První Čech léčený remdesivirem se ani po půl roce plně nezotavil. Vedle mě umíral člověk a rodina se s ním loučila, líčí chvíle hrůzy

Pražský taxikář Robert Markovič byl nejvíce medializovaným pacientem s koronavirem v České republice. Stal se také symbolem úderu první vlny nemoci Covid-19, která zasáhla zemi nepřipravenou. Lidé poprvé viděli, co tato choroba dokáže a že to rozhodně není běžná chřipečka.

Markovič bojoval o život doslova online a o jeho stavu pravidelně referoval dokonce ministr zdravotnictví. Bylo to pochopitelně dáno tím, že šlo o jednoho z prvních pacientů ve vážném stavu. Dnes už takový drobnohled není možný, protože takových pacientů jsou po celé zemi stovky. Byl to přitom také Markovič, kdo jako první v České republice dostal experimentální lék remdesivir.

Problémy s chůzí a rukou

V nemocnici strávil pražský taxikář celkem dva měsíce a opouštěl ji v kolečkovém křesle, neschopen chůze. Ani dnes, po šesti měsících, není zcela bez následků a dopady nemoci stále pociťuje. “Je mi o dost líp. Mám nějaké následky, ale očekával jsem, že se uzdravím rychleji. Že budu lépe chodit a pohybovat se, ale pořád mám nějaké potíže. Hlavně s chůzí. Navíc mám bolesti v pánvi, kyčlích a stále nemůžu pořádně hýbat rukou,” uvedl Markovič pro televizi Prima. “Zrovna jsme přišli z neurologie a čeká mě ještě další vyšetření. Pan doktor říkal, že na otázku, kdy budu v pořádku, mi ještě neumí odpovědět. Koronavirus je pro lékaře pořád taková dost neznámá, furt trochu tápou.

Stěžuje si především na hybnost ruky. Ta se prý od chvíle, kdy byl propuštěn z nemocnice, vůbec nezlepšila. Vášnivý hráč na kytaru tak nyní musí vydržet bez svého koníčku a přiznává, že je z toho nešťastný. Dodává, že se ani nenají vidličkou.

Viděl jsem, jak se rodina loučila s umírajícím

Robert Markovič varuje všechny před tím, aby covid bagatelizovali. “Vždyť vedle mě umřel pán, který měl taky Covid-19. Dávali mu stejný lék, Remdesivir, jenže jemu nezabral,” popsal nešťastný osud pražský taxikář. “Když vedle vás jen za plentou někdo umírá a vy taky pomalu umíráte… Nevíte, jak jste na tom a bojíte se, že vás to taky čeká. Jste samá hadička a cévka, dýcháte jen díky nějakým hadicím. Nemůžete se ani pohnout, pak si teprve uvědomíte, že je to s vámi špatný.” Viděl, jak za ním přišly jeho děti rozloučit se. Byl také svědkem toho, jak ho žena prosila, aby se probudil. To byl podle Markoviče hrozivý zážitek, který by nikomu nepřál.

Foto: B. Janečková se souhlasem pana Markoviče / top09.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments