Někteří Češi vůbec nedostanou důchod. Jejich počet rychle roste, jste mezi nimi i vy?

Většina lidí by si pochopitelně přála dostávat důstojný důchod co možná nejdříve, aby si ho vůbec ještě mohla užít. V České republice je to tak zdánlivě uzpůsobeno, a než začnou platit změny, které se nazývají důchodovou reformou, ačkoliv tak razantní zdaleka nejsou, odchází se do penze oficiálně v 65 letech.

Chybějící roky

Každý rok se však tisíce lidí dosahujících tohoto věku a majících teoreticky nárok na důchod dozví, že musí dále pracovat, jelikož jim penze vyměřena jednoduše nebude. “Práce už mě opravdu hodně vysiluje, a když jsem si požádala o důchod, slavila jsem, protože jsem se domnívala, že už budu mít konečně pokoj a čas na své záliby a vnoučata. Jenže oni mi důchod nakonec nepovolili, že prý musím pracovat ještě pět let,” říká paní Milena z Javorníka.

Důvodem je skutečnost, kterou zná jen velmi málo lidí, ale na kterou mnoho z nich nakonec dojíždí. Efektivně pak musí pracovat podstatně déle, než je věk, který se všude deklaruje. Problémem je to, že se dostatečně dlouho neúčastnil na důchodovém pojištění.

To je v České republice skutečně nemalou překážkou pro mnoho lidí. Pro odchod do penze totiž nestačí splňovat věkovou podmínku, ale navíc je potřeba získat dostatečně dlouhou dobu důchodového pojištění, ať už prací nebo takzvanou náhradní dobou. Celkem je nutné mít takto nastřádáno alespoň 35 let, respektive 30 let, pokud jde pouze o pracovní činnost.

Foto: Shutterstock

Delší práce, nebo taky vůbec

Ale co dělat, pakliže tak dlouho odpracováno nemáte? V takovém případě je zákon poměrně striktní. Na důchod sice máte nárok, avšak o poznání později. Musíte se smířit s tím, že budete muset odpracovat dalších pět let nebo alespoň tolik, kolik vám do pětatřiceti let chybí.

Pokud jste odpracovali alespoň 20 let včetně náhradních dob, potom můžete odejít do penze o pět let později, tedy v 70 letech. Bohužel se však objevují i případy, které nemají odpracováno ani to, což je potom velký problém, jelikož tito lidé jednoduše starobní důchod nedostanou a musí svou situaci řešit jiným způsobem, například dávkami v životní nouzi apod.

Čtěte také: Je to tady. Důchodci mají odevzdat řidičák. Jako odměnu dostanou tramvajenku úplně zdarma

Podmínka odpracovaných let je přitom paradoxně ještě přísnější v nové verzi předčasných důchodů. Na ten mají právo pouze lidé, kteří odpracují alespoň 40 let. Vzhledem k tomu, že tito žadatelé chtějí odejít do penze dříve, u mnohých to jednoduše vůbec nevychází.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV, Portal.gov.cz

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Někteří Češi vůbec nedostanou důchod. Jejich počet rychle roste, jste mezi nimi i vy?

  1. Slováci dodnes mají nárok na důchod po odpracování 25 let. Můj kámoš se v roce 1995 přestěhoval do Španělska, kde se oženil se Španělkou a tam taky nastoupil jako elektroopravář důlních strojů do jednoho tamního dolu. Stačilo mu odpracovat 15 let a vrátil se do ČR už jako důchodce v 55 letech se španělským důchodem, který má jednou tak velký než kdyby pracoval u nás. U nás i horníci mají nárok na důchod až po odpracování 35 let. To je světový unikát. Mnozí se důchodu ani nedožijí, ale o to jde. Stát na nich ušetří majland a ušetřené prachy může rozfrcat jinde, třeba na dávky Ukrajincům.

  2. Na důchodcich se šetří. O tom, že Rakušan podepsal, buď brat migranty nebo platit se moc nepíše. Že budeme platit za každého odmítnutého migranta 1/2 milionu ročně nevadí? Že jsou to dva průměrné důchody jim nedochází? Kolik jich bude nevíme. Dokonce uživíme i
    500 000 Ukrajinců. Stále jsou vládou napadáni důchodci. Je to fialový hnus. Důchodci tady všechno vybudovali a dneska je vláda okrádá.

  3. Stačilo mu odpracovat 15 let a vrátil se do ČR už jako důchodce v 55 letech se španělským důchodem ??😯😯 to mu nevěřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *