Jak dlouho budou trávit Češi v důchodu? Podmínky se změní

Češi se ocitli v pořádné šlamastyce. Důchody si navyšovali takovým způsobem, až se ukázalo, že je to naprosto neudržitelné, a celé se to musí překopat. Současná generace penzistů tak zcela očividně získává profit na úkor těch budoucích, které už se zdaleka tak dobře mít nebudou. Dokonce i po prosazení plánované důchodové reformy zůstane v systému každoročně díra ve výši 70 miliard korun. Z toho vyplývá, že na místě jsou ještě mnohem tvrdší opatření, ke kterým se ale zřejmě přistoupí až v budoucnu, jelikož teď jsou jednoduše neprůchozí.

Bude to složité

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka teď v rozhovoru s deníkem E15 pohovořil o tom, jak budou důchody za pár lety vypadat. Zřejmě budeme mít jeden z nejsložitějších výpočtů věku pro odchod do důchodu z celé Evropy, jelikož něco takového snad ještě nikdo nevymyslel. Konstanta má být pouze jedna, a to, aby měl každý možnost strávit v penzi 21,5 roku.

Překvapivě se toho dosáhne na základě dvou proměnných, a to průměrného věku dožití a právě věku, kdy budete moct odejít do penze. Nepůjde tedy již o pevně stanovený věk, jako je tomu dnes, ale bude se to postupně vyvíjet.

Žádný seriózní člověk neví, jaká bude za čtyřicet nebo padesát let přesná doba dožití. Doposud mohla vláda každých pět let penzijní věk upravit. Pokud bude schválena reforma, začneme se po roce 2025 řídit údaji Českého statistického úřadu o době dožití,” odpověděl ministr na otázku, zda to náhodou nepovede k tomu, že dnešní třicátníci budou odcházet do důchodu v 70 letech.

Foto: Shutterstock

Stejně je to k ničemu

Stát totiž použil nepříliš pěkný fígl, kdy nestanovil žádný horní limit pro odchod do důchodu. Pakliže by tedy medicína v příštích letech masivně pokročila a držela lidi při životě třeba do 120 let, potom půjdete do penze těsně před dosažením stovky. Jak ovšem upozorňují experti, tady se naráží na problém této jedné hodnoty, která nikterak nevypovídá o tom, v jakém stavu se lidé takového věku dožijí. Většinou zřejmě budou mít nejrůznější problémy a neduhy, které jim mohou práci znemožnit. Mnozí něco takového pozorují již po šedesátce a je pro ně problematické vydržet do dnešních pětašedesáti, natožpak kdyby to bylo až 70 let.

Čtěte také: Někteří Češi vůbec nedostanou důchod. Jejich počet rychle roste, jste mezi nimi i vy?

Je přitom otázkou, proč se přistupuje k podobné změně, když to reálně nebude mít kýžený efekt, a to ten, aby se podařilo vyrovnat příjmy a výdaje v důchodovém systému. Ten už je dnes silně deficitní a i po provedení těchto opatření se počítá s tím, že bude každoročně generovat ztrátu kolem sedmdesáti miliard, kterou budou muset uhradit daňoví poplatníci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

14 Replies to “Jak dlouho budou trávit Češi v důchodu? Podmínky se změní

 1. Češi si vládnout nedovedou. Provést revizi hranic od roku 1918_Cechy pod Německo, Morava pod Rakousko.

  1. A Evropská unie to umí? Deleguje se tam jen samí politický povl, ze všech členských států. Tito mamlasové pak závazně rozhoduji o nás všech. Všechny staty musí Směrnice EU harmonizovat do svých zákonů. Poslanecká sněmovna a Senát nám jsou naprosto k ničemu.

 2. Uhradit 70 miliard? Vždyť to zase někdo z vlády rozkrade .
  Dělníci to zaplatí a deficit s dluhy a neustále prohlubující inflací zase budou tam kde jsou

 3. Zrušením superhrubé mzdy přišel státní rozpočet ročn3 o 88 miliard Kč. Ať to vrátí zpátkY a nemají problém

 4. Kolik nás stojí Ukrajinci a jiní nemakačenka na dávkách a zčeho je platí.Důchodci si důchod vydělali to že jejich peníze stát používá pro netáhla a podobně není nic jiného než zlodějna.

 5. On je víc než pomyslný Bůh, proto to může navrhnout a tvrdit, poněvadž ti ví.
  Jak jsem rád, že je tam konečně někdo, kdo o sobě může veřejně říct, kdo je víc než já.

 6. Nevím v kterém roce to bylo a která vláda to schválila,ale jedná se,že se zatížila daň 1,- kč na pohonné hmoty pro dotací důchodu. Nevím kdy to zrušili.

  1. Ja ani nepamatuju že něco takového vůbec bylo, ale jak znám dnešní vládu tak zato může Bábiš.

 7. Jestli někdo věří, že Fialově vládě jde o nějakou udržitelnost důchodového systému, tak je velmi naivní. Tady jde o to zařídit aby se důchodu dožilo co možná nejméně Čechů a ušetřené peníze šlo rozfrcat jinde, na Ukrajinu a třeba na předražené americké vojenské šroty nebo aby šly ty ušetřené peníze prostě rozkrást. Jak myslíte, že se důchodový systém dostal najednou do tak obřího schodku, i přesto, že v čase covidu ubylo přes 14 tisíc vyplácených důchodů? Co se tu tak zásadního změnilo? Přibyly tu statisíce nových lidí z Ukrajiny, kterým jśou dávky vypláceny právě z důchodového účtu, což málokdo ví. Důchodci jsou pro tu současnou vládnoucí verbež snadným cílem, který se moc nebrání a ani nepatří do kategorie voličů současné vládnoucí squadry.

 8. Kalousek s Drabkem měli taky strach ze zadlužovaní. Okradli důchodce. Byla s toho ostudná valorizace 40 Kč. Hned na to prosadili Církevní restituce a koupili předražená letadla. Najednou jim nevadilo, že ty miliardy budou platit naše děti a vnoučata do roku 2042 včetně valorizací. To ještě stát platí flaňďáky, kteří se nám sem nahrnuli s Polska. Jsou to lháři. Schází jim jen peníze které by mohli rozkrast. Náš stat dává na důchody 8% HDP, průměr Evropy je 12% a ty staty které jsou naším vzorem už 30 let dávají 14-16% HDP. Jde jen o to jaké si vláda stanoví priority a co si ještě nechají lidé líbit. Politika této vlády je rozděl a panuj. Akci anti Babiš střídá akce anti důchodci. Zneužívají k tomu prodejné novináře.

 9. Slouha Pětihnusu pomáhá odírat důchodce, současnosti ale hlavně v budoucnosti. Pravá příčina záseku ve státní kase je lifrování zbraní do válečného kotle a výživa občanů cizí země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *