezident trvá na tom, že mnohem větším nepřítelem než samotný koronavirus je strach z něj. “Zeptejte se psychologů a ti vám řeknou, kolik přibylo psychicky nemocných jen z toho strachu,” vysvětlil svůj pohled Václav Klaus.

Exprezident má za to, že lidský život sám o sobě je rizikový a jako takový bychom ho měli vnímat. Měli bychom se naučit přijímat pro nás únosnou míru rizika. “Když budete nonstop přecházet frekventovanou silnici, asi vás něco srazí. Řešením je po té silnici nepřecházet,” uvedl Klaus. Jako příklad dodal, že při lyžování nenosí přilbu, protože si riziko, že se mu něco stane, vyhodnotil jako nízké.

Václav Klaus také varoval před hrozivými ekonomickými dopady dalšího zpřísnění opatření. V tomto se neshodne se současným prezidentem Milošem Zemanem, který je zastáncem co nejpřísnějších opatření i za cenu toho, že slabší podniky budou krachovat.

Foto: klaus.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments