Firmy jednoho zemědělce získaly dotace v desítkách milionů korun, vyplývá z údajů Hlídače státu

Začínají panovat vážné pochybnosti o tom, zda státem vyplácené dotace plní veřejně prospěšný účel, nebo zda jsou pouze nepříliš promyšlenou pomocí pro několik podnikatelů, která navíc přispívá k velkým nespravedlnostem na trhu. Je totiž velký rozdíl podnikat se státní podporou a podnikat tak, že si musíte na vše vydělat.

Pokřivený trh

Představte si člověka, který se snaží vyrábět nějaký zemědělský produkt, aniž by dosáhl na dotace. Řekne si za něj určitou cenu, která odpovídá vynaloženým nákladům a práci a k tomu si přičte rozumnou marži. Potom ale přijde konkurent, který v tom umí takříkajíc chodit a první, co udělá, je to, že si požádá o dotaci. Velkou část nákladů má tedy zaplacených dopředu a může si na produkt dovolit dát úplně jinou cenu. Mezi zákazníky pochopitelně zvítězí, jelikož nikdo nechce za to samé platit více.

Takto dotace jednoznačně křiví trh. Stát v rámci takzvaného konsolidačního balíčku oznámil, že se zaměří i na omezování těchto státních podpor. Podle expertů se však nic moc nestalo a raději se budou tahat peníze z kapes zákazníků.

Mezi největšími sběrateli dotací lze přitom najít skutečně zajímavé subjekty. Je již notoricky známou věcí, že mezi rekordmany patří společnosti z holdingu Agrofert, kde navíc panuje řada pochybností o správnosti udělení dotace, a to například v případě stomilionového příspěvku na výstavbu linky pro výrobu toastového chleba.

Seznam čerpaných dotací spojených se jménem Lukáše Jurečky. / Foto: Hlídač státu

Je to dotační borec

Najdou se ale i jiní přeborníci. Například bratr ministra práce a sociálních věcí Lukáš Jurečka působil ve firmách, které získaly na dotacích úhrnem 291 milionů korun. Vyplývá to z údajů prezentovaných portálem Hlídač státu.

Například zemědělské družstvo Pooslaví čerpalo hned 42 dotací v úhrnné výši 181 milionů korun. Akční skupina Brána Brněnská potom získala dalších 65 milionů. Podle Lukáše Jurečky však k těmto subjektům nemá majetkoprávní vztah a pouze působí v jejích výkonných či dozorových orgánech. Je třeba také dodat, že souhrnná výše poskytnutých dotací, kdy dotyčný prokazatelně působil v těchto firmách, je nižší a činí přibližně 102 milionů korun.

Server Parlamentní listy upozornil na skutečnost, že právě družstvo Pooslaví začalo čerpat větší množství dotačních prostředků poté, co se ministrem zemědělství stal Marian Jurečka.

Dle výkazu zisku a ztráty za rok 2011, který lze nalézt ve veřejném rejstříku firem, je uvedeno, že družstvo POOSLAVÍ čerpalo za rok 2011 dotace v celkové výši 11,890 mil. Kč a v roce 2010 částku 11,394 mil. Kč (řádek Ostatní provozní výnosy). Zde lze dokázat, že provozní dotace družstva jsou v Hlídači státu bohužel uváděny v nesprávné výši,” uvedl k tomu Lukáš Jurečka. “Družstvo POOSLAVÍ se řádně přihlásilo k dotačním titulům, ke kterým se mohly přihlásit všechny zemědělské subjekty působící v ČR. Hodnocení každého projektu probíhá dle předem stanovených kritérií, které zemědělec splní nebo nesplní, celý proces je transparentní a do hodnocení nemůže zasáhnout žádný ministr, to je dáno nastavenými pravidly.

Lukáš Jurečka jakékoliv zvýhodnění na základě příbuzenského vztahu s ministrem Marianem Jurečkou odmítá. Poukazuje i na skutečnost, že s ním spojené společnosti v některých žádostech uspěly, avšak v jiných byly zase neúspěšné a dotaci získali jiní zemědělci.

Čtěte také: Jurečka odhalil, jak dlouho budou lidé v důchodu. Tak to je síla, připravte se na těžký úděl

Shodou okolností nedávno vzbudila pozdvižení cesta Petra Fialy právě do zemědělského družstva, kde se potkal s Lukášem Jurečkou. Bylo to přitom v době, kdy se proti premiérovi bouřila velká část země v rámci stávek a demonstrací.


V původní verzi článku bylo uvedeno, že firmy navázané na Lukáše Jurečku získaly na dotacích 291 milionů korun. Přesněji však získaly 102 milionů korun v době, kdy v nich dotyčný působil. Za tuto nepřesnost se omlouváme.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

27 názorů k článku “Firmy jednoho zemědělce získaly dotace v desítkách milionů korun, vyplývá z údajů Hlídače státu

 1. Hned se dá poznat jak se plní sliby, Jurečkuv bratr si odnese 290 milionů na dotacích a média jse mohou strhat jak závidí Babišovi jako by dělal něco jiného než ostatní ,za dotace může ten kdo je přiděluje a ne ten kdo je dostane,tam bych hledal chybu

  1. No jo,to jsou ti lidovci-pánbíčkáři.A ten slavný a ještě slavnější-Výborný.Že je hanba nefackuje.Ale je to spolek,včetně Hladíka a jim podobných.

  1. Na důchody, těžko. V r.2024 vláda plánuje návštěvu ,6 ti států v Jižní Americe. Za naše peníze bude pěkná dovolenà.

 2. Co na to říct. Je to banda zlodějů . Vy tady často píšete o důchodech . Jenomže tyto zloději ještě z podporou státu se kapcuji. Bratr bratrovi a kolik ještě je takových . To je v pořádku ? Co spolek v čele s Fialou bleju. Do díry a zakopat.

 3. V Praze se demonstrovalo a náš pán premiēr místo aby šel mezi nespokojené demonstrující , vzal na sebe tmavý oblek a lakýrky a odejel k bratrovi p.Jurečky se podívat na krávy. Asi jel zkontrolovat, zda ty přidělené dotace ve výši skoro 300 milionů byly dobře využity. Nedovedu si představit, jak ten doma musel smrdět. Hlavně, že Babiše za dotaci 50 milionů na Čapí hnízdo tak kritizoval. A Babiš dotaci vrátil.
  Takový bor*del, co je za této vlády snad ještě nebyl. A Fiala se jen usmívá a gestikuluje ručičkama. Už aby tato vláda skončila,!

  1. Však ano souhlasím, jaká vláda, takový stát a obyčejní lidé na to doplatí.Dokud tam bude ten spolek zlod-ju tak to můžeme rovnou zabalit.

 4. Hlavně, že obrali Agrofert. Dotace křiví konkurenční prostředí. Buď všichni podle výšky produkce nebo nikdo. Fiala místo přesvědčování pracujících šel přesvědčovat Jurečkovi krávy. Jen mu zapomněli říci, že krávy přesvědčí pořádný býk a ne vůl.

 5. No je mi to všechno jasné, kamarád podpoří kamaráda.
  Já už se ničemu nedivím.
  V pohodě občani je to všechno zaplatí, normální člověk by za to šel sedět, ale protože je to politik, tak jsem vůbec nic nestane.

 6. Jurečka se dělá, že má čistý štít,ale opak se pravdu.
  Jurečka zneužívá své politické moci v osobní prospěch.
  To je Fialový hnus!!!!

 7. Blb clanek pane autore. Dotac na co,komu to co a kolik potom vydělává. Mě na trhu toustový chléb těší, Je dostupný za slušnou cenu a měl by se také vyvážet a zhodnocovat v zahraničí. V čem ale mate pravdu,,ze někteří k těm dotací mají ale opravdu snadný pristup.A to by jste měl důkladně rozebrat a kdo nakonec tu dodací zaplatí.

 8. že jste se tak aktivně věnovali podvodům soudruha Babiše miliony za dodávky pro Čepro , miliardy za obchod se dřevem , miliardy za roušky , které byly falzum , ale šly do kapsy Babišovi a další . Né , že by mi nevadilo miliony pro bratra Jurečky

 9. Ukončit veškeré dotace a po kontrole nechat POUZE dotace které pomáhají národu. Což znamená že většina neziskových subjektů který jen parazitují a rádoby eko elektrárny jako sluneční či větrné absolutně nechat na jejich skutečnému zisku. Klidně bych těmto subjektům nechal zisky v plné výši, neboť tato lokalita naší zemičky moc zisku neskýtá.

 10. Pan redaktor by při velikosti dotací měl vzít v úvahu, jak velká je firma, již jsou dotace poskytovány. Je jisté velmi podstatné, zda dotaci několik set milionu dostane velká firma, s desítkami tisíc zaměstnanců a miliardový i obraty, či jednotlivec, jako je bratr Jurečky, či premiér Fiala na své noviny pro Barmské ženy. Srovnává tak nesrovnatelné. Za odměnu od zaměstnavatele.

 11. K tomu je dobré si přečíst článek na svobodny-svet.cz Má práce v Kauflandu bylo okrádat dodavatele (samozřejmě naše místní). Na ČT 1 Reportéři ČT (před čtyřmi lety)rozhodnutí brněnského soudce v kauze Voda je život se zdůvodněním že zem ovládá mafie. Na FTV Prima zoom Zlato národu ukradeno (za soudruha Tošovského). Po rozvratu v roce 89 převlékli soudruzi soukmenovci kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Kancelář Blaník, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy seznamy agentů StB. Soudruzi si udělali perestrojku a následky vidíme, ceny všeho, dotace, neZiskovky, kterých je asi 150000, Pandora daňových rájařů odkláněčů je 300(v Izraeli 665 !). Bendostán. Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám říct mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy a parazity vyhrali i s jejich mafiánskou stavební krizi’ kterou rozvezli po světě, a jsou v desítce nejbohatších zemí. Přijďte ke všem volbám, všichni lidé, aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War !

 12. Dotace se tvoří vždy někomu na míru. Dneska jde o to, hlavně žádné dotace pro Agrofert. Agrofert je podle nich zlo a Jurečka je dobro požehnané od pána boha. Lidovci vždy hrabali pod sebe, za každého režimu a vlády.

 13. Hlavně, že je Čápi hnízdo vždy předvolební téma. Takových Čapích hnízd po republice je. Různé, hotely, farmy, mlýny atd. Peníze jdou někam do soukromích majetků. Plati to ostatní. Čápí hnízdo funguje na rozdíl od Polivkovi farmy.

 14. Hlavně, že pořád píší. Babiš je zlo, lže a zneužívá dotace. Co je potom Fiala a spol? Ten lhal před volbami i po volbách. Měl od státu deset let, desitky milionů dotací na výzkum života Barmskych žen. Jurečka taktéž dostával dotace od státu. Lhal a vydíral zaměstnance ministerstva, dokázal to foneticky záznam. Ale oni jsou ti svatí, Jen Babiš je zlo a lhář.

 15. Nevím jak dlouho budou lidé v tomto státě trpět tyto ,,provokace”. Osobně si myslím, že podnikatelům , kteří neustále pláčou, jak je stát bere na hůl, je to úplně jedno, neboť i oni ,, dojí ” tento stát, stejně jako příbuzní Fialů, Rakušanů a podobných parazitů. Pokud se nynější studenti nepustí do něčeho podobného z minulé,,revoluce”, nic se nezmění. Ukončíme to, strkejme neustále hlavu do oprátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *